Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

I Ogólnopolskie Forum Służby BHP

W październiku 2017 r. w Warszawie odbyło się I Ogólnopolskie Forum Służby BHP na temat: „Bezpieczeństwo w zmieniającym się świecie pracy”. W Forum brało udział ok. 200 uczestników, w tym 80 członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP z terenu całej Polski, oraz zaproszeni goście z kraju i z zagranicy.

Organizatorem Forum był Zarząd Główny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, a współorganizatorem Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Partnerami byli: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Urząd Dozoru Technicznego. Honorowy patronat nad organizacją Forum objęli; Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Rada Ochrony Pracy, oraz Ministerstwo Rozwoju i Finansów.

„Głównym celem (…) I Forum było m. in. zainicjowanie dyskusji na temat współczesnej roli pracowników służby BHP, ich obecnych problemów i przyszłościowych wyzwań, a także możliwości przewidywania kierunków zmian ich działania, w celu przeciwdziałania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym” – podkreśliła Prezes OSPS BHP Elżbieta Bożejewicz rozpoczynając obrady Forum.

Otwarcia sesji inauguracyjnej I Ogólnopolskiego Forum Służby BHP w imieniu Rady Ochrony Pracy RP dokonał Zastępca Przewodniczącego Rady Ochrony Pracy RP, Przewodniczący ZZ”BUDOWLANI” Zbigniew Janowski.

Otwierając sesję podkreślił m.in rolę pracowników służby BHP w działalności zakładu pracy:
„Ich praca, oraz wielokierunkowe działania profilaktyczne w sposób znaczący przyczyniają się do poprawy warunków i bezpieczeństwa, maja również znaczący wpływ na prawidłową ocenę ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy” (…) „Z uwagi na pojawiające się nowe zagrożenia w procesach pracy takie jak np. nanocząsteczki, tam gdzie prawidłowo działają służby BHP, bezpieczeństwo pracownika w procesie pracy jest większe” – podkreślił Zbigniew Janowski.

W sesji inauguracyjnej Dyrektor CIOP-PIB – prof. Danuta Koradecka przedstawiła obszerny materiał poświęcony przyszłościowym trendom w zakresie bezpieczeństwa pracownika w zmieniającym się środowisku pracy.

Z jej przekazu wynika że w najbliższej przyszłości wpływ na bezpieczeństwo człowieka
w środowisku pracy będą miały m .in. coraz większe zastosowanie automatyzacji i robotyzacji w procesach produkcji, zwiększający się stres podczas pracy a także możliwość stosowania farmakologicznych środków zwiększających wydajność pracownika.

Zabierając głos w tej części sesji Zastępca Głównego Inspektora Pracy Dariusz Mińkowski mówił o olbrzymim znaczeniu bezpieczeństwa pracy w dzisiejszych procesach produkcji oraz o działaniach kontrolno – prewencyjnych prowadzonych w szerokim zakresie przez PIP. Wskazywał na wzrost zagrożeń w procesach pracy w przyszłości. co może być spowodowane stosowaniem w coraz większym zakresie nowoczesnych technologii w procesach produkcji. Wskazywał również na konieczność coraz ściślejszej współpracy zakładów pracy ze środowiskami nauki i techniki w zakresie oceny występowania zagrożeń w procesach pracy podczas stosowania nowych technologii i materiałów w produkcji.

Prezes Urzędu Dozoru Technicznego Andrzej Ziółkowski w swoim wystąpieniu zwracał uwagę m.in. na konieczność brania pod uwagę spraw związanych z bezpieczeństwem technologicznym, w szczególności o konieczności stosowania zabezpieczeń przed atakami cyberprzestępców na systemy sterowania maszynami i procesami produkcji co mogłoby spowodować awarie lub katastrofy.

W drugiej części Forum eksperci z dziedziny BHP prowadzili dyskusje w panelach tematycznych.

W pierwszym panelu; ”Perspektywy rozwoju i zmian w zakresie bezpieczeństwa pracy”
dyskutowano o rozwoju i przyszłości służby BHP.

W drugim panelu; ”Samorząd zawodowy służby BHP” omawiano cele i zadania samorządu zawodowego służby BHP, propozycje jego utworzenia, korzyści z tym związane dla środowiska.

W trzecim panelu; ”Innowacyjność w bezpieczeństwie pracy” dyskutowano nad źródłami innowacyjnych pomysłów, oraz pobudzenie innowacyjności pracowników w zakresie bezpieczeństwa pracy.

W czwartym panelu; ”Nowe podejście do zarządzania bezpieczeństwem pracy” zajmowano się problemami zarządzania i systemami zarządzania bezpieczeństwem pracy.

W piątym panelu; ”Pracownik XXI wieku, zmieniający się rynek pracy” poruszano tematykę umów o prace, pracowników czasowych, pracowników z niepełnosprawnością, oraz problematykę zatrudniania cudzoziemców.

W drugim dniu obrad Forum w sesji podsumowującej Naczelnik Wydziału Dofinansowania w Departamencie Prewencji i Rehabilitacji ZUS, Beata Froń podała dane dotyczące przedsiębiorców którzy korzystali z pomocy w zakresie dofinansowania projektów poprawy warunków pracy. oraz przedstawiła nowe perspektywy dalszej pomocy ZUS dla przedsiębiorców w tym zakresie.

O współpracy i certyfikacji europejskich specjalistów BHP mówili przedstawiciele Europejskiego Komitetu Certyfikacji ENSHPO – Prezes Klaudio Munfortii i członek Zarządu –
Mireya Rifa Fabregat.

W podsumowaniu Forum Prezes OSPS BHP Elżbieta Bożejewicz przedstawiła nowe projekty które będą wspierać rozwój i ścieżki kariery członków OSPS BHP.

Przedstawiciele Zarządu Głównego OSPS BHP i Firmy Gi Grup podpisali porozumienie o współpracy w zakresie utworzenia platformy kształcenia i karier dla członków OSPS BHP. Przestawiono również projekt współpracy pomiędzy OSPS BHP i Fundacją Kultura Bezpieczeństwa.

Podczas Forum fachowych porad na swoich stoiskach udzielali eksperci: P I P, ZUS, CIOP-PIB, UDT, Ejendals AB, Iturri, Faraone, Du Point, Pikamed, Gi Grup, Filter Service. W obradach I Forum uczestniczył Sekretarz Krajowy ZZ „Budowlani” ds. warunków pracy, Mirosław Ossowski.

You must be logged in to post a comment Login