Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

„Budowlani” na posiedzeniu Rady OPZZ Województwa Podlaskiego

Na zaproszenie Przewodniczącego RW OPZZ Jarosława Niczewskiego, „Budowlani” wzięli udział w posiedzeniu Rady OPZZ Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Struktury krajowe „Budowlanych” reprezentowali: Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Tomasz Nagórka oraz Przewodniczący Krajowej Sekcji Leśnictwa i Ochrony Środowiska Piotr Nalewajek.

Reprezentanci naszego Związku, w tym przedstawiciele „Budowlanych” w Radzie OPZZ Województwa Podlaskiego: Jarosław Niczewski i Czesław Kozioł, omówili bieżącą sytuację w branży budowlanej, przemyśle materiałów budowlanych, przemyśle drzewnym i meblowym oraz w Lasach Państwowych w kontekście wojny w Ukrainie, wysokiej inflacji, zielonej transformacji i spowolnienia gospodarczego.

W trakcie dyskusji rozmawiano o problemach z którymi muszą się mierzyć przedsiębiorstwa ze wspomnianych sektorów gospodarki oraz zastanawiano się nad wpływem związków zawodowych w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom postępującego spowolnienia gospodarczego.

Wiceprzewodniczący Związku Tomasz Nagórka zwrócił uwagę na spadającą liczbę wydawanych pozwoleń na budowę oraz na ogromny spadek wartości udzielanych kredytów mieszkaniowych. Zdaniem Tomasza Nagórki polskie budownictwo mogą wesprzeć środki pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy, których wypłata jest obecnie wstrzymana przez Unię Europejską. Jednym z największych beneficjentów środków z KPO miałby być szeroko pojęty rynek modernizacji starego budownictwa. Dodatkowo środki miałyby być przeznaczone na budownictwo mieszkań o podwyższonej efektywności energetycznej, modernizację infrastruktury publicznej czy budowę farm wiatrakowych.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Leśnictwa i Ochrony Środowiska Piotr Nalewajek zwrócił uwagę na problematykę wdrożenia unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności czego efektem ma być objęcie ochroną ścisłą (bierną) co najmniej 2,7 mln ha, głównie powierzchni lasów, w tym głównie starodrzewów i starszych drzewostanów stanowiących podstawowe źródło pozyskiwania surowca drzewnego. Oznacza to, że producenci wyrobów z drewna pozbawieni zostaną dopływu lokalnego surowca i zmuszeni do importu drewna z krajów trzecich. Oznacza to także radykalny wzrost cen wyrobów z drewna a w przypadku Polski utratę kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy i znaczących wpływów do budżetu państwa.

Podczas posiedzenia Rady OPZZ została przyjęta uchwała dotycząca rekomendacji przedstawicieli Rady OPZZ Województwa Podlaskiego do Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy oraz do Powiatowych Rad Rynku Pracy w Mońkach i Wysokiem Mazowieckiem.

You must be logged in to post a comment Login