Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Rada Głównego Inspektora Pracy ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie powołana

Minister Roman Giedrojć – Główny Inspektor Pracy powołał nową Radę w skład której weszli:

PRZEWODNICZĄCY:
Zbigniew Janowski – Przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani”;

WICEPRZEWODNICZĄCY:
Krzysztof Kowalik – Dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w Głównym Inspektoracie Pracy;

CZŁONKOWIE:
Jakub Chojnicki – Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru i Kontroli w Głównym Inspektoracie Pracy,
Robert Chudzik – Kierownik Wydziału Materiałowo-Technologicznego Urzędu Dozoru Technicznego,
Sebastian Lewiński – przedstawiciel Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa,
Andrzej Nowak – Wiceprezes Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP,
Tadeusz Nowosielski – Wiceprzewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ „Solidarność”,
Wiktor Piwkowski – Sekretarz Generalny Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa,
Roman Rogoziński – przedstawiciel Polskiej Izby Gospodarczej Rusztowań,
Janusz Szczepański – członek Prezydium Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa,
Jacek Szer – Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego,
Marek Tenczyński – członek Ogólnopolskiej Komisji Rzemiosł Budowlanych Związku Rzemiosła Polskiego;

SEKRETARZ:
Mirosława Kamińska – Główny specjalista w Głównym Inspektoracie Pracy.

Rada w dniu 17 maja na swoim inauguracyjnym posiedzeniu omówiła problemy i wnioski wynikające z kontroli wypłacania minimalnej stawki godzinowej dla umów zleceń, prawidłowości zawierania umów o pracę u wykonawców i podwykonawców zamówień publicznych na usługi lub roboty budowlane, przestrzegania przepisów przy robotach budowlanych i wypadków w pracy w budownictwie.

Wiceprzewodniczący Rady Krzysztof Kowalik przedstawił informację o wypadkach w budownictwie w 2016 r.

Przewodniczący Zbigniew Janowski stwierdził, że ze statystyk wynika iż liczba wypadków w budownictwie nieznacznie się zmniejszyła ale jednocześnie co piąty wypadek śmiertelny w Polsce zdarzył się na budowie. Znaczna ilość wypadków w budownictwie dotyczy osób o stażu krótszym niż 1 rok pracy, pracujących w małych firmach.
Powyższe statystki wypadkowości z reguły nie obejmują wypadków przy pracy pracowników zatrudnianych w szarej strefie, osób samozatrudnionych oraz innych pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych ( tzw. ”umów śmieciowych.”)
Wielu pracowników naszej branży zapada na choroby zawodowe. Z materiałów przesłanych do Rady Ochrony Pracy przez Ministra Zdrowia wynika jednak, że w ostatnich latach liczba chorób zawodowych maleje.

Przedstawiając informację o kontroli wypłacania przez pracodawców minimalnej stawki wynagrodzenia dla umów cywilnoprawnych, Dyrektor Departamentu Prawnego GIP Halina Tulwin stwierdziła, iż wielu pracodawców ma problemy z przestrzeganiem przepisów prawa w tym zakresie.

Kontrolujący inspektorzy najczęściej stwierdzali nieznajomość nowych regulacji oraz błędy i wątpliwości interpretacyjne odnoszące się do częstotliwości i terminu wypłaty wynagrodzeń a także obowiązku ewidencjonowania godzin wykonania zlecenia. Pracodawcy wskazywali także na złą kondycję finansową podmiotów i brak środków na wynagrodzenia. Zdarzały się też celowe obejścia przepisów.

Podsumowując posiedzenie Zbigniew Janowski podkreślił, że działania na rzecz bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracujących wymagają czasu, cierpliwości i zbiorowego działania.

To materia delikatna i dlatego należy ją pielęgnować i chronić a wtedy da owoce w postaci prawie „0” wypadków w pracy, a taki cel stawiają sobie partnerzy społeczni zaangażowani w działania na rzecz bezpieczeństwa w pracy.

Rada ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie planuje kolejne spotkanie, które odbędzie się w III kwartale i poświęcone będzie legalności zatrudnienia.

You must be logged in to post a comment Login