Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Budowlani w obronie miejsc pracy w sektorze cementowym i wapienniczym

Zachęcamy do zapoznania się ze Stanowiskiem Związku Zawodowego „Budowlani” w sprawie konsekwencji wprowadzenia Mechanizmów Ochrony Granic dla sektora cementowego i wapienniczego.

„Związek Zawodowy „Budowlani” z ogromnym zaniepokojeniem obserwuje działania Komisji ds. Środowiska (ENVI) Parlamentu Europejskiego, które są podejmowane w zakresie nowelizacji Europejskiego Systemu Handlu Emisjami po roku 2020.
Stanowczo sprzeciwiamy się wprowadzeniu poprawek Komisji, które zawierają propozycję wyłączenia sektora cementowego z mechanizmu bezpłatnego przydziału uprawnień poprzez skreślenie go z listy sektorów objętych ochroną przed wyciekiem emisji (Carbon Leakage) i objęcia tych sektorów mechanizmem ochrony granic tzw. BAM (Border Adjustment Mechanism) (…)

Jest pewne, że takie rozwiązanie spowoduje zwiększenie kosztów produkcji cementu i wapienia, a co za tym idzie – przeniesienie produkcji za wschodnią granicę, co odbije się bardzo negatywnie na zatrudnieniu w branży. Z wyliczeń sektora cementowego wynika, że może ono oznaczać utratę pracy dla około 4 tysięcy osób zatrudnionych bezpośrednio w sektorze oraz zagrożenie likwidacją miejsc pracy dla około 25 tysięcy pracowników zatrudnionych w przemyśle innych wyrobów i materiałów budowlanych.”

Z treścią naszego Stanowiska chcemy zapoznać polskich europarlamentarzystów, Premier RP oraz Ministra Rozwoju.