Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Budowa w cieniu kryzysu. Wywiad z Janem Podzerkiem

Z Janem Podzerkiem – Przewodniczącym Organizacji Międzyzakładowej Związku Zawodowego „Budowlani” w Hochtief Polska S.A. Biuro w Poznaniu, Wiceprzewodniczącym Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przy Okręgowym Inspektoracie Pracy w Poznaniu, o wpływie epidemii koronawirusa na bezpieczeństwo pracy i sytuację firm budowanych rozmawia Tomasz Nagórka.

W pomoc w przygotowaniu wywiadu zaangażowany został Zarząd Organizacji Międzyzakładowej w Hochtief Polska S.A. Biuro w Poznaniu

Tomasz Nagórka: Żyjemy obecnie w dobie epidemii koronawirusa. Jak epidemia wpłynęła na funkcjonowanie branży budowlanej?

Jan Podzerek: Epidemia zmniejsza ilość przetargów w sektorze prywatnym, państwowym i samorządowym co spowodowało wzrost liczby firm startujących do jednego projektu. Tak jak w 2019 do zamówienia startowało 5 – 6 firm tak teraz często mamy po kilkanaście firm. W wyniku czego duża część firm, aby pozyskać inwestycję składa oferty poniżej swoich kosztów, co potem przekłada się na trudności realizacyjne, niekończenie inwestycji w czasie, albo nawet zejścia z budowy a także niższe standardy BHP.

T.N.: Z jakimi nowymi zjawiskami muszą się zmierzyć firmy budowlane w trakcie epidemii. W jaki sposób należy zapewnić pracownikom i całej budowie bezpieczne warunki pracy? Jak radzi sobie z tym Hochtief Polska?

J.P.: Zasadniczą kwestią, która się pojawiła na początku epidemii i trwa cały czas to jest zapewnienie ciągłości realizacji inwestycji przy jednoczesnej ochronie zdrowia i życia pracowników. Starania nasze miały na celu maksymalne ograniczenie zagrożenia zachorowania pracowników na COVID – 19.

Ponadto należało wdrożyć procedury i zasady postępowania w przypadku pojawienia się zachorowania na projekcie tak aby uchronić współpracowników a także podjąć działania w profilaktyce zdrowotnej. Wszelkie podejmowane decyzje oparte były na bieżących wytycznych i wprowadzanych obostrzeniach rządowych.

W celu zapewnienia (zwłaszcza w początkowym okresie pojawienia się koronawirusa) właściwej komunikacji i informowania pracowników o podejmowanych działaniach oraz wprowadzanych zaleceniach uruchomiliśmy specjalną wewnętrzną stronę internetową, na której na bieżąco zamieszczane są aktualne materiały, zarządzenia, instrukcje postępowania oraz wszelkie akty prawne pojawiające się na stronach rządowych.
Stan epidemiologiczny w kraju spowodował przeorganizowanie pracy zarówno na projektach jak i we wszystkich jednostkach usługowych w Spółce. Wprowadziliśmy we wszystkich obszarach działania podstawowe środki bezpieczeństwa: pracownicy zostali wyposażeni w środki ochronne (maseczki, rękawiczki), zapewniliśmy wystarczającą ilość płynów dezynfekujących, codzienny pomiar temperatury, uruchomiliśmy system pracy zdalnej i pracy rotacyjnej, właściwy sposób pracy pracowników – organizacja pracy i stanowiska z zachowaniem odpowiednich odległości jak również system sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń, dbałość o pomieszczenia sanitarne (odpowiednia liczba płynów, ręczników jednorazowych, mydła itp.).

Z uwagi na rodzaj pracy ważna była dla nas organizacja transportu zbiorowego dla pracowników dojeżdżających. W dobie koronawirusa nastąpiła również zasadnicza zmiana w realizacji wszelkiego rodzaju szkoleń, spotkań i konferencji, które w większości odbywają się on-line. Specyfika prowadzonej działalności i możliwość ewentualnego wstrzymania prac na budowie z powodu pojawienia się zachorowania w większym wymiarze liczbowym pracowników jak również dbałość inwestorów o przyszłość projektów skutkowała wypracowaniem zasad bezpieczeństwa w celu kompleksowego zabezpieczenia budowy w przypadku jej czasowego zamknięcia.

Mając na uwadze zdrowie pracowników zapewniliśmy możliwość wykonania testów przesiewowych na obecność koronawirusa wszystkim zainteresowanym, w placówkach centrum medycznego świadczącego dla nas usługi medyczne. Obecnie „Zbiór zasad bezpieczeństwa w zapobieganiu COVID-19” stanowi w naszej firmie kompendium wiedzy dla pracowników.

T.N.: Czy epidemia i jej skutki miały negatywny wpływ na Hochtief Polska?

J.P.: Epidemia wywarła duży wpływ na działalność firmy HOCHTIEF Polska SA. Jednym ze skutków znacząco odczuwalnych są trudności w pozyskiwaniu nowych zleceń na projekty budowlane, w szczególności w rejonach Poznania czy rejonie Krakowa. Zarząd Spółki podejmował wiele działań aby utrzymać się na rynku budowlanym. Jednym z takich działań dla poprawy wyników ekonomicznych było przeprowadzenie zmian strukturalnych w schemacie organizacyjnym firmy polegające na przekształceniu oddziałów w biura terenowe. Niestety, pomimo naszych wysiłków, w związku z zaistniałą sytuacją, doszło do częściowych zwolnień wśród pracowników na stanowiskach robotniczych i na stanowiskach nierobotniczych. Zwolnienia negatywnie wpłynęły na liczebność członków organizacji „Budowlanych” działających w HOCHTIEF Polska S.A. Biuro w Poznaniu i w Krakowie.

T.N.: Jakie działania w tym zakresie zostały podjęte przez związki zawodowe działające w firmie?

J.P.: Organizacje Związku Zawodowego „Budowlani” działające w HOCHTIEF Polska S.A. w Poznaniu i w Krakowie poszukiwały różnych rozwiązań, które uratują chociaż część miejsc pracy. O sytuacji w Polsce powiadomiony został Przewodniczący Europejskiej Rady Zakładowej w HOCHTIEF Nikolaos Paraskevopoulos. Aby uniknąć większej ilości zwolnień pracowników na stanowiskach robotniczych zostało zawarte porozumienie z HOCHTIEF Berlin, dzięki któremu brygada z Poznania pojechała do pracy do Berlina.

T.N.: Jakie działania powinien podjąć polski rząd, aby zapewnić branży budowlanej stały rozwój? Czy potrzebne są duże, publiczne inwestycje infrastrukturalne?

J.P.: Inwestycje infrastrukturalne są bardzo istotne dla branży budowlanej, ale bez równoległego wsparcia inwestycji przez samorządy, inwestorów prywatnych ta sytuacja branży budowlanej się nie poprawi.

T.N.: Czego należy życzyć branży budowlanej w Nowym Roku?

J.P.: Powrotu do normalności i nowych zleceń.

T.N.: Dziękuję za rozmowę

You must be logged in to post a comment Login