Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

BUDOWNICTWO SIĘ ZMIENIA

Z Dorotą Fionik, Przewodniczącą Okręgu Podlaskiego Związku Zawodowego „Budowlani” na temat wyzwań stojących przed Związkami Zawodowymi oraz rozwoju sektora budowlanego rozmawia Cezary Izdebski.

 

CI:- Jak zmieniają się place budów w Polsce, czy na budowach możemy zakładać Organizację Związkowe, jakie wyzwanie się z tym wiążą?

DF: Place budów zmieniają się korzystnie, co można zaobserwować. Co do zakładania Organizacji związkowych na budowach to oczywiście są takie możliwości, jednak, dla osób samozatrudnionych czy też przedsiębiorców małych firm, myślę że jest to spore wyzwanie, ponieważ budowa to praca na kilka lub kilkanaście miesięcy w jednym miejscu, potem inna inwestycja, inny pracodawca, inne miejsce a nawet inne miasto.   

CI:- Jak zmienia się sektor budownictwa w Polsce, rozwój ?

DF: Polska zmienia się w wielki plac budowy, potencjał rozwojowy dla rynku budowlanego widać jasno i wyraźnie co cieszy. W wielkim stopniu do takiego stanu rzeczy przyczynił się rynek przemysłowo magazynowy, jak też mieszkaniowy. Kolejne czynniki bardzo pozytywnie to na pewno to, że w naszym kraju realizuje się coraz więcej projektów energetycznych. Nie bez znaczenia jest też dużo zakontraktowanych dróg szybkiego ruchu.

Jest taka opinia, że choć polska gospodarka jest raz  na dole, a raz na górze to branża budowlana zwykle ma się dobrze.

CI:- Standardy i wyzwania w zakresie BHP, udział SiP i Związków w tym zakresie ?

DF: Treść standardów BHP wynika z obowiązujących przepisów i zasad bezpieczeństwa pracy określonych przepisami prawnymi, a także szczegółowych norm, dotyczących maszyn, urządzeń, narzędzi, zabezpieczeń oraz wskazówek technologicznych dla różnych rodzajów robót. Ważny jest udział SIP oraz Związków  Zawodowych, które biorą udział w ustalaniu  przepisów, które powstają w oparciu o dobre praktyki, które są wypracowane i uznane za skuteczne i właściwe. Na poziomie firm mamy wpływ na konkretne rozwiązania.

CI:- Pracownicy z zagranicy, korzyści, wyzwania, kwestie problemowe ?

DF: Jeśli chodzi o pracowników z zagranicy, największy problem bywa po stronie dogadania się ponieważ nie znają języka, nie przestrzegają przepisów BHP,  często brak doświadczenia, a ich wymagania zarobkowe rosną.


CI:- Kwalifikacje pracowników, uznawanie kwalifikacji, a potrzeby rynku?

DF: Kwalifikacje pracowników stanowią problem. Jest duże zapotrzebowanie na rynku na wykwalifikowanych pracowników a tych w budownictwie wyraźnie brakuje. Pracodawcy wymagają wiedzy, umiejętności i profesjonalności kadry, w kontekście zarządzania procesem inwestycyjnym, umiejętnego wykorzystania nowoczesnych technologii na placu budowy jak również na etapie przygotowania inwestycji.

 

CI:- Wykorzystywanie w budownictwie nowych technologii konstrukcji, materiałów budowlanych, maszyn etc. ?

DF: Budownictwo mierzy się z wieloma wyzwaniami, wynikającymi z sytuacji na rynku pracy, rosnącymi cenami energii i materiałów budowlanych. Z drugiej strony, to czas wyjścia naprzeciw nowym oczekiwaniom, w zakresie ekologii, nowych potrzeb mieszkaniowych, zmiany preferencji inwestorów, czy charakteru pracy, a także świadomość w zakresie energooszczędności, wpływ na to, co i jak będzie budowane. Budownictwo w przyszłości zdeterminuje kilka ważnych czynników. Przede wszystkim: ekologia, digitalizacja i automatyzacja ,rozwój nowoczesnych technik budowlanych, minimalizowanie zużycia energii, związanego z produkcją i transportem materiałów budowlanych.

Digitalizacja i automatyzacja procesów będą coraz szerzej wkraczały do budownictwa. To wyzwanie dla kadry ale także bardzo duże wyzwanie dla pracowników placu budowy. Dobre planowanie to czynnik ekonomiczny, decydujący o sukcesie, bądź porażce inwestycji.

 

CI:- Dziękuję za rozmowę

You must be logged in to post a comment Login