Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Konsultacje związków zawodowych z ekspertami Banku Światowego

W Warszawie 25 września br. odbyło się spotkanie ekspertów Banku Światowego z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych nt. perspektyw rozwoju i potrzeb systemu zamówień publicznych w Polsce.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwróciło się do Banku Światowego z prośbą o wsparcie w zakresie wdrożenia Polityki Zakupowej Państwa i poprawy funkcjonowania systemu zamówień publicznych w trzech obszarach tematycznych związanych z priorytetami ww. Polityki: profesjonalizacja, zielone zamówienia publiczne i rozwój potencjału MMŚP.

Do realizacji tego projektu Bank Światowy powołał międzynarodowy i multidyscyplinarny zespół. Eksperci Banku Światowego zaprosili OPZZ i inne centrale związkowe do konsultacji w celu omówienia programu prac projektu oraz praktycznego wymiaru funkcjonowania polskiego systemu zamówień publicznych. OPZZ jako jedyna centrala wzięła udział w konsultacjach. W spotkaniu z ekspertami OPZZ reprezentowali Katarzyna Pietrzak, radca w Wydziale Polityki Gospodarczej i Jakub Kus, Wiceprzewodniczący ZZ „Budowlani”. Katarzyna Pietrzak i Jakub Kus są członkami podzespołu Rady Dialogu Społecznego ds. zamówień publicznych.

Zespół ekspertów Banku Światowego reprezentowali: Barbara Ziółkowska, Orjana Ibrahimi, Joanna Bazylak, Liesbeth Casier, Ronja Bechauf, Karolis Granickas i Umrbek Allakulov.

W trakcie kilkugodzinnej rozmowy omówiono potrzeby związane z reorientacją systemu zamówień w kontekście cyfryzacji, efektywności energetycznej i gospodarki o obiegu zamkniętym a także zmian w systemie szkolenia osób odpowiedzialnych za prowadzenie procedur zamówień po stronie zamawiającego i wykonawców. Katarzyna Pietrzak i Jakub Kus podkreślili, że system zamówień publicznych powinien być wzorem dla wszystkich zamówień w gospodarce, szczególnie w obszarze kształtowania stosunków pracy, w tym form stałego zatrudnienia w oparciu o umowy o pracę. Zwrócili uwagę na potrzebę poszerzenia i doprecyzowania zasad wdrażania tzw. „klauzul społecznych” w zamówieniach. Jakub Kus podkreślił potrzebę eliminacji patologii w zamówieniach, min. przez systemowe ograniczenie liczby poziomów podwykonawstwa.

Regulacje dotyczące zamówień publicznych są dla związków zawodowych szczególnie istotne w sytuacji braku rozbudowanego systemu ponadzakładowych układów zbiorowych pracy i ograniczonej obecności zarówno związków zawodowych jak i organizacji pracodawców w grupie małych i średnich przedsiębiorstw.

 

You must be logged in to post a comment Login