Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Księgowa informuje: Wpływ koronawirusa na firmę – terminy podatkowe

 

Przyjęte przez Sejm przepisy dotyczące tzw. tarczy antykryzysowej wprowadziły pewne ułatwienia podatkowe.

Między innymi jest to możliwość zwolnienia z obowiązku opłacenia składek ZUS w okresie 3 miesięcy w wysokości 50% – dla firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników. Wprowadzono rozwiązania dla małych i dużych firm jeżeli chodzi o PIT-4. Został wydłużony termin na przekazanie przez płatników zaliczek na podatek od wynagrodzeń pobranych za marzec i kwiecień. Zapłata zaliczki, zamiast odpowiednio do 20 kwietnia i 20 maja, będzie mogła być dokonana w późniejszym terminie dopiero w czerwcu.

Przedłużono składanie rocznej deklaracji PIT do 31 maja. Ustawa antykryzysowa wprowadza przepis, zgodnie z którym złożenie organowi podatkowemu zeznania rocznego PIT oraz wpłacenie należnego podatku PIT po upływie terminu na jego złożenie, nie później niż w terminie do dnia 31 maja 2020r., jest to równoznaczne ze złożeniem przez podatnika tzw. czynnego żalu.

Termin złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r., dla płatników CIT będzie wydłużony do 31 maja 2020. W przypadku organizacji pozarządowych termin będzie wydłużony do końca lipca 2020 roku. Bardzo ważna informacja dla dużych firm. Odroczenie do 1 lipca 2020r. obowiązku składania nowych JPK_VAT z deklaracją dla dużych podatników. Tym samym zyskają dodatkowe 3 miesiące na dopasowanie swoich systemów do wymogów nowego sposobu raportowania. Oczywiście zyskają na czasie, aby przeszkolić swoich pracowników. Pracownicy mają więcej czasu na prace związane z dopasowaniem systemów księgowych i informatycznych do nowego JPK.

Wprowadzono możliwość wprowadzenia przez gminy przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości: wójt (burmistrz prezydent miasta), w drodze zarządzenia, będzie miał możliwość przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020r., nie dłużej niż do 30 września 2020r. Przedłużenie terminów obejmuje wskazane grupy przedsiębiorców, których sytuacja finansowa pogorszyła się wskutek koronawirusa. Nie wiemy kiedy zakończy się pandemia i kiedy dokładnie będziemy mogli kontynuować naszą działalność w firmie. Musimy zadbać koniecznie o dopływ środków pieniężnych, które pozwolą na regulowanie zobowiązań i tym samym zasobów niezbędnych do kontynuowania w przyszłości działalności. Najważniejsze jest utrzymanie lub podtrzymywanie płynności finansowej w jak najdłuższym okresie. Konieczny jest przegląd posiadanych zasobów, zdolności produkcyjnej, możliwości szybkiego przezbrojenia produkcji i oferty. Trzeba ocenić kondycję finansową dostawców, podwykonawców, pod względem wydłużania terminów zapłaty. Trzeba też będzie podjąć trudne decyzje w odniesieniu do redukcji kosztów i w konsekwencji wydatków. Konieczne będzie wynegocjowanie z pracownikami obniżenia wynagrodzeń, renegocjowanie umów najmu oraz podjęcie rozmów z bankami w sprawie kredytów. Niezbędne będzie obniżanie kosztów działań, które nie mają charakteru krytycznego dla kontynuowania lub wznowienia działalności. Na pewno w nowej strukturze, dopasowanej do nowych warunków, które zastaniemy po zakończeniu pandemii zmieni nasze myślenie między innymi pod kątem organizacyjnym. Na przykład zwiększenie liczby pracowników pracujących zdalnie wpłynie w przyszłości na obniżenie kosztów utrzymania firm.

You must be logged in to post a comment Login