Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

125 LAT RUCHU ZAWODOWEGO BUDOWLANYCH W SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ „NOWOCZESNA”

W siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna” w Raciborzu 9 czerwca br. odbyła się uroczystość z okazji obchodów 125-lecia Ruchu Zawodowego Budowlanych w Polsce zorganizowana przez Zarząd Zakładowy Związku Zawodowego „Budowlani”. W uroczystości wzięli udział prezes Zarządu SM „Nowoczesna” Tadeusz Wojnar, członek Zarządu Teresa Ziółko, kierownicy Administracji, Działu Technicznego oraz Zakładu Spółdzielni, związkowcy i pracownicy Spółdzielni.

W uroczystym spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście: przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani”, prezes Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego i z-ca przewodniczącego Rady Ochrony Pracy Zbigniew Janowski oraz przewodniczący Okręgu Śląskiego ZZ „Budowlani” Adam Bajerowski.

Uczestników uroczystości powitał Mirosław Pielka, przewodniczący Organizacji zakładowej ZZ „Budowlani”. Koleżanka Jadwiga Osadców przedstawiła zebranym rys historyczny: jak powstawał 125 lat temu Ruch Zawodowy Budowlanych w Polsce.

Za wieloletnią bardzo dobrą współpracę ze Związkiem Zawodowym „Budowlani” i za zasługi w działalności związkowej „Medalem 125-lecia Ruchu Zawodowego Budowlanych w Polsce” odznaczeni zostali: Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna” Tadeusz Wojnar oraz członkinie organizacji związkowej Beata Kocur, Alina Mazurek, Jadwiga Osadców, Barbara Telejko i Brygida Zuber. Medale wręczyli Przewodniczący Związku Zbigniew Janowski i Przewodniczący Okręgu Śląskiego Adam Bajerowski.

Prezes Tadeusz Wojnar oraz Przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” Zbigniew Janowski otrzymali od organizacji związkowej w SM „Nowoczesna” pamiątkowe Kaski Ochronne Budowlańca, które mają „zawsze chronić mądre głowy”.

Prezes Tadeusz Wojnar oraz Przewodniczący Zbigniew Janowski i Adam Bajerowski w swoich wystąpieniach odnieśli się do jubileuszu 125-lecia, działalności SM „Nowoczesna” i roli związkowców – spółdzielców w działaniach ruchu zawodowego budowlanych.

W części artystycznej naszej uroczystości wystąpiły skrzypaczki zespołu „Apasjonato” z muzyką instrumentalną ze swojego repertuaru. Uroczystość zakończyła się do poczęstunkiem w „Dworku” Szonowice.

 

Fragmenty wystąpienia Przewodniczącego ZZ „Budowlani” Zbigniewa Janowskiego

(…) Możemy się szczycić obchodami 125-lecia naszego ruchu zawodowego, bo jesteśmy organizacją, która szanuje swoją przeszłość i się do niej przyznaje. Nie zawsze nam to dobrze wychodzi, nie zawsze pamiętamy o naszych własnych działaczach starzejących się i odchodzących na związkowe emerytury, ale nie wstydzimy się przeszłości. Dlatego mamy prawo być dumni ze swojej tradycji i 125-letniej historii, z tego, co nasi poprzednicy wywalczyli dla pracowników, z tego, co nam samym udało się osiągnąć.

Naszą siłą jest ciągłość i doświadczenie. Dlatego też mówimy o historii naszego ruchu zawodowego i pamiętamy o rocznicach. Dlatego przypominamy sobie o co walczyli robotnicy budowlani w 1905 roku, o co walczyli w XX-leciu międzywojennym. I nadal dziwimy się, że dziś znowu musimy walczyć często o to samo. (…) To doświadczenie prowadzi do smutnej refleksji, że u nas nic nie jest dane na zawsze, mało kto dotrzymuje zobowiązań i cały czas trzeba walczyć o swoje. I że nasza praca praktycznie nie ma końca.(…)

Zmienia się rynek pracy, ale nie zmieni się na pewno jedno – potrzeba zrzeszania się i wspólnej reprezentacji pracowników. (…) Mówią nam, że związki zawodowe na zatomizowanym rynku pracy tracą rację bytu. To nieprawda. Dopóki istnieje relacja pracodawca – pracownik, dopóki ludzie zbiorowo wytwarzają produkty, lub dostarczają usług będzie istniała potrzeba wspólnej reprezentacji ich interesów. Dlatego, że pracownik w relacji pracy zawsze jest stroną słabszą. Ale zmieniać się musimy, bo zmieniają się formy i metody pracy.

(…) Ruch związkowy na terenie Śląska i Opolszczyzny rozwinął się wcześnie, bo było to jedno z ważniejszych centrów przemysłowych. Był przede wszystkim związany z przemysłem ciężkim. Ale także pracownicy budowlani zorganizowali się tutaj szybko. Od początku lat siedemdziesiątych XIX wieku działał Związek Murarzy. W okresie międzywojennym polscy robotnicy budowlani stanowili już ważną siłę związkową a po II wojnie zbudowali jedną z bardziej prężnych organizacji naszego ruchu. Ten ruch tworzyło wielu działaczy i członków, wielu odbudowywało go po niszczącym dla związków okresie stanu wojennego. Wznowiliśmy pracę Komisji Historycznej Związku. Nawiązujemy tym samym do pracy Komisji z lat dziewięćdziesiątych. Będziemy gromadzić i udostępniać świadectwa naszej działalności, także z Okręgu Śląskiego, z Opolszczyzny – nie tylko jako pamiątki minionego czasu ale tak aby można było z nich korzystać w naszej obecnej pracy.(…) Dziękuję Wam za organizację dzisiejszej uroczystości. Wpisuje się ona w cykl spotkań z okazji 125-lecia naszego ruchu. Nie jest to rocznica ważna tylko dla pracowników budownictwa. Jest ważna dla całego naszego Związku, dla wszystkich branż, które zrzeszamy. Także dla spółdzielczości mieszkaniowej, w której ruch związkowy ma bardzo bogatą historię a dziś stanowi w dużej mierze o sile naszego Związku Zawodowego „Budowlani”(…)