Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Konferencja podsumowująca projekt BROAD – dialog dla „zielonego budownictwa” w Brukseli

W dniach 13-14 grudnia w Brukseli odbyła się konferencja podsumowująca rezultaty projektu BROAD – dialog społeczny dla „zielonego budownictwa”. Projekt, którego uczestnikami były związki zawodowe, organizacje pracodawców i instytucje badawcze (partnerem był Związek Zawodowy „Budowlani”) był realizowany przez dwa lata. Jego założeniem był przegląd działań i możliwości włączenia się związków zawodowych w istotne zmiany zachodzące w europejskim sektorze budowlanym zmierzające do budownictwa przyjaznego środowisku a jednocześnie efektywnego energetycznie i odpowiadającemu potrzebom użytkowników. Zmiana dotyczy zarówno nowych budynków i technologii budowlanych jak i przebudowy i adaptacji istniejących zasobów budowlanych. Budownictwo w Polsce jest konsumentem 42% energii (samo budownictwo mieszkaniowe ok 30% energii). Przebudowa sektora jest związana z przebudową rynku pracy w budownictwie i nowymi kwalifikacjami i potrzebą przekwalifikowania pracowników. To pole do szczególnego zaangażowania związków zawodowych. W Polsce ten obszar jest słabo rozpoznany i zaangażowanie ZZ „Budowlani” w ten projekt ma w zasadzie charakter pionierski.

Coraz więcej organizacji budownictwa i agend rządowych w Europie uważa, że konieczna jest zmiana biznesowego modelu budowanych obiektów. Budynki powinny stać się czynnikiem wspierającym zrównoważony wzrost i wpływającym na ograniczenie zużycia energii a nie tylko elementem zagospodarowania (często mało racjonalnego) terenu – po prostu obiektem zajmującym grunt.

Ta zmiana nie może być tylko wyborem indywidualnego inwestora lub danego kraju, ale czymś, co jest powszechnie akceptowaną potrzebą w Europie i w skali globalnej. Z tego powodu „zielona” gospodarka i „zielone” budownictwo stanową wielkie wyzwanie trzeciego tysiąclecia, wyzwanie, któremu muszą sprostać kraje europejskie i wszystkie zaangażowane podmioty społeczne. Aby to osiągnąć, musimy natychmiast wzmocnić dialog społeczny jako punkt wyjścia dla strategii, która stanowi rdzeń reorganizacji produkcji i przejścia do zrównoważonej gospodarki. To, w skrócie, jest naczelną przesłanką projektu „BROAD – budowanie dialogu społecznego dla „zielonego” budownictwa”,

W projekt zaangażowane były związki zawodowe z czterech krajów europejskich, ośrodki badawcze i stowarzyszenia pracodawców, które wypracowały propozycje wytycznych wspierających dialog społeczny w procesie przejścia na budownictwo ekologiczne, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju budowlanego rynku pracy.

Partnerami projektu są związki zawodowe: Fillea-Cgil (Włochy – koordynator): ACV-Belgia, Budowlani-Polska, CCOO-Hiszpania; EFBWW – Europejska Federacja Pracowników Budownictwa i Przemysłu Drzewnego, FILCA CISL- Włochy; FENEAL UIL – Włochy, instytuty badawcze: FDV -Włochy, Peco-Institut E.V. – Niemcy oraz związek pracodawców ANCE – Włochy.

Konferencja podsumowująca projekt odbyła się w siedzibie Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych w Brukseli. Uczestniczyli w niej partnerzy projektu, przedstawiciele Komisji Europejskiej, EKZZ, EFBWW oraz FIEC – organizacji europejskich pracodawców budownictwa. Z uwagi na profil projektu i szczególne zainteresowanie projektu budownictwem mieszkaniowym w konferencji w Brukseli wzięli udział przedstawiciele organizacji ZZ „Budowlani” w spółdzielniach mieszkaniowych; Barbara Woźniak (SM „Jelonki”), Maria Mońska (SML-W „Rozłogi”), Małgorzata Bednarek (Sieradzka SM), Anna Dziuba (SM „Jaroty”), Jerzy Kaczmarski (Ostrowiecka SM), Bogdan Kruk (Zamojska SM) oraz Jakub Kus, sekretarz krajowy ZZ „Budowlani”, koordynator projektu ze strony Związku.

Więcej o projekcie BROAD na stronie internetowej: www.broadproject.eu



You must be logged in to post a comment Login