Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Konferencja „Zmiany w regulacjach unijnych dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Delegowanie pracowników. Opieka długoterminowa”

W związku z real­iza­cją między­nar­o­dowego pro­jektu Free Move­ment of Work­ers and Social Secu­rity Coor­di­na­tion (MoveS), finan­sowanego przez Komisję Europe­jską oraz koor­dynowanego przez Eftheia i Deloitte, w Cen­trum Part­nerstwa Społecznego „Dia­log” w Warsza­wie, ul. Limanowskiego 23 została zor­ga­ni­zowana między­nar­o­dowa kon­fer­encja pt. Zmi­any w reg­u­lac­jach uni­jnych doty­czą­cych koor­dy­nacji sys­temów zabez­pieczenia społecznego. Dele­gowanie pra­cown­ików. Opieka dłu­goter­mi­nowa związana z celami tego projektu.

Kon­fer­encja podzielona była na 2 sesje: pier­wsza doty­czyła zagad­nień związanych z dele­gowaniem pra­cown­ików w kon­tekś­cie nowych przepisów doty­czą­cych swo­body przemieszcza­nia się i koor­dy­nacji (praca w dwóch państ­wach członkows­kich, zastępowanie pra­cown­ików dele­gowanych, praca mar­gin­alna i inne zagad­nienia), a druga była poświę­cona  zagad­nieniom związanych z opieką dłu­goter­mi­nowa oraz brex­item i jego kon­sek­wenc­jami dla sys­temów zabez­pieczenia społecznego. Kon­fer­encja miała na celu m.in. pod­niesie­nie świado­mości part­nerów społecznych, prawników, sędz­iów, orga­ni­za­cji pozarzą­dowych, ekspertów, naukow­ców oraz  innych osób w omaw­ianych obszarze.

W kon­fer­encji wz­ięli udział przed­staw­iciele Komisji Europe­jskiej, polscy przed­staw­iciele właściwych instytucji rządowych oraz polscy i uni­jni eksperci, którzy zaj­mują się podaną wyżej tem­atyką. Konferencje prowadziła Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, ekspert krajowy MoveS reprezentująca organizatora – Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Wśród gości byli: Elisa Giacumactos – koordynator MoveS i inni eksperci projektu, przedstawiciele Komisji Europejskiej: Vanja Ferlez i Tomasz Karpowicz, Dyrektor Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego MRPiPS Robert Wójcik oraz Dyrektor Departamentu Rent Zagranicznych ZUS Andrzej Szybkie. W debacie pierwszej sesji konferencji uczestniczyli min. Robert Lisicki reprezentujący organizację pracodawców Lewiatan, Michał Szypniewski z Uniwersytetu Gdańskiego, Marek Benio ze Stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy i Jakub Kus reprezentujący OPZZ.

W cza­sie kon­fer­encji  przed­staw­iono prob­lemy i przeszkody, które pow­stają na obec­nym etapie stosowa­nia reg­u­lacji doty­czą­cych swo­body przemieszcza­nia się oby­wa­teli UE oraz koor­dy­nacji sys­temów zabez­pieczenia społecznego.

Konferencje MoveS mają charakter cykliczny. Są swoistym przeglądem sytuacji w obszarze delegowania pracowników w Unii Europejskiej, zmian prawnych w tym zakresie i służą analizie pojawiających się problemów.

Polska wydaje najwięcej zaświadczeń A1 umożliwiających delegowanie pracowników w UE. W 2018 r. ZUS wydal ich 605710, w tym 270906 dla pracowników delegowanych do jednego kraju (pozostałe dla pracujących w kilku państwach UE). Największą liczbę wśród delegowanych stanowią pracownicy budownictwa. Najwięcej zaświadczeń wydano w 2018r. do Niemiec – 51,27%, do Francji – 11,57%, do Belgii – 7,56%, do Holandii – 6,37% i do Szwecji – 5,59%. Niemcy są krajem, do którego wydaje się największą liczbę zaświadczeń A1 w całej Unii – 51,2% w 2018r. To ogromna dysproporcja w stosunku do innych krajów.

You must be logged in to post a comment Login