Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

„Budowlani” i Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie o dalszej współpracy

W siedzibie ZZ ”Budowlani” w Warszawie odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli Przewodniczącego Związku Zbigniewa Janowskiego i Sekretarza Krajowego Mirosława Ossowskiego z przedstawicielami „Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie”. Porozumienie reprezentowali Koordynator Porozumienia – Michał Wasilewski oraz Dyrektor Działu BHP, P. Poż. i Ochrony Środowiska w Budimex S.A. – Urszula Gawrysiak.

W trakcie spotkania rozmawiano na temat aktualnie występujących problemów z zakresu warunków pracy oraz przestrzegania przepisów BHP na krajowych placach budów, w szczególności dotyczących mikro i małych firm budowlanych.

Jak podają statystyki, w budownictwie zmniejszyła się ilość wypadków śmiertelnych w stosunku do lat poprzednich. Nadal jednak dochodzi do wielu wypadków przy pracy, co wymaga dalszych wielokierunkowych wspólnych działań wszystkich uczestników procesu budowlanego w celu ograniczania ryzyka powstania wypadku przy pracy.

Te wspólne działania dotyczyć powinny przede wszystkim zwiększenia odpowiedzialności wszystkich uczestników procesu budowlanego za zdrowie i życie pracowników.

Uczestnicy spotkania podkreślali konieczność zwracania szczególnej uwagi na odpowiednie warunki zatrudnienia na budowach (umowy o pracę, zaplecza socjalne) oraz konieczność stosowania odpowiednich zbiorowych (technicznych) środków ochrony przed upadkiem, oraz indywidualnych zabezpieczeń pracowników przed upadkami z wysokości. To od lat jedna z głównych przyczyn wypadków w naszej branży.

W rozmowie zwrócono uwagę na potrzebę udziału przedstawicieli stron społecznych i branżowych w opiniowaniu nowych aktów prawnych będących w toku prac legislacyjnych, takich jak Kodeks Urbanistyczno – Budowlany, czy Rozporządzenie w sprawie BHP przy obsłudze żurawi.

Podkreślono pilną potrzebę włączenia przedstawiciela inwestora w proces zapewniania i przestrzegania przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na placu budowy. Uczestnicy dyskusji uważają, że niezbędna jest w tym zakresie nowa regulacja prawna.

W czasie rozmów Przedstawiciele Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie zadeklarowali chęć stałej współpracy z Radą ds. Bezpieczeństwa w Budownictwie przy Głównym Inspektorze Pracy.

Mirosław Ossowski