Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

”Budowlani” w Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” w Jaworznie. Z Przewodniczącym Organizacji, Zbigniewem Chmielarzem rozmawia Cezary Izdebski

C.I: Panie Przewodniczący gratuluje wyboru na Przewodniczącego Zarządu Organizacji!

Bardzo dziękuję. Korzystając z okazji, chciałbym jeszcze raz podziękować Koleżankom i Kolegom z zakładowej organizacji Związku Zawodowego „Budowlani” przy S.M. „Górnik” w Jaworznie za udzielone mi zaufanie i wybór na Przewodniczącego.

C.I:SM „Górnik” w Jaworznie obchodziła ostatnio swój jubileusz, jak piszecie Państwo w swojej gazecie: 60 lat minęło, jakie cele spółdzielnia stawia na przyszłość ?

Tak 60 lat minęło, z tego ostatnie 20 to okres mojej pracy w Spółdzielni i jednocześnie okres związany z intensywnymi pracami termomodernizacyjnymi, które nasza Spółdzielnia prowadziła. Zostały ocieplone ściany budynków, zostały zabudowane indywidualne stacje wymienników ciepła. Kolejnym etapem będzie montaż paneli fotowoltaicznych na dachach wybranych budynków. Zarząd Spółdzielni podpisał w związku z tym umowę z Tauronem. Rozpoczęliśmy też prace przygotowawcze polegające na kryciu dachów hydronylonem. Montaż paneli to następne działanie, które wpłynie na obniżenie kosztów utrzymania budynków.

C.I: Jak pandemia wpłynęła na spółdzielczość mieszkaniową, jakie zmiany przyniosła dla pracowników ?

Przede wszystkim tam, gdzie to możliwe zostały do minimum ograniczone kontakty pracowników z mieszkańcami naszych zasobów. Zarząd Spółdzielni podjął również decyzję o wprowadzeniu pracy zdalnej na tych stanowiskach, na których jest to możliwe.

Z mieszkańcami więcej spraw załatwianych jest drogą mailową lub telefonicznie. Oczywiście w przypadku, zgłoszenia przez mieszkańca awarii związanej z koniecznością wejścia do mieszkania podejmujemy interwencje przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.

C.I: Jak aktualnie wygląda sytuacja w organizacji zakładowej Związku Zawodowego „Budowlani” w SM „Górnik” w Jaworznie ?

Niestety mamy zdecydowanie mniej członków niż jeszcze kilkanaście lat temu. W ciągu ostatnich kilku lat spora część osób odeszła na emerytury, a nowych pracowników trudno jest zachęcić do zapisywania się do Związków Zawodowych. Szczególnie młodzi pracownicy oczekują konkretnych bonusów z tytułu przynależności do organizacji związkowej, pytają się mnie o bony na święta, pytają o paczki dla dzieci. Nie wystarcza im tłumaczenie roli Związków w zakładach pracy. Nie przekonuje też argument, że jako organizacja posiadamy pieniądze jedynie ze składek naszych członków.

C.I: Co wyróżnia organizację, przykłady dobrych praktyk ?

Nie wiem czym mogę się pochwalić czymś, co wyróżnia naszą organizację. Myślę tak jak my działa większość organizacji związkowych. Spotykamy się regularnie z Zarządem w sprawach pracowniczych, negocjujemy podwyżki, omawiamy warunki pracy, przekazujemy opinie i uwagi z którymi się do nas zgłaszają zarówno związkowcy jak i pozostali pracownicy.

C.I: Jakie działania o charakterze pro-pracowniczym / pro-związkowym podejmował w ostatnim czasie Zarząd Organizacji ?

Od kliku lat angażujemy się w organizacje wycieczek zakładowych dofinansowywanych z funduszu socjalnego. Współorganizujemy również z drugą organizacją związkową NZZS Solidarność, coroczne spotkania załogi z Zarządem Spółdzielni.

Organizujemy też dla wszystkich chętnych spotkania integracyjne, zabawy karnawałowe itp.

C.I: Jak ocenia Pan kwestię uzwiązkowienia na Śląsku ?

Tak jak i w naszym zakładzie pracy tak i w wielu innych nastąpił odpływ członków z organizacji związkowych. Do tego dodajmy likwidację wielu dużych przedsiębiorstw i tym samym mamy spadek uzwiązkowienia. W małych prywatnych firmach pracownicy często boją się, że próba założenia organizacji związkowej może być źle odebrana przez pracodawcę. Trudno też jest namówić współpracowników do wstąpienia w szeregi Związków Zawodowych o czym już wspomniałem wcześniej.

C.I: W ostatnim czasie spora grupa związkowców z SM „Górnik” korzystała z preferencyjnych pobytów w Sanatorium SANVIT, jesteście zadowoleni z wypoczynku ?

Wszystkie osoby, które korzystały z pobytu w ośrodku „Sanvit” bardzo pozytywnie wypowiadają się tak o samym ośrodku, jak i o zapewnionych warunkach pobytu.

C.I: Czy moglibyśmy prosić o parę słów komentarza w zakresie tego jakie Pana zdaniem kroki w nadchodzących latach powinny stawiać przed sobą Związki Zawodowe ?

Jeżeli chodzi o struktury podstawowe to konieczna jest praca związana z promocją organizacji związkowych. Działania, które przekonają osoby zatrudnione w zakładach pracy do Związków Zawodowych, o tym że korzyści z funkcjonowania organizacji związkowych to nie tylko bony i paczki na święta. Bez napływu nowych członków zakładowe organizacje związkowe nie przetrwają.

C.I: Dziękuję za rozmowę

You must be logged in to post a comment Login