Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Kongres Młodych OPZZ – o lepszej przyszłości dla młodych

Na zaproszenie kierownictwa Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Komisji Młodych OPZZ blisko 100 młodych związkowców z całego kraju wzięło udział w Kongresie Młodych OPZZ obradującym pod hasłem „Lepsza przyszłość”. Było to pierwsze tego typu spotkanie związkowej młodzieży.

Kongres odbył się w dniach 9-10 grudnia br. w sali konferencyjnej Związku Nauczycielstwa Polskiego Celem Kongresu Młodych OPZZ była pomoc młodzieży w aktywnym włączaniu się do działalności związkowej i zawodowej na wszystkich szczeblach organizacyjnych.

Młodzi związkowcy starali się odpowiedzieć na następujące pytania: Czy mamy podstawy do optymizmu, czy raczej jesteśmy skazani na kryzys? Czy będziemy mogli twórczo realizować się w pracy, czy raczej powinniśmy liczyć na samorealizację poza nią? Czy w najbliższej przyszłości czeka nas robotyzacja i likwidacja milionów miejsc pracy? A może nowoczesność to nowe, bardziej godne, miejsca pracy? Czy jesteśmy skazani na utratę stabilności zatrudnienia, czy jednak nowoczesność i bezpieczeństwo pracy mogą iść ze sobą w parze? Jakie oczekiwania i marzenia mają młodzi? Jakie są realia obecnego rynku pracy? Jakie są nowe formy promocji i rozwoju związków zawodowych?

Uroczystego otwarcia Kongresu dokonała Przewodnicząca Komisji Młodych OPZZ Joanna Bieńkowska Terlecka, która pełni tę funkcję od 2014 roku. Jako pierwszy głos zabrał Przewodniczący OPZZ Jan Guz. Podkreślił znaczenie młodzieży dla przyszłości ruchu związkowego. Mówił o roli dialogu społecznego, konieczności aktywizacji młodych pracowników oraz o wyzwaniach, przed którymi aktualnie stoją związki zawodowe. Szczególną uwagę uczestników Kongresu zwrócił na wykorzystywanie mediów społecznych przez związki zawodowe i samych członków poszczególnych organizacji. Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego, gospodarz spotkania młodych związkowców, zachęcał do większej aktywności i wspólnego działania. „Nikt niczego na nie da, jak sami o to nie powalczymy” – powiedział szef ZNP. W związku z planowanymi zmianami w systemie edukacji Sławomir Broniarz skrytykował plany rządu i resortu edukacji, które jego zdaniem doprowadzą do pogorszenia jakości nauczania oraz segregacji uczniów na lepszych i gorszych.

Pierwszy dzień Kongresu to także dyskusja na temat roli Unii Europejskiej w aktywizacji zawodowej młodych pracowników, wykorzystania mediów elektronicznych w działalności związkowej oraz warsztaty rozwijające wiedzę młodych działaczy. Każdy z uczestników warsztatów mógł dowiedzieć się w jaki sposób korzystać z nowych form promocji związkowej i jak prowadzić kampanie związkowe, jak skutecznie zwiększyć swój wpływ na środowisko, jak dbać o swój rozwój w ramach związków zawodowych oraz z jakich technik korzystać podczas negocjacji z pracodawcą.

„Przyszłość umów o pracę”, „Czy automatyzacja i robotyzacja odbiorą nam pracę” oraz „Sukcesy młodych związkowców i związkowczyń” to główne tematy drugiego dnia Kongresu młodych. Do pierwszego panelu dyskusyjnego zaproszono Jacka Męcinę – Przewodniczącego Zespołu Prawa Pracy Rady Dialogu Społecznego, członka Komisji Kodyfikacyjnej ds. Kodeksu pracy, Jana Rutkowskiego – głównego ekonomistę Banku Światowego do spraw polityki socjalnej i rynku pracy, Pawła Śmigielskiego – Dyrektora Wydziału Prawno-Interwencyjnego OPZZ, Filipa Ilkowskiego – reprezentującego Uniwersytet Warszawski i ZNP oraz Monikę Bocian – przewodniczącą RW OPZZ Województwa Lubuskiego. Paneliści musieli się zmierzyć z pytaniami, które dotyczyły m.in. proponowanych zmian w prawie pracy, globalizacji, polskiego i światowego rynku pracy, niestabilnych form zatrudnienia, konkurencyjności polskiej gospodarki na rynku światowym czy migracji zarobkowej.

Pomiędzy panelami dyskusyjnymi głos zabrał Tom Virijens – przewodniczący Komisji Młodych EKZZ, który przedstawił działania Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych na rzecz młodych pracownic i pracowników.

W drugim panelu, na którym zaprezentowano także możliwości robota humanoidalnego, który odpowiada na pytania i potrafi imitować ruchy związane z oddychaniem, udział wzięli: Piotr Szumlewicz z OPZZ, Grzegorz Kuliś – Prezes firmy Weegree, Sebastian Michalik i Elżbieta Gajek z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jan Rutkowski z Banku Światowego. Zdaniem uczestników dyskusji mądrze poprowadzona automatyzacja oraz robotyzacja pracy nie spowoduje zmniejszenia zatrudnienia w sensie globalnym. W przyszłości pojawią się nowe zawody, których dzisiaj nie znamy a które będą wymagały większej mobilności części zatrudnionych.

Panelistami ostatniej sesji podczas, której zaprezentowano mniejsze i większe sukcesy w działalności związkowej, byli sami młodzi związkowcy. Swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami podzielili się Sebastian Koćwin – najmłodszy przewodniczący Rady Wojewódzkiej OPZZ reprezentujący województwo opolskie, Michał Lewandowski z OPZZ Konfederacja Pracy, Maciej Łapski z Polski Społecznej i Konfederacji Pracy, Aneta Mastalerz – Prezes Klubu Młodego Nauczyciela ZNP oraz Tomasz Gawroński z Austriackiej Konfederacji Związków Zawodowych. Dyskusję moderowała Julia Kubisa z Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczestnicy Kongresu Młodych przyjęli Manifest, w którym zaakcentowano, że godna praca to nie przywilej, ale prawo, o które młodzi związkowcy będą walczyć. Manifest wskazuje na podstawowe problemy, z którymi młody pracownik ma do czynienia od początku swojej kariery zawodowej. Są to m.in. niskie zarobki, zatrudnienie na śmieciówkach, przyzwolenie na łamanie praw pracowniczych i brak odpowiednich zabezpieczeń socjalnych. „Nie zamierzamy biernie patrzeć, jak pozbawia się nas godnej pracy, płacy i usług publicznych. Wiemy co trzeba zrobić, by nasze marzenia po społecznie sprawiedliwej Polsce stały się rzeczywistością (…) Wiemy, że nikt nie da nam więcej praw niż sami sobie wywalczymy. Nie godzimy się na sprowadzanie nas do roli taniej siły roboczej. Nie akceptujemy wyzysku” – czytamy w Manifeście.

20161209_110914

20161209_113819

20161209_113838

20161209_114523

20161209_150357

20161210_092314

20161210_112705

20161210_115916

20161210_131506

You must be logged in to post a comment Login