Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

28 kwietnia Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

28 kwietnia w Sejmie RP odbyła się uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy z okazji Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy pt. „Identyfikacja rodzajów działalności i grup pracowników o zwiększonym ryzyku wypadku przy pracy na podstawie analiz trendów długoterminowych”. Współorganizatorem konferencji był Związek Zawodowy „Budowlani”.

Wśród uczestników tego wydarzenia nie zabrakło przedstawicieli władz, urzędów państwowych, nauki, instytucji i stowarzyszeń, a przede wszystkim związkowców, którym temat BHP nie jest obojętny.

Podkreślenia wymaga fakt, że z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że tylko w ubiegłym roku doszło w Polsce do blisko 88 tysięcy wypadków przy pracy. Życie w nich straciło 239 osób.

W 2003 roku Sejm RP, na wniosek Posła na Sejm RP IV kadencji Zbigniewa Janowskiego, proklamował swoją uchwałą 28 kwietnia Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Od wielu lat ruch związkowy na całym świecie obchodzi 28 kwietnia jako Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy.

W 2002 roku Międzynarodowa Organizacja Pracy zwróciła się z apelem o upowszechnienie tej idei poprzez organizację akcji Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Uchwała Sejmu RP była odpowiedzią na ten apel.

Obchody Dnia Bezpieczeństwa mają na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzebę prowadzenia stałych i kompleksowych działań w sferze poprawy warunków bezpieczeństwa osób pracujących i ochrony zdrowia w pracy.