Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Spotkanie Komitetu Europejskiego BWI w Gruzji

W Tbilisi w Gruzji 4 i 5 maja br. odbyło się posiedzenie Komitetu Europejskiego Międzynarodowej Federacji Pracowników Budownictwa i Drzewiarstwa. Związek Zawodowy „Budowlani” jest organizacją założycielską BWI powstałej w 2005 r. z połączenia lewicowej federacji IFBWW i federacji chrześcijańskich związków zawodowych budownictwa i przemysłu drzewnego. Komitet Europejski jest regionalną struktura BWI obejmującą kraje UE i kraje nie należące do Unii (tzw. region Paneuropa). Z uwagi na zróżnicowane formy działalności związków na terenie Unii Europejskiej i w pozaunijnych krajach europejskich istnieje potrzeba koordynacji działań Europejskiej Federacji Pracowników Budownictwa i Drzewiarstwa (działającej na terenie UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego – EOG i w krajach kandydujących do UE) oraz BWI obejmującej działalnością kraje spoza wyżej wymienionych – głównie Rosję, kraje byłego ZSRR oraz niektóre kraje bałkańskie i Izrael. O nowych zasadach współpracy i podziale odpowiedzialności dyskutowano podczas dwudniowego spotkania w stolicy Gruzji. Przewodniczący BWI Per Olof Sjoo, Sekretarz Generalny Ambet Yuson oraz Przewodniczący Komitetu Europejskiego BWI Josef Muchitsch przedstawili propozycję przejęcia przez EFBWW odpowiedzialności za funkcjonowanie związków BWI na terenie Europy, z wyłączeniem krajów, które nie są członkami UE, EOG i kandydackimi. W tej koncepcji EFBWW stałaby się strukturą regionalną BWI. Pozostałe kraje europejskie znalazłyby się w innej strukturze regionalnej. Nowy podział zakończyłby funkcjonowanie Komitetu Europejskiego w obecnym kształcie. Propozycja ta wywołała ożywioną dyskusję. Większość krajów spoza UE popiera tę propozycję, jednak wiele związków z krajów UE zgłasza wątpliwości związane z nowym funkcjonowaniem EFBWW. Ta dyskusja będzie toczyła się w najbliższym czasie – przed grudniowym Kongresem BWI a także nadal – w ramach EFBWW, która to federacja musi również wyrazić zgodę na nowe rozwiązania. W tle debaty jest nie tylko kwestia odpowiedzialności struktur za działania na obszarze europejskim, ale także kosztów międzynarodowej działalności związkowej i samodzielności EFBWW. Europejska Federacja jest samodzielnym unijnym partnerem społecznym i może być za taką uznawana jedynie jako niezależny podmiot. Debata na ten temat będzie toczyła się w czerwcu br. na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego EFBWW.

Podczas spotkania w Tbilisi zaprezentowano ostateczną wersję projektu Programu Strategicznego BWI na lata 2018-21. W przygotowaniu tego Programu udział brał Zbigniew Janowski, Przewodniczący ZZ „Budowlani” jako członek kilkunastoosobowej grupy roboczej liderów związkowych ze wszystkich regionów świata. Komitet Europejski podkreślił wysoką jakość projektu Programu Strategicznego i rekomendował go pod obrady Rady Światowej BWI.

Zbigniew Janowski i Jakub Kus reprezentowali ZZ „Budowlani” podczas obrad Komitetu Europejskiego BWI w Tbilisi. Odbyli wiele spotkań z przedstawicielami Sekretariatu BWI w Genewie oraz z delegacjami innych krajów, m in Rosji, Turcji, Austrii, Finlandii, Belgii i Ukrainy. Przewodniczący Zbigniew Janowski zaproponował zorganizowanie w Polsce spotkania konsultacyjnego ZZ „Budowlani” ze związkami zawodowymi budowlanych i drzewiarzy Litwy, Łotwy i Estonii, przy wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta i z udziałem władz EFBWW. Inicjatywę tę wsparła w imieniu swej organizacji Ieva Gretere, Wiceprzewodnicząca Łotewskiego Związku Budowlanych. Spotkanie odbędzie się jesienią tego roku.

Pozostała cześć obrad Komitetu Europejskiego dotyczyła sprawozdania z działalności od poprzedniego posiedzenia w 2016 r. oraz spraw organizacyjnych związanych ze zbliżającym się Kongresem BWI.

You must be logged in to post a comment Login