Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Posiedzenie WRDS w Kielcach z udziałem przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego

Z udziałem Henryki Bochniarz, przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, odbyło się w Filharmonii Świętokrzyskiej posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Kielcach. Oprócz dyskusji na temat miejsca dialogu regionalnego w dialogu krajowym oraz dotychczasowych doświadczeń działalności WRDS w Kielcach, Rada powołała również Zespół problemowy ds. szkolnictwa.
Przed rozpoczęciem obrad posiedzenia plenarnego, odbył się briefing prasowy z udziałem najważniejszych gości dzisiejszych obrad.

– Przed nami pierwsze plenarne posiedzenie WRDS pod nowym przewodnictwem(,,,). Rada zajmuje się tematami, które uznaje na ważne, które są wnoszone podczas posiedzeń prezydium, a następnie ewentualnie dyskutowane w zespołach roboczych. Każda rada w województwie zajmuje się czymś innym, bo dla każdego regionu różne kwestie są ważne. (…) Nie chcemy zajmować się jedynie kwestiami bieżącymi, ale również wybiegać w przyszłość – mówił przewodniczący WRDS w tym roku, Tomasz Tworek, prezes Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Henryka Bochniarz odbywa obecnie wizyty w Wojewódzkich Radach Dialogu Społecznego, by lepiej zrozumieć specyfikę ich działania, porozmawiać o problemach, z jakimi się borykają i wyzwaniach, jakie przed sobą stawiają.
– Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego obowiązuje od dopiero półtora roku i sami uczymy się jeszcze działać w jej ramach, bo to naturalne, że kwestia praktyki wielu kwestii była dla nas niewiadomą. Przed wakacjami chcemy przygotować projekt nowelizacji tej ustawy, aby wcielić nasze dotychczasowe spostrzeżenia w życie. Przywiązujemy dużą wagę do naszych działań lokalnych i chcemy by rola wojewódzkich rad dialogu społecznego była znacząca i również w tym zakresie będziemy proponować zmiany w ustawie. (…) Chcemy być nie tylko recenzentami i konsultantami, ale również wykazywać się własną inicjatywą – mówiła Henryka Bochniarz.

Po briefingu odbyło się posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Jego pierwszym punktem było powołanie Zespołu problemowego do spraw szkolnictwa przy WRDS. Do jego zadań będzie należało analizowanie rozwiązań oraz formułowanie opinii i wniosków w zakresie wdrażania reformy oświatowej, promocji i rozwoju kształcenia zawodowego, dostosowania szkolnictwa wyższego do potrzeb rynku pracy i funkcjonowania ustawy o zintegrowanym systemie kwalifikacji. Zespół chce również moderować dyskusję na temat modelu współpracy szkół zawodowych z ich otoczeniem społeczno – gospodarczym w województwie świętokrzyskim.

Podczas posiedzenia plenarnego, Henryka Bochniarz zwróciła się do członków Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Kielcach, podkreślając rolę wojewódzkich Rad i zapewniając, że podejmowane są działania, aby zapewnić im lepsze funkcjonowanie. Nawiązała przy tym do pytań zadanych przez Annę Bujnowską, Przewodniczącą Okręgu Świętokrzyskiego i członka WRDS, dotyczących przyszłości ponadzakłądowych układów zbiorowych pracy w Polsce.
Członek RDS Zbigniew Żurek przedstawił natomiast stan prac nad nowelizacją ustawy.
– Chcemy wymieniać swoje doświadczenia po dotychczasowym okresie funkcjonowania, obliguje nas również do tego prawo.

Obecnie jesteśmy na etapie zbierania informacji i mamy nadzieję niebawem stworzyć katalog wstępnych rekomendacji przy nowelizacji. Większość postulatów od rad wojewódzkich dotyczy kwestii finansowania ich działalności i jest to naturalne. Pojawiają się również postulaty lepszej komunikacji pomiędzy samymi radami wojewódzkimi i z RDS. Liczymy na to, że dzięki zmianom uda się zrobić jeszcze więcej – mówił Zbigniew Żurek.

Podczas dyskusji z członkami Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, poruszane były również kwestie zespołów problemowych, transportu zbiorowego, przedstawicielstwa wojewódzkich rad w Radzie Dialogu Społecznego czy porozumieniach pracowników z pracodawcami.

—————————

Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego są regionalnymi instytucjami dialogu społecznego w Polsce. Na mocy Ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego z lipca tego roku, zastąpiły one działające dotychczas Wojewódzkie Komisje Dialogu Społecznego (WKDS). Tworzenie oraz zapewnienie funkcjonowania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego jest zadaniem z zakresu administracji rządowej, które zostało zlecone Marszałkowi Województwa.

Do kompetencji Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego należą: wyrażanie opinii w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców oraz w sprawach będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa, opiniowanie projektów strategii rozwoju województwa i innych programów w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz przygotowywanie sprawozdań z realizacji tych zadań, rozpatrywanie spraw o zasięgu wojewódzkim, które zostały przekazane przez Radę Dialogu Społecznego, przekazywanie Radzie Dialogu Społecznego oraz organom administracji publicznej rekomendowanych rozwiązań i propozycji zmian prawnych oraz rozpatrywanie spraw społecznych lub gospodarczych powodujących konflikty między pracodawcami a pracownikami, jeżeli zostaną one uznane za istotne dla zachowania pokoju społecznego.

W skład Rady w województwie świętokrzyskim wchodzi 27 członków – marszałek województwa oraz dwie wskazane przez niego osoby spośród przedstawicieli innych jednostek samorządu terytorialnego albo organizacji zrzeszających samorządy, przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych, przedstawiciele reprezentatywnych organizacji pracodawców oraz Wojewoda Świętokrzyski oraz dwie wskazane przez niego osoby.

You must be logged in to post a comment Login