Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

POWSTAJE SEKTOROWA RAMA KWALIFIKACJI W BUDOWNICTWIE

Konsorcjum składające się z Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości (lider), Związku Zawodowego „Budowlani” oraz Instytutu Technologii Eksploatacji-PIB przygotowuje na zlecenie Instytutu Badań Edukacyjnych projekt Sektorowej Ramy Kwalifikacji w Budownictwie (SRK-Bud). Powstał już wstępny projekt Ramy, który weryfikowany jest przez ekspertów oraz różne organizacje i środowiska budownictwa.

CO TO JEST SEKTOROWA RAMA KWALIFIKACJI?
Jak podkreśla Instytut Badań Edukacyjnych, …”opisy wymagań Polskiej Ramy Kwalifikacji na każdym poziomie mają różne stopnie szczegółowości:
Pierwszy stopień to uniwersalne charakterystyki poziomów, czyli takie, które dotyczą wszystkich rodzajów edukacji. Odpowiadają one wymaganiom dotyczącym efektów uczenia się w Europejskiej Ramie Kwalifikacji (ERK).
Drugi stopień to charakterystyki poziomów typowe dla kształcenia: ogólnego, zawodowego lub wyższego.
Trzeci stopień to wymagania najbardziej szczegółowe, a więc np. w szkolnictwie wyższym odnoszące się do jednego z ośmiu obszarów kształcenia, w oświacie do wymagań zapisanych w podstawie programowej kształcenia ogólnego i dotyczące konkretnego przedmiotu. W przypadku edukacji zawodowej są to ramy sektorowe (np. dla budownictwa, opieki zdrowotnej).
To właśnie ramy sektorowe, umożliwiające uporządkowanie i zapewnienie porównywalności kwalifikacji cząstkowych (funkcjonujących na rynku pracy – przyp. red) w branżach wywołują największe zainteresowanie.
Wśród argumentów, uzasadniających zainteresowanie branż tworzeniem sektorowych ram kwalifikacji, pojawiają się kwestie takie jak:
Udział w przetargach – wymagania przetargowe dotyczą często udowodnienia posiadania wykwalifikowanych pracowników; jest to problematyczne zwłaszcza dla polskich firm, uczestniczących w postępowaniach w innych krajach. Wykazanie dyplomami o określonym poziomie ERK faktu posiadania odpowiedniej kadry, pozwalającej na dobre i rzetelne wykonanie usługi, jest bardzo często warunkiem formalnym otwierającym drogę do przystąpienia do przetargów publicznych organizowanych za granicą. (…) Dotyczy to w szczególności branży budowlanej czy telekomunikacyjnej.
Rozdrobnienie rynku szkoleń – ogromna liczba podmiotów organizujących szkolenia i nadających kwalifikacje powoduje, że bardzo utrudnione jest rzetelne porównywanie jakości i efektów uczenia się poszczególnych ofert. (…)
Dezaktualizacja kwalifikacji – dynamiczne zmiany na rynku, zwłaszcza w obszarze nowych technologii, skłaniają do ciągłego tworzenia możliwości zdobywania nowych kwalifikacji. Obecnie nie ma narzędzi umożliwiających ich ocenę i porównywanie. Brakuje również narzędzi pozwalających na identyfikację zapotrzebowania na nowe kwalifikacje.
Odpowiedź na deregulację – najbardziej zainteresowane pracami nad ZSK są te sektory, w których liczne zawody zostały zderegulowane (…). Sektorowe ramy kwalifikacji pozwalają na istotne zmniejszanie asymetrii informacji między organizatorami szkoleń i kursów a ich odbiorcami.
Umożliwienie porównywalności międzynarodowej (…)

Możliwość uczestniczenia w pracach nad europejskimi normami w usługach (powiązanymi z kwalifikacjami potwierdzonymi wobec ERK) i wdrożenie tych norm (skutkuje nie tylko brakiem możliwości zatrudnienia za granicą, lecz także faktem, że obecne na polskim rynku firmy zagraniczne nie będą zatrudniać usługodawców niespełniających kryteriów).
Bezpieczeństwo uczestników – w tych branżach, w których od jakości świadczonych usług może zależeć zdrowie klientów, konieczne jest stworzenie mechanizmów pozwalających na rozróżnienie jakości poszczególnych kwalifikacji (…)”
Źródło: IBE

WEŹ UDZIAŁ W KONSULTACJACH
Odbyło się już kilka seminariów konsultacyjnych Sektorowej Ramy Kwalifikacji w Budownictwie, w tym dwa seminaria 10 maja 2017 r w siedzibie ZZ „Budowlani” adresowane do grupy ekspertów i interesariuszy SRK-Bud oraz do liderów związkowych. Dla zainteresowanych wstępnych projektem Ramy dostępna jest ankieta i sam projekt zamieszczone na stronie: http://srkbud.zzbudowlani.pl/konsultacje-branzowe/ .
Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z projektem i przekazania swoich uwag w ankiecie.

You must be logged in to post a comment Login