Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

WAŻNE DLA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W BUDOWNICTWIE

W Warszawie 14 lutego 2017 odbyło się pierwsze seminarium projektu Sektorowej Ramy Kwalifikacji w Budownictwie realizowanego w ramach zamówienia Instytutu Badań Edukacyjnych. Zamówienie realizuje konsorcjum; Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości, Związku Zawodowego “Budowlani” i Instytutu Technologii Eksploatacji PIB w Radomiu. W seminarium udział wzięli Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Jacek Szer, Dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Gerodezji MIB Anita Oleksiak, Dominika Czajak i Wojciech Żurawski reprezentujący Instytut Badań Edukacyjnych oraz grono wybitnych ekspertów z różnych środowisk budowlanych. Seminarium prowadził Wiceprezes KBiN Waldemar Mazan reprezentujący lidera Konsorcjum. Waldemar Mazan wprowadził zebranych w tematykę spotkania i obszar realizacji Sektorowej Ramy Kwalifikacji.

Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski podkreślił wagę kształcenia zawodowego dla rozwoju polskiego budownictwa i zrównoważonego rynku pracy. Zwrócił uwagę na zadania resortu wynikające z wdrożenia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Wyraził nadzieję, że partnerzy społeczni i inne organizacje budownictwa zaangażują się w budowę systemu kształcenia i szkolenia w budownictwie, który będzie odpowiadał realnym potrzebom rynku – pracodawców i pracowników. Zadeklarował przy tym zainteresowanie resortu i aktywny udział w pracach – zarówno Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie jak i w realizacji Sektorowej Ramy Kwalifikacji. Wsparcia obydwu inicjatywom udzielił również Jacek Szer, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego deklarując współpracę GUNB w pracach projektowych.

Prof. Zbigniew Kledyński reprezentujący Polską Izbę Inżynierów Budownictwa zwrócił uwagę na powiązanie i konieczność koordynacji obydwu projektów. PIIB jest partnerem w tworzeniu Sektorowej Ramy ds. Kompetencji w Budownictwie.
Andrzej Żurawski reprezentujący Instytut Badań Edukacyjnych przedstawił założenia tworzenia Sektorowych Ram Kwalifikacji i wskazał ich miejsce w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Opisał także koncepcję wykorzystania Ramy w działaniach na rzecz uporządkowania systemu kształcenia i zbliżenia go do potrzeb rynku pracy.

Temat kompetencji i kwalifikacji w polskim systemie edukacyjnym rozwinął w swej prezentacji dr Krzysztof Symela reprezentujący w Konsorcjum Instytut Technologii Eksploatacji PIB. Krzysztof Symela dokonał także porównania wprowadzanego w Polsce zintegrowanego systemu z rozwiązaniami przyjętymi w innych krajach UE.

Prezentację projektu zakończyło wystąpienie Zbigniewa Janowskiego, Przewodniczącego ZZ „Budowlani” poświęcone potrzebie wprowadzenia Ramy Kwalifikacji w Budownictwie i możliwościom wykorzystania jej w praktyce. Fragmenty tego wystąpienia zamieszczamy obok. Po tej prezentacji odbyła się dyskusja w gronie gości i zaproszonych ekspertów.

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty z ekspertami i interesariuszami projektu. Przedstawiciele organizacji Konsorcjum; Waldemar Mazan, Grażyna Różanek, dr Krzysztof Symela, dr Ireneusz Woźniak i Jakub Kus omówili cele projektu Sektorowej Ramy, terminarz realizacji i przedstawili założenia metodologiczne. Przedstawili też pierwsze propozycje dotyczące definicji sektora, jego wyznaczników oraz kontekstów odniesienia kwalifikacji w budownictwie. Przedstawiono kolejne kroki w pracach nad Ramą – przygotowanie wstępnego projektu Ramy do końca marca br. oraz przeprowadzenie szerokich konsultacji tego projektu w środowisku budowlanym. W trakcie dyskusji eksperci reprezentujący różne środowiska budownictwa i instytucje kształcenia i szkolenia przedstawili swoje opinie i oczekiwania dotyczące pierwszej fazy realizacji projektu Ramy.

You must be logged in to post a comment Login