Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

LUDZKIE SPRAWY W PARAGRAFACH

Jak wyegzekwować od pracodawcy orzeczony prawomocnym wyrokiem nakaz wydania świadectwa pracy?

Pytanie: Jestem pracownikiem budowlanym. Przez kilka lat pracowałem w Przedsiębiorstwie Usługowo – Remontowym Sp. z o.o. W połowie 2015 r. rozstałem się z pracodawcą za porozumieniem stron, jednak pracodawca nie wydał mi świadectwa pracy. Po kilku ponagleniach, które nie przyniosły skutku, wystąpiłem do sądu pracy o nakazanie wydania świadectwa pracy. Sprawę wygrałem w I instancji. Sąd nakazał w wyroku pracodawcy wydanie mi świadectwa pracy. Pracodawca nie wniósł apelacji. Pomimo uprawomocnienia się wyroku pracodawca nadal nie wydał mi świadectwa pracy. Uzyskałem klauzulę wykonalności. Jakie kroki powinienem teraz podjąć żeby wyegzekwować świadectwo pracy? Czy komornik sądowy może zmusić pracodawcę do wydania mi świadectwa pracy?

Odpowiedź: Dysponując wyrokiem zaopatrzonym w klauzulę wykonalności powinien Pan złożyć do sądu pracy wniosek egzekucyjny, do którego należy załączyć oryginał wyroku nakazującego wydanie świadectwa pracy wraz z klauzulą wykonalności. Należy pamiętać, że dopiero zaopatrzony w klauzulę wykonalności wyrok może być podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Orzeczony wyrokiem sądu obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy ma charakter niepieniężny. Egzekucja świadczenia niepieniężnego, jakim jest wydanie świadectwa pracy, może być prowadzona wyłącznie przez sąd, który występuje w roli organu egzekucyjnego. Komornik jest zaś organem egzekucyjnym właściwym do egzekwowania świadczeń pieniężnych, nie może egzekwować wyroku nakazującego wydanie czy też sprostowanie świadectwa pracy.

Obowiązek wydania świadectwa pracy nałożony wyrokiem na pracodawcę, jest czynnością niezastępowalną. Chodzi o to, że za pracodawcę jako dłużnika, żaden inny podmiot nie może jej wykonać. Przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują szczególny tryb egzekwowania zasądzonych czynności niezastępowalnych. Całe postępowanie egzekucyjne prowadzi sąd pracy. Będzie to sąd rejonowy, w którego okręgu niezastępowalna czynność ma być wykonana, najczęściej będzie to sąd właściwy dla siedziby pracodawcy, często ten sam, który rozpoznawał sprawę o wydanie świadectwa pracy. Pracownicy są zwolnieni od opłat sądowych w tego typu postępowaniach.

Sąd przed podjęciem dalszych czynności powinien wysłuchać pracownika (wierzyciela) i pracodawcy (dłużnika). W postępowaniu egzekucyjnym wysłuchanie takie nastąpić może również w formie pisemnej.
Sąd po złożeniu wniosku przez pracownika, obowiązkowo wysłuchuje pracownika (jako wierzyciela) i pracodawcę (jako dłużnika). Wysłuchanie może być również w formie pisemnej. W kolejnych etapach postępowania sąd wyznacza pracodawcy termin wykonania czynności wydania świadectwa pracy pod rygorem nałożenia grzywny w przypadku niewykonania czynności. Jeżeli w terminie wyznaczonym przez sąd pracodawca nie wykona wyroku, podjęcie dalszych czynności przez sąd wymaga wniosku pracownika, który powinien wystąpić do sądu o nałożenie grzywny, którą wcześniej sąd zagroził pracodawcy oraz o wyznaczenie kolejnego terminu wykonania czynności dla pracodawcy. Sąd wymierzy wtedy pierwszą grzywnę i wyznaczy pracodawcy kolejny termin do wykonania czynności – już bez wysłuchiwania pracownika i pracodawcy.
Grzywna nie może przekroczyć 1.000 złotych. Jeżeli jednak pracodawca mimo trzykrotnego wymierzenia grzywny nadal nie wykonuje czynności. sąd może nakładać dalsze grzywny w większej wysokości. Ich suma nie może przekroczyć 100.000 złotych. W krańcowych przypadkach grzywna może zostać zamieniona na areszt.

Radom, 09 marca 2016 r.

Sąd Rejonowy w Radomiu
IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
ul………………………..
…………………………

Wierzyciel:
Jan Kowalski
zam:
…………………………..
PESEL ………………………….

Dłużnik:
Przedsiębiorstwo Usługowo – Remontowe
Sp. z o.o.
ul. ……………………………
………………………………..
KRS: ……………………….

WNIOSEK
o wszczęcie egzekucji w przedmiocie nakazania dłużnikowi
wydania wierzycielowi świadectwa pracy w trybie art. 1050 KPC

Działając w imieniu własnym, zgłaszając prawomocny wyrok Sądu Rejonowego w Radomiu z dnia 11 stycznia 2016 r. sygn. akt. IV P 435/15 opatrzony klauzulą wykonalności z dnia 2 marca 2016 r., zobowiązujący dłużnika Przedsiębiorstwo Usługowo – Remontowe Sp. z o.o. do wydania Wierzycielowi Janowi Kowalskiemu świadectwa pracy za okres zatrudnia tj. od 24 kwietnia 2012 r. do 30 czerwca 2015 roku,, wnoszę o:
1) wezwanie dłużnika do wydania Wierzycielowi świadectwa pracy o treści zgodnej z ww. wyrokiem – w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania,
2) w przypadku dalszej zwłoki Dłużnika nałożenia stosownej grzywny.
3) zasądzenie od Dłużnika na rzecz Wierzyciela kosztów postępowania egzekucyjnego.

UZASADNIENIE
Prawomocnym wyrokiem z 11 stycznia 2016 r. (sygn. akt IV P 435/15) Sąd Rejonowy w Radomiu nakazał pozwanej spółce – Przedsiębiorstwo Usługowo – Remontowe Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu, aby wystawiła powodowi Janowi Kowalskiemu świadectwo pracy za okres zatrudnia tj. od 24 kwietnia 2012 r. do 30 czerwca 2015 roku, z adnotacją że łącząca strony umowa o pracę uległa rozwiązaniu w trybie: za porozumieniem stron. Do dnia złożenia niniejszego wniosku Przedsiębiorstwo Usługowo – Remontowe Sp.z o.o. nie wystawiło i nie doręczyło mi świadectwa pracy. Z uwagi na powyższe, wnoszę jak na wstępie.

Jan Kowalski
/ podpis/

Załączniki:
1) wyrok zaopatrzony w klauzulę wykonalności,
2) odpis wniosku wraz z załącznikami.

You must be logged in to post a comment Login