Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Budowlani z ZPS LUBIANA – O PRZEPISIE NA ZWIĄZKOWY SUKCES

Organizacja Międzyzakładowa ZZ „Budowlani” w Zakładach Porcelany Stołowej Lubiana S.A w Łubianie w województwie pomorskim od lat znajduje się w czołówce największych organizacji „Budowlanych” w kraju, a dziś ceramicy z Lubiany są najliczniejszą organizacją, stale zwiększając swoje szeregi.

20160531_144002

Jak się wypracowuje pozycję lidera?

Dobre, kreatywne pomysły na aktywną działalność związkową i ich konsekwentna realizacja, świetne zgranie zarządu organizacji jako zespołu, otwarcie liderów Związku na młodsze pokolenia działaczy związkowych, bliskie współdziałanie ze społecznym inspektorem pracy i rzecz najważniejsza: stały bezpośredni kontakt z członkami Związku – to elementy składające się na sukces Organizacji „Budowlanych” z Lubiany.

Największa, i z pewnością jedna z najprężniej działających organizacji podstawowych Związku Zawodowego „Budowlani”, zrzesza pracowników największej w Europie fabryce porcelany – w Zakładach Porcelany Stołowej Lubiana S.A w Łubianie.

Pół wieku historii porcelany w Łubianie

Na początek kilka słów o zakładzie i miejscowości w której się znajduje. Nazwa fabryki nawiązuje do błędnego nazewnictwa wsi, która w czasie niemieckiego zaboru została zmieniona z kaszubskiego Lebiano na Lubiana. Wieś ma długą historię , gdyż pierwsze wzmianki są o niej już w roku 1284 w dokumencie Mściwoja II. W 1466 roku weszła w skład I Rzeczypospolitej i zapisała się w historii II Wojny Światowej z powodu bitwy – 26 maja 1944 gdy doszło do starcia ponad 50 żołnierzy podziemia Gryfa Pomorskiego i AK z okrążającymi je oddziałami niemieckiej policji i SS. Miejscowość Łubiana dziś jest najbardziej znana jako miejsce produkcji cenionej w Polsce i na świecie porcelany, którą zakład ZPS Lubiana produkuje od bez mała połowy wieku. Produkcję rozpoczęto w 1969 r. Uruchomienie zakładu zapewniło w kolejnych rozwój lokalnych miejscowości, dając zatrudnienie zarówno okolicznej ludności jak i osiedlającym się tu pracownikom, którzy chętnie sprowadzali się na stałe do Łubiany i okolicznych miejscowości, znajdując tutaj nie tylko miejsce pracy, ale również zachęcające do zamieszkania urokliwe okolice zakładu porośnięte sosnowymi lasami, w sąsiedztwie malowniczych jezior.

Łubiana zaczęła się bardzo szybko rozwijać. Powstawały nowe domy, bloki, ośrodki wczasowe i domki letniskowe. Obecnie miejscowość liczy przeszło 2 tysiące mieszkańców, a zakład porcelany zatrudnia około 1,5 tyś. Osób.
Zakład produkuje ponad 2000 asortymentów w fasonach gastronomicznych i domowych, wdrażając corocznie około 150 nowych wyrobów. Lubina jest doskonale rozpoznawalna w Polsce i na świecie, współpracując z klientami z 45 krajów i ponad 10.000 klientami w Polsce. Firma współpracuje z setkami hoteli i restauracji ciągle rozbudowując i uatrakcyjniając swoją ofertę.

Długie tradycje „Budowlanych” w Lubianie

W zakładzie w Łubianie działalność związkowa ma również długi tradycje. Obecnie załogę ZPS „Lubiana” reprezentują trzy związki zawodowe: Organizacja Międzyzakładowa Związku Zawodowego ‘’Budowlani”, tj. Zarząd Międzyzakładowy Ceramików ZZ „Budowlani” w ZPS „Lubiana S.A. (wcześniej, przed przekształceniem „Ceramicy”), NSZZ „Solidarność” oraz Związek Inżynierów i Techników.

Od samych początków ZZ ’’Budowlani’’, byli wiodącym związkiem w zakładzie. Założycielem organizacji i pierwszym przewodniczącym był Piotr Słomiński, później kolejno przewodniczyli „Budowlanym” Marek Lemańczyk, Grażyna Wyrwas, Czesław Burandt i Mirosław Simon, który przewodził organizacji najdłużej – bo aż trzy kadencje. Nie kandydując na IV kadencję Mirosław Simon, zarekomendował na przyszłą przewodniczącą koleżankę Sylwię Błaszkowską, która została następnie wybrana na tę funkcję przez zebranie delegatów w maju 2014 r.

3. Mirosław Simon Członek zarządu oraz wiceprzewodniczący Okręgu pomorskiego

Mirosław Simon członek zarządu oraz wiceprzewodniczący okręgu pomorskiego

Sylwia Błaszkowska należy do Związku od podjęcia pracy w ZPS ‘’Lubiana” w 1995 roku, pracowała w zarządzie w kadencji 2009-2014, jako vice przewodnicząca ZZ „Budowlani” . Obejmując funkcję przewodniczącej podjęła się pracy w Komisji Socjalnej i Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy chcąc jak najwięcej dowiedzieć się o problemach pracowników i możliwościach ich optymalnego rozwiązywania. Sylwia Błaszkowska na co dzień współpracuje z 9-osobowym zarządem. Tak liczny zarząd jest niezbędny do utrzymania bieżącego kontaktu z całą załogą w wielkim przecież zakładzie pracy o rozbudowanej strukturze organizacyjnej. Członkowie zarządu pozostają w stałym kontakcie, dbając o sprawny przepływ informacji. W Organizacji dużą wagę przywiązuje się do zachowania wysokich standardów kontroli wewnętrznej. Aktywnie działa wybierana w każdej kadencji komisja rewizyjna , obecnie pod przewodnictwem Elżbiety Zdunek.

1. Członkowie zarządu od lewej Łukasz Górski,Bożena Majewska,Sylwia Błaszkowska,Sebastian Lemke

Członkowie zarządu od lewej Łukasz Górski,Bożena Majewska,Sylwia Błaszkowska,Sebastian Lemke

Recepta na sukces – praca z ludźmi i dla ludzi

Organizacja Międzyzakładowa „Budowlani” przy ZPS „Lubiana” w Łubianie , liczy obecnie blisko 400 członków. To organizacja zrzeszająca kilka pokoleń ceramików. Obok pracowników ZPS Lubiana, a także firmy ‘’Limko” i „Lubiany Hurt”, do Organizacji należy kilkudziesięciu obecnie emerytów, w przeszłości również pracowników „Lubiany”.

Pomimo sporej rotacji pracowników i w konsekwencji płynnej liczbie członków „Budowlanych”, zarząd Organizacji prowadzi ciągłą rekrutację nowych członków, stale zachęcając pracowników do wstąpienia w szeregi Budowlanych.

Jaki jest sposób na udaną promocję Związku i rekrutację nowych członków? W Lubianie jak w każdym innym zakładzie pracy nie jest łatwo przekonać pracowników do wstępowania w szeregi związkowe. Zarząd jest jednak bardzo zdeterminowany, by nie ustawać w naborze nowych członków i cały czas wszyscy starają się pozyskać nowe osoby. Zarząd oprócz indywidualnych rozmów z pracownikami, podejmuje konkretne działania organizacyjne w celu zwiększenia skuteczności działania Organizacji, poszerzenia gamy korzyści wiążących się z przynależnością do „Budowlanych”.

Przykładów takich działań jet wiele. Podjęto współpracę z Kancelarią Adwokacką , która udziela porad członkom związku na terenie zakładu. To znakomita inicjatywa, możliwość skorzystania z porady prawnej w zakładzie pracy powoduje, że dostęp do usługi prawnej jest dla członków „Budowlanych” dosłownie na wyciągnięcie ręki, a przecież pomoc prawna ze strony Związku to jedna z kluczowych rzeczy jakich oczekują członkowie.

Poza zorganizowaną pomocą prawną dla członków Związku, która może być stawiana jako przykład dla innych organizacji podstawowych Związku, zarząd „Budowlanych” w Lubianie przygotowuje dla swoich członków niebywale bogatą ofertę socjalną, organizując liczne wyjazdy turystyczne, integracyjne, wydarzenia kulturalno – rozrywkowe. Taki szeroki wachlarz wydarzeń i różnego rodzaju imprez wymaga znakomitej organizacji logistycznej, biorąc pod uwagę liczebność Organizacji.

W celu zapewnienia wysokiej jakości organizowanych przedsięwzięć, Zarząd „Budowlanych” współpracuje z podmiotami profesjonalnie zajmującymi się organizacją usług turystycznych oraz z placówkami kulturalnymi.

Stale współpracuje z jednym z lokalnych biur podróży, które organizuje zróżnicowane, dostosowywane na bieżąco do preferencji członków Związku wyjazdy, wycieczki, również kolonie dla dzieci. W dziedzinie rozrywki i kultury zarząd współpracuje z kinem „Remus” w Kościerzynie, w którym członkowie „Budowlanych” mają możliwość m.in. uczestniczenia w premierowych seansach filmowych, a także podziwiać organizowane występy kabaretowe. Amatorzy aktywnego spędzania czasu mają możliwość skorzystania z kompleksu pływalni w Aqua Centrum w Kościerzynie, gdzie członkowie „Budowlanych” mogą wykupić karnet na basen na preferencyjnych warunkach.

Jak podkreślają liderzy Organizacji „Budowlanych” w Lubianie, wszystkie te działania mają na celu zbliżenie ludzi do siebie i sprawienie, by będąc członkami „Budowlanych” czuli się bezpieczni.
Warto również wspomnieć o bardzo interesujących inicjatywach „Budowlanych” w Lubianie promujących zdrowy tryb życia i przeprowadzanie badań profilaktycznych.

– Jako związek ciągle monitorujemy nasze ubezpieczenie grupowe, dbając by warunki były atrakcyjne i korzystne dla pracowników. Pozyskujemy środki na różne badania pracowników. Ostatnio udało nam się przeprowadzić takie badania bezpłatnie, było to USG jamy brzusznej, przeprowadzane u nas w firmie. Teraz pozyskaliśmy sponsora wspólnie z NSZZ „Solidarność” na wyposażenie naszego zakładowego gabinetu Rehabilitacji i zakup Defibrylatora, wirówki oraz drobniejszych urządzeń potrzebnych do prawidłowego przeprowadzenia rehabilitacji – dodaje Sylwia Błaszkowska.

Drzwi szeroko otwarte

Oprócz pomocy prawnej i wspomnianej wyżej, szerokiej i urozmaiconej oferty socjalnej, turystycznej, kulturalno – sportowej zarząd nie zapomina o sprawach i problemach codziennych członków Związku, których jak w każdym zakładzie pracy nie brakuje. Tutaj rzeczą ogromnie ważną jest dostępność i otwartość zarządu Organizacji na potrzeby i problemy zgłaszane przez członków. One mają najwyższy priorytet. Od tego jak szybko członek Związku jest w stanie zgłosić swoją sprawę do zarządu i jak szybko otrzyma właściwą pomoc, zależy ocena pracy zarządu i opinia jaką dany pracownik podzieli się z najbliższymi kolegami i koleżankami. Taką często żmudną i niewidoczną dla ogółu pracą społeczną, polegającą na pomocy w rozwiązywaniu indywidualnych spraw członków Związku, zarząd „Budowlanych” przez kolejne lata zbudował zaufanie i renomę wśród załogi Lubianej. Ogromną wagę tego elementu działalności związkowej podkreśla Przewodnicząca Sylwia Błaszkowska: – Nasi członkowie wiedzą, że cały zarząd służy radą i pomocą. Nasze biuro związkowe znajduje się na terenie zakładu i jest czynne od poniedziałku do piątku od godziny 11.00 do 15.00, gdzie do dyspozycji zainteresowanych jest koleżanka Iwona Narloch.

2. Iwona Narloch Prowadzi biuro Związkowe

Iwona Narloch

Ja również czekam na wszelkie pytania i zgłoszenia ze strony członków od godz. 14.00 do 15.00 lub w innych uzgodnionych porach.

Codzienna praca zarządu Organizacji jest zauważana przez ogół pracowników, którzy w trakcie kadencji 2009 – 2014 zdecydowali w wyborach na Społecznego Inspektora Pracy, o wyborze na tę odpowiedzialną funkcję członka zarządu „Budowlanych Łukasza Górskiego. Bliska współpraca zarządu Związku ze społecznym inspektorem pracy oraz jego zaangażowanie w wykonywanie swoich zadań sprawia, że „Budowlani” mają realne możliwości działania nad poprawą bezpieczeństwa w pracy i z nich korzystają.

Dobra komunikacja wewnętrzna w ramach zarządu Organizacji, bezpośrednie bieżące kontakty z członkami Związku i zróżnicowana ciekawa oferta socjalna to jedno.

Konstruktywny dialog z pracodawcą

Skuteczna reprezentacja praw pracowników, szczególnie w wymiarze ekonomicznym i socjalnym, wymaga przede wszystkim umiejętności współdziałania, współpracy z władzami firmy. Jako stabilny i racjonalny parter w zakładowym dialogu społecznym, z jednej strony zdecydowanie akcentujący interes strony pracowniczej w rozmowach z pracodawcą, ale stroniący również od formułowania nierealnych żądań i populistycznych, podburzających załogę haseł, „Budowlani” w Lubianej są kluczowym partnerem dialogu społecznego po stronie związkowej. Dotychczasowa współpraca z zarządem firmy z perspektywy lat układała się dobrze, choć oczywiście nie brakowało w przeszłości spraw spornych, które są jednak do pewnego stopnia wpisane w relacje pracodawca – związek zawodowy. Najważniejsze jest jednak wypracowywanie z pracodawcą rozwiązań korzystnych dla pracowników. O umiejętności osiągania porozumienia z pracodawcą świadczyć może obowiązywanie układu zbiorowego pracy, przewidującego m.in. system premiowania uzależniony od wyników sprzedaży. Zakład pracy opłaca pracownikom składkę w ramach Pracowniczego Programu Emerytalnego.

You must be logged in to post a comment Login