Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Blueprint Budownictwo – sojusz na rzecz współpracy w sferze umiejętności w sektorze budowlanym

   Jednym z najważniejszych międzynarodowych projektów edukacyjnych sektora budowlanego w Europie jest realizowany obecnie w ramach unijnego programu Erasmus +, Blueprint Budownictwo. Projekt wdrażany jest w ramach kluczowego działania UE – sojuszu na rzecz umiejętności sektorowych dotyczącego wdrożenia nowego podejścia strategicznego (planu) współpracy sektorowej w zakresie umiejętności.

Projekt Blueprint Budownictwo skupia trzy główne organizacje sektorowe Unii Europejskiej (UE), wraz z dziewięcioma krajowymi przedstawicielami sektora (w tym Związku Zawodowego „Budowlani” – jedynego przedstawiciela z Polski) oraz dwunastoma organizatorami szkoleń zawodowych i edukacyjnych (w sumie 24 partnerów) z dwunastu krajów UE. Celem jest wspólne nad opracowanie nowego sektorowego strategicznego podejścia w zakresie identyfikacji i promocji umiejętności w branży budowlanej, w tym lepsze dopasowanie oferty szkoleń świadczonych przez centra szkoleniowe i instytucje edukacyjne do poszukiwanych w branży umiejętności pracowników.

Nowa strategia będzie korzystała z doświadczeń innych inicjatyw i projektów europejskich (np. Build Up Skills) oraz doświadczeń krajowych partnerów projektu przy użyciu holistycznego podejścia, identyfikując czynniki polityczne, gospodarcze, społeczne, technologiczne, prawne i środowiskowe, które mogą mieć wpływ na umiejętności sektorowe i oferty szkoleniowe.

W trakcie projektu zostaną opracowane następujące działania:

– Zebranie dobrych praktyk na poziomie krajowym i regionalnym w celu zilustrowania i promowania innych inicjatyw związanych z brakami umiejętności.

– Zaprojektowanie i dostarczenie MOOC (Massive Open Online Course) – ogólnodostępnego narzędzia online – w celu zwiększenia świadomości wśród pracowników budowlanych na temat nowych kierunków nabywania umiejętności: cyfryzacji, efektywności energetycznej i gospodarki o obiegu zamkniętym.

– Stworzenie narzędzia zapewniającego dostęp do cennych informacji na temat konkretnych potrzeb w zakresie umiejętności – przynajmniej na poziomie regionalnym / krajowym w oparciu o metodologię weryfikacji profesjonalnych profili budowlanych i kwalifikacji.

– Przeprowadzenie kampanii informacyjnej dla branży budowlanej w celu promowania jej atrakcyjności wśród młodzieży i kobiet, identyfikując i promując rozwiązania ułatwiające mobilność pracowników budowlanych w Europie.

– Stworzenie nowego wirtualnego narzędzia (SSA Portal), w którym wszystkie wyniki projektu będą dostępne dla zainteresowanych stron, a także platformy Sector Skills Alliance do współpracy.

You must be logged in to post a comment Login