Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRUPA ROBOCZA DS. RAM KWALIFIKACJI O NOWYCH POTRZEBACH KOMPETENCYJNYCH W BUDOWNICTWIE

Posiedzenie Grupy Roboczej ds. Ram Kwalifikacji Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie odbyło się 4 lipca 2019 r. w siedzibie Lidera projektu, Związku Zawodowego „Budowlani” w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli członkowie Grupy Roboczej, Rady ds. Kompetencji i zaproszeni goście reprezentujący partnerów społecznych sektora, firmy budowlane i organizacje zajmujące się problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy w budownictwie.

Głównym punktem porządku obrad spotkania Grupy była dyskusja nad metodologią i formą opinii do opisów kwalifikacji rynkowych w budownictwie rekomendowanych do wpisania do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Zadanie to wpisane jest w program projektu Rady ds. Kompetencji w Budownictwie i realizowane będzie przez lidera Partnerstwa Rady. W ramach tego zadania, które będą wykonywać wybrani eksperci, przygotowane zostanie 17 opinii do opisów kwalifikacji rynkowych rekomendowanych przez Radę ds. Kompetencji w Budownictwie.

We wprowadzeniu do dyskusji Wiceprzewodniczący Rady Jakub Kus podkreślił, że nie będą to gotowe opisy kwalifikacji rynkowych, ale intencją Rady jest, by opinie zawierały szczegółowe wskazówki dla tych opisów i stanowiły podstawę do przygotowania wniosków o włączenie do ZSK najbardziej potrzebnych kwalifikacji. Jakub Kus poinformował, że w bieżącym roku planowane jest przygotowanie 8 opinii do opisów kwalifikacji rynkowych.

W dyskusji głos zabrali: Krzysztof Symela, Elżbieta Janiszewska –Kuropatwa, Ireneusz Wożniak, Zbigniew Janowski i Krzysztof Baranowski. Zwrócono uwagę na dużą dynamikę zmian zapotrzebowania na nowe kwalifikacje w budownictwie na polskim i europejskim rynku, z którym polskie firmy są ściśle związane. Podkreślono konieczność przygotowania jednolitej metodologii pracy nad opiniami, tak aby mogły one być pomocne w procesie przygotowywania wniosków o włączenie nowych kwalifikacji do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Równolegle do projektu Rady ds. Kompetencji realizowany jest europejski projekt Blueprint Budownictwo (w którym uczestniczy ZZ „Budowlani”). Badania prowadzone w tym projekcie mogą być pomocne w identyfikacji kwalifikacji potrzebnych w przyszłości na budowlanym rynku pracy. Zwrócono również uwagę na potrzebę przygotowania kwalifikacji, które mogliby potwierdzać pracownicy z „krajów trzecich”, licznie obecni na polskim rynku budowlanym. To może być jeden z warunków pozostania ich na naszym rynku. Zwrócono także uwagę na potrzebę uzupełnienia oferty edukacyjnej w szkołach budowlanych o ofertę szkoleniową wypełniającą luki kompetencyjne, których system szkolny nie jest w stanie wypełnić. W tym miejscu podkreślono pilną potrzebę przygotowania Branżowego Badania Kapitału Ludzkiego w budownictwie. Uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę na potrzebę wykorzystania rezultatów projektu INFODORADCA+, w ramach którego przygotowano wiele rozszerzonych informacji o zawodach budowlanych.

W trakcie spotkania Grupy roboczej przekazana została także informacja o rezultatach projektu INFODORADCA+. Informację o projekcie przygotowali w formie prezentacji i odpowiedzi na pytania dr Krzysztof Symela, ekspert kluczowy projektu i dr Ireneusz Woźniak, ekspert metodologiczny. Pod koniec czerwca odbyła się konferencja ogólnopolska projektu. Projekt jest w końcowej fazie realizacji. W jego ramach przygotowano 1000 opisów zawodów, w tym około 100 związanych z budownictwem. Projekt adresowany jest do wielu potencjalnych użytkowników: pracodawców, pracowników, służb zatrudnienia, ale także do środowisk edukacyjnych. Krzysztof Symela zwrócił uwagę na możliwości wykorzystania rezultatów projektu (informacji o zawodach) w przygotowaniach opisów projektowanych kwalifikacji rynkowych przeznaczonych do włączenia do ZSK. W projekcie uczestniczyli także (jako ewaluatorzy) przedstawiciele Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie.

Uczestnicy spotkania Grupy wysłuchali także informacji o realizacji międzynarodowego projektu Blueprint Budownictwo mającego na celu utworzenie szerokiego porozumienia partnerów społecznych, instytucji i podmiotów edukacyjnych z 12 krajów UE na rzecz wymiany informacji i współpracy w zakresie edukacji zawodowej, standaryzacji i walidacji w sektorze budownictwa. Projekt Blueprint Budownictwo jest obecnie na etapie przygotowania wstępnych raportów krajowych nt sytuacji w zakresie kształcenia i szkolenia dla budownictwa w 12 krajach partnerskich.

Wiele czasu podczas spotkania poświęcono problematyce kwalifikacji w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy w tzw „zielonym budownictwie”. Zbigniew Janowski, Przewodniczący ZZ „Budowlani” i Animator działań Rady ds. Kompetencji poinformował zebranych o celach projektu Blueprint Budownictwo BHP.

Związek Zawodowy Budowlani jako partner projektu Blueprint Budownictwo i związanego z nim Blueprint Budownictwo BHP przeprowadził badanie dla Fundación Laboral de la Construcción (Fundacja Pracy Budownictwa, Hiszpania), zleconą przez Komisję Europejską, na temat wpływu nowych materiałów, nowych komponentów budowlanych i nowych sposobów pracy na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników w sektorze budownictwa i pokrewnych. W nowych technologiach budowlanych stosuje się materiały i wyroby, których wpływ na zdrowie pracowników nie jest jeszcze do końca znany. Badanie ma docelowo służyć przygotowaniu modułów szkoleniowych w obszarze bhp dla pracowników zaangażowanych w tzw. „zielone budownictwo”.

Po wprowadzeniu i informacji o dotychczasowych rezultatach badań i wywiadów bezpośrednich przeprowadzonych w Polsce uczestnicy posiedzenia dokonali analizy potrzeb, barier i wyzwań w zakresie kształcenia i szkolenia dla BHP w „zielonym budownictwie”. Rezultaty tych prac zostały przekazane koordynatorowi FLC (Hiszpania). Uzgodniono, że kolejne spotkanie Grupy ds. Ram Kwalifikacji poświęcone będzie problemowi wdrożenia i stosowania Sektorowej Ramy Kwalifikacji w Budownictwie po oczekiwanym włączeniu Ramy do ZSK (rozporządzenie MEN) i zakończeniu projektu pilotażowego wdrożenia SRK-Bud w dwóch przedsiębiorstwach budowlanych w ramach projektu realizowanego na zlecenie Instytutu Badań Edukacyjnych.

You must be logged in to post a comment Login