Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Rada Branżowa Budowlanych i Przemysłu Drzewnego

Relacja reporterska z posiedzenia Rady Branżowej Budowlanych i Przemysłu Drzewnego, która odbyła się w siedzibie OPZZ.

Branża spotkała się z kierownictwem OPZZ

W siedzibie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych odbyło się posiedzenie Rady Branży OPZZ Budownictwo i Przemysł Drzewny z udziałem członków Rady Krajowej, Zarządu Krajowego oraz największych organizacji podstawowych działających w ramach Związku Zawodowego „Budowlani”.

Spotkanie, w którym uczestniczyli również Wiceprzewodniczący OPZZ Wiesława Taranowska oraz Andrzej Radzikowski otworzył Przewodniczący Rady Branży Zbigniew Janowski. W swoim wystąpieniu Przewodniczący ZZ „Budowlani” odniósł się do sytuacji w jakiej znajdują się branże skupione w naszym związku, a także do kwestii współpracy i relacji pomiędzy „Budowlanymi” a OPZZ.

Wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski poinformował uczestników posiedzenia o wnioskach jakie zapadły podczas ostatniego posiedzenia Rady OPZZ, które odbyło się w czerwcu br. Dotyczą one w szczególności zmian organizacyjnych i strukturalnych konfederacji, które dotkną również organizacje branżowe, aktywizacji i usprawniania ogniw związkowych, uproszczenia procedur przyjmowania osób fizycznych do organizacji związkowych, poprawienia wizerunku OPZZ i organizacji branżowych w mediach i w internecie jak również rozwijania współpracy z organizacjami pozarządowymi. Ożywioną dyskusję wywołała kwesta współpracy oraz relacji OPZZ w stosunku do poszczególnych związków oraz branż.

Znaczną cześć wystąpienia Andrzej Radzikowski poświęcił kwestii wypracowania nowych form działania. „Należy stworzyć plan jak skutecznie wywierać presję na władze publiczne. Jak walczyć o prawa pracownicze, jak walczyć o wyższą płacę minimalną i ograniczenie umów cywilnoprawnych? Czekamy na propozycje, jak wywrzeć skuteczną presję, aby wreszcie rządzący pozwolili przechodzić na emeryturę ze względu na staż pracy. Musimy porywać ludzi, rozbudzać masowe emocje” – mówił Wiceprzewodniczący OPZZ.

W związku z procedowaniem nad ustawą zmieniającą ustawę o związkach zawodowych Andrzej Radzikowski odniósł się do najważniejszych zmian, których celem jest rozszerzenie prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych w związku z koniecznością wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z czerwca ubiegłego roku. Nie zabrakło również informacji o zmianach w prawie zamówień publicznych i w ustawach pobocznych, nad których kształtem pracuje również Związek Zawodowy „Budowlani”.

Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska zwróciła szczególną uwagę na politykę społeczną, którą realizuje obecny rząd premier Beaty Szydło. Odniosła się do proponowanych zmian oraz zastrzeżeń związków zawodowych w zakresie propozycji dotyczących obniżenia wieku emerytalnego oraz propozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczącej podwyższenia wysokości najniższej emerytury. Przedstawiła działania OPZZ podejmowane na forum Rady Dialogu Społecznego w zakresie zmian systemu emerytalnego, świadczeń socjalnych czy systemu służby zdrowia.

Na zakończenie posiedzenia członkowie Rady Krajowej ZZ „Budowlani” przyjęli stanowisko Związku ws. projektu nowelizacji ustawy o związkach zawodowych z dnia 2 sierpnia 2016 r. Związek wskazując także słabe strony nowelizacji wyraża „przekonanie, że projekt zmiany ustawy o związkach zawodowych, poprzez umożliwienie zakładania związków zawodowych lub przystępowania do nich osobom wykonujących pracę zarobkową na innej podstawie niż stosunek pracy, stworzy realną możliwość skutecznej walki o poprawę warunków zatrudnienia dla ponad 2,5 mln osób w Polsce zarobkujących na innej podstawie niż umowa o pracę” – czytamy w stanowisku.

You must be logged in to post a comment Login