Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Prezentujemy projekt rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi

W imieniu Związku Zawodowego „Budowlani”, Komisji Operatorów Żurawi OZZ IP oraz stowarzyszenia Polska Społeczna – inicjatorów kampanii „Budowy bez Wyzysku” prezentujemy projekt rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wraz z uzasadnieniem. Projekt rozporządzenia zawiera szczegółowe przepisy dotyczące zasad i warunków bezpiecznej pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących o udźwigu powyżej 250 kg. Regulacje te dotyczą pracy operatorów żurawi oraz innych osób uczestniczących w eksploatacji żurawia.

Projekt – rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi (kliknij,aby pobrać)

Uzasadnienie projektu rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa (kliknij,aby pobrać)

Załącznik nr1 do uzasadnienia (kliknij,aby pobrać)

Projekt rozporządzenia został wysłany do Ministerstwa Rozwoju w celu prowadzenia dalszych prac oraz do wiadomości zainteresowanych ministerstw, instytucji, urzędów, organizacji pracodawców i pracobiorców.

Inicjatywa podjęcia prac legislacyjnych nad nowym rozporządzeniem została poparta przez liczne organizacje zrzeszające zarówno pracowników jak również pracodawców sektora budowlanego. W pracach nad projektem uczestniczyli m.in. przedstawiciele Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, którego sygnatariuszami są najwięksi w Polsce generalni wykonawcy, oraz przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.

Problem warunków pracy i bezpieczeństwa pracy operatorów żurawi jest problemem bardzo istotnym dla funkcjonowania polskiego budownictwa. Praca operatora żurawia ma wpływ na bezpieczeństwo całej budowy, zarówno w aspekcie technicznym jak i z punktu widzenia ludzi współpracujących z operatorem i znajdujących się w otoczeniu dźwigu – także osób postronnych.

W dniu 1 marca 2013 roku ówczesny Minister Gospodarki wydał rozporządzenie uchylające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi. Funkcjonowało ono w obrocie prawnym od 1954 roku. Przez blisko 60 lat z jego szczegółowych zapisów korzystali zarówno operatorzy żurawi jak i pracodawcy.

Uchylenie rozporządzenia spowodowało pojawienie się wielu negatywnych zjawisk na budowlanym rynku pracy. Dotyczą one zarówno standardów bezpieczeństwa pracy operatora żurawia jak i warunków zatrudnienia oraz czasu pracy osób wykonujących ten zawód. Pośrednio brak tej regulacji wpływa na jakość kształcenia operatorów jak również na zwiększenie zagrożeń dla bezpieczeństwa budowy.

Rozwiązaniem wskazanego wyżej problemu jest wprowadzenie szczegółowego rozporządzenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi. Głównym celem wprowadzenia tej regulacji jest zapewnienie pracownikom obsługującym żurawie bezpiecznych warunków pracy, z uwzględnieniem specyfiki wykonywanego przez nich zawodu oraz zapewnienie podstawy prawnej do kontroli przestrzegania przepisów dotyczących warunków pracy tych osób. Cel ten możliwy będzie do spełnienia jedynie przy wprowadzeniu nowej regulacji prawnej, ujednolicającej zasady bezpieczeństwa i higieny przy obsłudze żurawia. Obecny stan prawny nie pozwala na osiągnięcie tego celu innymi, pozaprawnymi metodami. Brak szczegółowych regulacji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi skutkuje postępującym pogarszaniem się warunków wykonywania tego zawodu. Zmiana tej sytuacji jest więc nieodzowna.

You must be logged in to post a comment Login