Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Drugie posiedzenie Sektorowej Rady ds. Kompetencji w budownictwie

Budownictwo to jeden z największych sektorów polskiej gospodarki, generujący od 6 do 8% PKB i dający pracę ok. 6% zatrudnionych. Usługi budowlane wykonuje ponad 400 tysięcy podmiotów, z czego 96 % to mikro-firmy zatrudniające do 9 pracowników. To rozdrobnienie, wrażliwość na wahania koniunkturalne i stale utrzymująca się luka kompetencyjna – niezaspokojone zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników o wysokich kompetencjach stanowi najpoważniejsze wyzwanie dla Sektorowej Rady Kompetencji w Budownictwie, która ukonstytuowała się w kwietniu 2017 r. Organizacji prac Rady podjęło się partnerstwo skupiające ważne podmioty branży: Związek Zawodowy „Budowlani” – lider wraz z partnerami: Instytutem Techniki Budowlanej, Polską Izbą Inżynierów Budownictwa i Konfederacją Budownictwa i Nieruchomości.

Rada ds. Kompetencji w Budownictwie jest reprezentatywna, tworzona w oparciu o szeroką współpracę kluczowych dla sektora organizacji, instytucji regulacyjnych, podmiotów rynku pracy i struktur edukacyjnych oraz badawczych, spośród których kilkadziesiąt zadeklarowało już udział w jej pracach. Kluczowa dla Rady jest współpraca z Ministrem Infrastruktury i Budownictwa, którego przedstawiciele wchodzą w skład Rady.

Drugie posiedzenie Sektorowej Rady ds. kompetencji w budownictwie odbyło się w czerwcu br. Obrady prowadził prof. Zbigniew Kledyński Przewodniczący Rady.

Animator działań Rady Zbigniew Janowski przedstawił propozycję uzupełnienia składu Sektorowej Rady o przedstawicieli Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Technologii Eksploatacji – PIB, Wschodniego Klastra Budowlanego, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. Ponadto Animator działań Rady zaproponował, aby zaprosić Podkarpackie Centrum Edukacji Dorosłych do pracy w grupie roboczej. Propozycje dotyczące uzupełnienia składu Sektorowej Rady zostały przyjęte w głosowaniu. Tym samym Sektorowa Rada ds. Kompetencji w Budownictwie liczy obecnie 24 członków. Rada postanowiła skierować do przedstawiciela Podkarpackiego Centrum Edukacji Dorosłych zaproszenie do pracy w grupie roboczej.

Prof. Zbigniew Kledyński, przewodniczący Rady, w trakcie omawiania planu pracy na najbliższy okres zwrócił uwagę na konieczność:
– zawarcia porozumienia z Ministrem Infrastruktury i Budownictwa w zakresie współpracy z Radą (wrzesień)
– poprawy komunikacji zewnętrznej i szersze upowszechnianie informacji na temat Rady i jej prac,
– opracowania informacji na temat planów i zamierzeń poszczególnych grup roboczych, w szczególności grupy ds. monitorowania sektora,
– przygotowania seminariów przez poszczególne grupy robocze.

W dyskusji nad planem prac Rady udział wzięli: Waldemar Mazan (KBiN), przedstawiciele OSPSBHP, Jakub Kus, Zbigniew Majchrzak (NSZZ „Solidarność”) i Zbigniew Janowski (Animator działań Rady).

Przewodniczący poszczególnych Grup Roboczych Rady zaprezentowali składy grup z uwzględnieniem zaangażowania członków Rady w ich pracę oraz z uwzględnieniem planów pracy w 2017 r. Rada swoje zadania bieżące realizuje przede wszystkim w czterech grupach roboczych, które przygotowują merytoryczne materiały na posiedzenia plenarne Rady.
Prezentację Grupy Roboczej ds. monitorowania sektora – przedstawił Waldemar Mazan, Grupy Roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji – prof. Leonard Runkiewicz, Grupy Roboczej ds. kształcenia kadr dla budownictwa – prof. Henryk Zobel, Grupy Roboczej ds. Sektorowej Ramy Kwalifikacji – Jakub Kus.

Rada wysłuchała informacji na temat stanu zaawansowania prac nad Sektorową Ramą Kwalifikacji w Budownictwie. Projekt Ramy realizowany na zlecenie instytutu Badań Edukacyjnych zostanie zakończony w sierpniu br. Prezentację rezultatów prac nad Ramą Kwalifikacji w Budownictwie i projektu Sektorowej Ramy po weryfikacji w środowisku budowlanym przedstawili przedstawiciele Konsorcjum realizującego projekt: Waldemar Mazan, dr Krzysztof Symela, dr Ireneusz Woźniak i Jakub Kus.

Rada przeprowadziła wstępną dyskusję dotyczącą możliwości upowszechnienia Ramy i wdrożenia procedury wpisania Sektorowej Ramy Kwalifikacji w Budownictwie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. W dyskusji udział wzięli min.: Waldemar Mazan, Zbigniew Kledyński, Dominika Czajak (Instytut Badań Edukacyjnych), Aleksander Krupa (Izba Projektowania Budowlanego). Głos zabrały także Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa (PIIB) oraz Jolanta Kossakowska (Związek Rzemiosła Polskiego).

Sektorowa Rada ds. Kompetencji w Budownictwie spotka się na kolejnym posiedzeniu jesienią br. i omówi rezultaty pierwszych prac merytorycznych grup roboczych, w tym przygotowanych raportów. Pracę jako pierwsza rozpoczęła Grupa Robocza ds. standaryzacji i certyfikacji organizowana i prowadzona przez Instytut Techniki Budowlanej.

***

Przewodniczący, Wiceprzewodniczący i Animator działań Rady spotkali się z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomaszem Żuchowskim i przedstawicielami MIB w Radzie ds. Kompetencji. Omówiono sytuację w sektorze budowlanym w kontekście zapotrzebowania na kompetencje a także możliwości pogłębionej współpracy Rady z MIB, w tym zawarcia odpowiedniego porozumienia.

 

You must be logged in to post a comment Login