Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRUPA WIESBADEN O PROBLEMACH ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH EUROPY ŚRODKOWEJ

Doroczne spotkanie Grupy z Wiesbaden (W6) skupiającej związki zawodowe budownictwa, w tym roku odbyło się na Słowacji 5 i 6 czerwca 2017 w Hotelu Sorea Regia w Bratysławie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych zrzeszonych w EFBWW: GBH z Austrii, IG BAU z Niemiec, EFEDOSZSZ z Węgier, BUDOWLANI z Polski, OS STAVBA z Czech i gospodarze IOZ ze Słowacji. Spotkanie prowadziła przewodnicząca IOZ Marta Brodzianska. Wziął w nim udział także przewodniczący KOZ (centrali słowackich związków) Jozef Kollár, który poinformował zebranych o europejskiej kampanii na rzecz wzrostu płac.

W trakcie spotkania omówiono realizację wniosków i ustaleń spotkania W6 w Pradze w roku 2016 r, aktualną sytuację związków zawodowych w poszczególnych krajach, europejską kampanię na rzecz wzrostu płac oraz realizację nowej strony internetowej dla pracowników migrujących ECMIN 2,0. Przeprowadzono także krótką dyskusję na temat informacje o działaniach i decyzjach EFBWW i BWI prowadzonych przed Kongresem BWI a dotyczących nowego modelu funkcjonowania i wzajemnych relacji obydwu organizacji. Wyjaśnień w tym zakresie udzielili Dietmar Schaffers, wiceprzewodniczący IG-BAU, przewodniczący EFBWW oraz Josef Muchitsch, przewodniczący GBH i przewodniczący Komitetu Europejskiego BWI. Odpowiadali min na pytania Zbigniewa Janowskiego, przewodniczącego ZZ Budowlani. Dyskusja na ten temat została odłożona, ponieważ część delegacji związkowych nie miała wystarczających informacji na temat koncepcji nowej struktury i tzw. porozumienia przewodniczących EFBWW i BWI. Przedstawiciele związków Czech, Słowacji, Węgier i Polski krytycznie ocenili politykę informacyjną BWI i EFBWW w tej sprawie.

Dyskutowano o dialogu społecznym, układach zbiorowych pracy, wynagrodzeniach, płacy minimalnej, uzwiązkowieniu, polityce zatrudnienia i społecznej roli ustawodawstwa, warunkach pracy oraz harmonizacji działań BWI i EFBWW na rynku europejskim. Wiele czasu zajęła ocena sytuacji i perspektywy branży budowlanej w krajach W6, wymiana poglądów związków zawodowych na temat prac nad nową dyrektywą unijną dotyczącą delegowania pracowników, a wraz z nią tematu wynagrodzenia pracowników i zjawiska dumpingu socjalnego. Zwrócono uwagę na znaczne różnice poglądów nie tylko między krajami UE ale też partnerami społecznymi. Ustalono miejsce i termin kolejnej wspólnej sesji, która odbędzie się na Węgrzech w drugiej połowie maja 2018 r.
W spotkaniu ZZ „Budowlani” reprezentowali przewodniczący Zbigniew Janowski i sekretarz krajowy Jakub Kus.