Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Konferencja „Pandemia COVID-19 nowe wyzwania w środowisku pracy”

 

Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach wraz z Wyższą Szkołą Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach zorganizował 22 października 2021 r Konferencję nt. „Pandemia COVID-19 nowe wyzwania w środowisku pracy”.

W imieniu organizatorów uczestników Konferencji powitał Adam Derza Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach, który odczytał przygotowany na tą okoliczność list Katarzyny Łażewskiej – Hrycko Głównego Inspektora Pracy oraz dr Krzysztof Wątorek Prorektor WSEPiNM.

W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele związków zawodowych Bożena Czupryńską wiceprzewodnicząca Okręgu Świętokrzyskiego Związku Zawodowego „Budowlani” oraz Kazimierz Pasternak zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.

Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach, Adam Derza podkreślił szczególny charakter spotkania w okresie pandemii, a także wieloletnią współpracę pomiędzy Wyższą Szkołą Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, szczególnie z Dziekanem Wydziałem Prawa i Bezpieczeństwa, dr Waldemarem Cisowskim oraz Dziekanem Wydziału Nauk Medycznych, dr Łukaszem Baratyńskim.

Oficjalna część konferencji została rozpoczęta wykładem dr hab. Barbary Błaszczyk, prof. w WSEPiNM nt. „Wpływ pandemii COVID– 19 na zdrowie i życie człowieka.”.

Kolejne wykłady wygłosili:

Kamila Pawłowska inspektor pracy OIP w Kielcach nt. „Pandemia COVID-19 jako czynnik stresowy w środowisku pracy – nowe zagrożenia psychospołeczne i sposoby radzenia sobie z nimi.”, dr Żaneta Grygiel-Kaleta adiunkt w WSEPiNM w Kielcach nt. „Prawne aspekty pracy zdalnej.”, Tomasz Barański nadinspektor pracy OIP w Kielcach nt. „Wypadki w czasie pracy zdalnej”.

Następnie odbył się panel dyskusyjny podczas którego głos zabrali: Kazimierz Mądzik Świętokrzyski Kurator Oświaty, Kazimierz Pasternak zastępca przewodniczącego Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, Marcin Fornalski przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP o/Kielce, Andrzej Lis przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP o/Końskie.

Trwająca od ponad półtora roku epidemia wirusa SARS-CoV-2 wpłynęła na wszystkie sfery naszego życia w tym również na środowisko pracy. Z dnia na dzień pracodawcy i pracownicy zostali zmuszeni do zmiany swoich zachowań i nawyków oraz poradzenia sobie z wyzwaniami, których charakteru i skali jeszcze niedawno nikt się nie spodziewał. Zachowanie dystansu fizycznego, praca w maseczkach, dezynfekcja rąk i pomieszczeń, praca zdalna, lockdown
i związane z nim obostrzenia, problemy ekonomiczne to tylko część  trudności, przed którymi stanęło środowisko pracy.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że dane medyczne wskazują na to, że wirus SARS-CoV-2 może infekować nie tylko układ oddechowy, ale też układ nerwowy i mięśnie szkieletowe. Co więcej, trzeba mieć świadomość, że u pacjentów z cięższym przebiegiem COVID-19 nagłe pogorszenie stanu zdrowia może mieć związek z wystąpieniem tak poważnego zdarzenia neurologicznego, jakim jest udar mózgu i potem zgon chorego.

Nowe realia życia w dobie pandemii niosą poważne zagrożenia dla samopoczucia i zdrowia psychicznego. Nowością jest praca czy nauka w domu, zagrożenie utraty pracy lub przymus tymczasowego bezrobocia, ograniczone kontakty przyjaciółmi i współpracownikami, a nawet członkami rodziny. Cierpi poczucie wolności, niezależności i wpływu na sytuację.  

Sposób funkcjonowania uczniów i nauczycieli również zmienił się diametralnie. Takie czynniki jak niewychodzenie z domu, praca zza biurka, wielogodzinne przebywanie przed ekranem komputera mają negatywny wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne dzieci i dorosłych.

Aktualnie trwają prace nad projektem zmian do kodeksu pracy, w którym przewiduje się wprowadzić regulacje dotyczące pracy zdalnej. Ważnym aspektem tych zmian będzie wprowadzenie obowiązku uwzględnienia przez pracodawców uwarunkowań psychospołecznych pracy zdalnej w ocenie ryzyka zawodowego. Jak sugeruje uzasadnienie projektu, należy tu wziąć pod uwagę m.in. alienację pracownika w zespole spowodowaną brakiem kontaktu z pozostałymi współpracownikami, w tym ze zwierzchnikami. 

W ramach realizacji programu prewencyjnego „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu w miejscu pracy” OIP Kielce w 2021 r. przeprowadził cykl szkoleń online pt.: „Pandemia COVID-19 jako czynnik stresowy w środowisku pracy – nowe zagrożenia psychospołeczne i sposoby radzenia sobie z nimi”. Szkolenia spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, łącznie wzięło w nich udział ok 130 osób. Byli to pracodawcy, pracownicy, służba bhp reprezentujący różne branże i środowiska zawodowe z terenu woj. świętokrzyskiego i nie tylko. W trakcie szkoleń poruszono problematykę obciążeń psychicznych jakie pojawiły się w związku z pandemią oraz ich wpływu na funkcjonowanie pracodawców i pracowników. Omawiano kwestię izolacji kontaktów społecznych, utraty kontroli nad procesem pracy, utrudnionej komunikacji z pracownikami wreszcie pracy zdalnej pod kątem jej wydajności i ergonomii tj. dostosowania domowego środowiska do wymogów pracy.

Konferencja była z jednej strony podsumowaniem cyklu szkoleń, a z drugiej propozycją podjęcia dyskusji dotyczącej tego w jakim momencie się aktualnie znajdujemy jeśli chodzi o zagrożenie epidemiczne. Czy wypracowaliśmy skuteczne rozwiązania, które pozwalają nam funkcjonować w erze „nowej normalności”?. Co jeszcze możemy zrobić i na co zwrócić uwagę, żeby pracowało się nam lepiej a przede wszystkim bezpieczniej? Konieczne jest kompleksowe zdiagnozowanie sytuacji i wypracowanie skutecznych działań.

W konferencji można było wziąć udział osobiście w auli WSEPiNM w Kielcach lub obserwować jej przebieg on – line.

Głos w trakcie konferencji zabrała także Bożena Czupryńska, Wiceprzewodnicząca ZO Świętokrzyskiego ZZ Budowlani. W swoim wystąpieniu podkreśliła min.: „…Związek Zawodowy „Budowlani” wyraża podziękowanie Państwowej Inspekcji Pracy za dotychczasową wieloletnią współpracę, którą sobie bardzo cenimy, za otrzymywaną zawsze pomoc i radę, . PIP jest zawsze otwarta na nasze zgłaszane sprawy, zapytania i dzieli się swoją wiedzą. Bardzo chętnie uczestniczymy w organizowanych konferencjach, szkoleniach dla działaczy naszego związku, a także szkoleniach Społecznych Inspektorów Pracy i innych spotkaniach, co jest bardzo ważne i pomocne w zakładach pracy.

(…)Zarząd Krajowy Związku Zawodowego „Budowlani” (…) jak i Zarząd Okręgowy z Przewodniczącą Anną Bujnowską – w tym trudnym czasie pandemii starają się być w kontakcie z zakładami pracy, rozmawiać z pracownikami – przewodniczącymi danej Organizacji Związkowej o występujących problemach w zakładach pracy i pomagać w rozwiązywaniu trudnych spraw. A problemy występują – bo nie można powiedzieć, że ich niema – COVID – 19 zrobił i robi nadal swoje. Praca zdalna i jej dobre i złe strony: choroba pracowników, zwolnienia lekarskie pracowników, a co skutkuje również zwolnieniami z pracy. (…) Pandemia COVID – 19 stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia obywateli ma istotny wpływ na życie społeczne w Polsce i dezorganizuje życie gospodarcze. W kryzysie znajdują się już sektory usług, których działalność została czasowo wstrzymana , zakłócone zostały też procesy produkcji w sektorach przemysłowych. Rynek budowlany boryka się obecnie z wieloma problemami.

W budownictwie ponad 60% firm ma problemy, których źródłem są zatory płatnicze, (…), częsty jest upadek firm jednoosobowych.(…) Ze względu na obecną sytuację epidemiczną na pracodawcy ciąży obowiązek podjęcia wszelkich możliwych działań mających na celu ochronę pracowników przed możliwością zarażenia się wirusem SARS-CoV2. Zastosowane środki profilaktyczne winny być dostosowane do potrzeb konkretnego zakładu pracy. Winna być wprowadzona taka organizacja pracy, która będzie miała na celu ograniczenie osobistych kontaktów pomiędzy pracownikami, jak również pracownikami i klientami. W porozumieniu z przedstawicielami pracowników i specjalistów ds. BHP przygotować odpowiednie instrukcje , wytyczne i zalecenia wskazujące jak pracować i postępować w sytuacji zarażenia wirusem COVID-19.

(…) Kończąc pozwolę sobie zacytować słowa Ks. Mieczysława Malińskiego: “Miarą naszego człowieczeństwa jest wielkość naszej troski o drugiego człowieka” – dbajmy więc wzajemnie o nasze zdrowie, nasze życie , które jest bezcenne i niepowtarzalne a będziemy mogli pracować.”

Barbara Kaszycka
Okręgowy Inspektorat Pacy w Kielcach
red/BCZ

You must be logged in to post a comment Login