Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Szkolenie liderów związkowych w Cemex Polska

Pod koniec października w hotelu Gromada w Busku Zdrój odbyło się szkolenie liderów związkowych z Cemex Polska Sp. z o.o. Cementownia Chełm. Szkolenie, które rozwijało wiedzę w zakresie dialogu społecznego oraz proponowanych zmian w ustawie o związkach zawodowych, poprowadził Sekretarz Krajowy ZZ „Budowlani” Tomasz Nagórka. Uczestniczyło w nim kilkunastu związkowców, będących członkami zarządów organizacji związkowych z Cemex Polska.

Szkolenie odpowiadało m.in. na pytanie czym jest dialog społeczny, jakie są jego cele, poziomy a także zasady prowadzenia. Każdy z uczestników szkolenia zapoznał się ze zmianami w ustawie o związkach zawodowych, które zostały zaproponowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz z opiniami związków zawodowych na ten temat.

Prowadzący szkolenie Tomasz Nagórka wielokrotnie podkreślał, jak ważne w prowadzeniu dialogu społecznego na poziomie zakładu pracy jest wypracowanie konsensusu pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcą. „Bardzo istotnym aspektem dialogu społecznego jest stosowana zasada partnerstwa. Punktem wyjścia jest założenie, iż związki zawodowe i pracodawcy uznają istnienie wspólnego problemu i zobowiązują się do podjęcia wspólnych działań w celu jego rozwiązania. Dialog społeczny jest więc narzędziem budowania konsensu” – powiedział Sekretarz Krajowy ZZ „Budowlani”.

Najwięcej emocji wśród uczestników szkolenia wywołały propozycje zmian w ustawie o związkach zawodowych. Przyczyną nowelizacji ustawy jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego i wymogi Międzynarodowej Organizacji Pracy. Nowa ustawa rozszerza zakres podmiotowego prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. Prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych będą miały osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych i samozatrudnione.

Podczas omawiania projektu zmiany ustawy o związkach zawodowych szczególna uwaga zwrócona została na nowe zasady obliczania reprezentatywności na poziomie ponadzakładowym i zakładowym oraz na nowe obowiązki organizacji związkowych.

Warto w tym momencie przypomnieć o czym już pisaliśmy na łamach magazynu „Budowlani”, że zgodnie z projektem ustawy reprezentatywną zakładową organizacją związkową jest organizacja: będąca jednostką organizacyjną albo organizacją członkowską ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego (OPZZ, NSZZ „Solidarność”, FZZ), zrzeszająca co najmniej 8% osób wykonujących pracę zarobkową u pracodawcy, lub zrzeszająca co najmniej 12% osób wykonujących pracę zarobkową zatrudnionych u pracodawcy. Zatem „Budowlani”, którzy są ogólnokrajową organizacją członkowską OPZZ, aby być organizacją reprezentatywną w danym zakładzie pracy będą musieli zrzeszać co najmniej 8% osób wykonujących pracę zarobkową. Do osób wykonujących pracę zarobkową zalicza się zarówno osoby zatrudnione na etacie, jak i te, które świadczą pracę na podstawie umów cywilnoprawnych lub samozatrudnienia.

Szkolenie zakończyła dyskusja na temat prowadzenia negocjacji z pracodawcą.

20161028_132712

You must be logged in to post a comment Login