Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Księgowa informuje: Zmiany w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to rejestr osób, które sprawują kontrolę nad określonymi podmiotami gospodarczymi. CRBR to publiczny rejestr prowadzony przez Ministra Finansów. CRBR został utworzony, żeby przeciwdziałać praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – rejestr ma ułatwić identyfikację osób fizycznych, które decydują o działalności podmiotów gospodarczych. Katalog podmiotów, które muszą zgłaszać swoich beneficjentów rzeczywistych do CRBR i aktualizować ujawnione w nim dane, został rozszerzony z dniem 31 października 2021 r.. Po zmianach, poza spółkami handlowymi, które dotychczas musiały wywiązać się z obowiązków wobec GRBR, obowiązkami tymi objęto także 8 „nowych” podmiotów. Centralny Rejestr Beneficjentów gromadzi dane dotyczące beneficjentów rzeczywistych: – wszystkich spółek handlowych, które podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, czyli spółki: jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo – akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, proste spółki akcyjne oraz akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne ( z wyjątkiem publicznych spółek akcyjnych)

– europejskich zgrupowań interesów gospodarczych

-spółek europejskich

– stowarzyszeń podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego – fundacji

– trustów (w rozumieniu ustawy ALM), których powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne:

– mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub,

– nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu lub na rzecz trustu .

Obowiązek zgłoszenia do CRBR nie dotyczy spółek zagranicznych, które są zarejestrowane w KRS i prowadzą działalność w Polsce. Spółka postawiona w stan likwidacji lub upadłości nie jest zwolniona z obowiązku zgłoszenia informacji i aktualizacji zgłoszenia w CRBR. „Nowe” podmioty, a w przypadku trustów powiernik lub osoba zajmująca stanowisko równoważne w truście, muszą zgłosić informację o beneficjentach rzeczywistych do CRBR w terminie 3 miesięcy od dnia 31 października 2021 r. Termin taki wynika z art.16 ustawy nowelizującej ( Dz. U. z 2021 r. poz. 815 ze zm . ). MF w komunikacie nr 36 wskazało, że w świetle przepisów przejściowych: „ nowe„ przedmioty wpisane do KRS przed 31 października 2021 r. oraz trusty spełniające jeden z warunków skutkujących obowiązkiem zgłoszenia informacji do CRBR istniejące przed tym dniem – mają obowiązek zgłosić beneficjentów rzeczywistych do CRBR najpóźniej do 31 stycznia 2022 r. oraz, że, „nowe” podmioty wpisane do KRS pod dniu 30 października 2021 r. oraz trusty, które spełniają jeden z warunków skutkujących obowiązkiem zgłoszenia informacji do CRBR po dniu 30 października 2021 r. – mają obowiązek zgłosić beneficjentów rzeczywistych do CRBR najpóźniej w ciągu 7 dni odpowiednio od wpisu do KRS lub spełnienia warunków dla trustu. Wykazany 7-dniowy termin to ogólny termin wynikający z art.60 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Brak zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego w terminie 7 dni od dnia wpisu do KRS, a w przypadku zmiany danych w rejestrze , w terminie 7 dni od dnia powstania tej zmiany , a także podanie w CRBR danych niezgodnych ze stanem faktycznym może spowodować nałożenie na podmiot gospodarczy kary pieniężnej do wysokości 1 mln zł.

Barbara Pałka

You must be logged in to post a comment Login