Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Łukasz Górski i Sebastian Majewski – krótkie rozmowy z członkami „Budowlanych”

z Łukaszem Górskim, Organizacja ZZ „Budowlani” w Lubiana S.A, członek Zarządu organizacji

– Pracuje Pan w Lubiana S.A. – dużym zakładzie produkującym porcelanę stołową. Tutejsza organizacja zakładowa Związku Zawodowego „Budowlani” jest jedną z najliczniejszych organizacji w Polsce. Proszę powiedzieć jak wygląda związkowa codzienność w takim zakładzie i z jakimi wyzwaniami spotyka się organizacja ?

Łukasz Górski: Związkowa codzienność w naszym zakładzie, to przede wszystkim biuro. Godziny pracy naszego biura, są ustalone w taki sposób, aby każdy z pracowników miał możliwość z niego skorzystać (pracujemy w firmie również w systemie trójzmianowym – czterobrygadowym).

W samym biurze (i nie tylko), głównie pomagamy naszym pracownikom, zarówno prawnie, jak i integracyjne (organizujemy wspólne wypady sportowe, wycieczki, bądź inne). Do każdej „sprawy” pracowniczej podchodzimy indywidualnie, jest to u nas bardzo ważne. Jednym z naszych najważniejszych obecnych wyzwań, są prawa pracownika w dobie światowego kryzysu, zarówno ekonomicznego, jak i pandemicznego.

– Czy to pierwszy Okręgowy Dzień Budowlanych, w którym bierze Pan udział? Czy i dlaczego Pana zdaniem spotkania jak te, są ważne dla życia związku?

Łukasz Górski: Nie jest to pierwszy mój „Dzień Budowlanych”. Staram się uczestniczyć na każdym takim spotkaniu. Uważam, że każdy taki kontakt z kolegami i koleżankami ze związków jest niezmiernie ważny. Związki zawodowe to przede wszystkim ludzie. Spotkania takie, to nie tylko integracja, ale i wspólne rozmowy, wymiana doświadczeń, wzmacnianie poczucia solidarności związkowej. Wzmacnianie tych odczuć daje nam dodatkową „siłę napędową” na kolejne nasze działania, które docelowo służą nam – pracownikom.

z Sebastianem Majewskim, Zakładowa Organizacja Związkowa ZZ „Budowlani” w Wejherowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

– Proszę powiedzieć, jaka Pana zdaniem powinna być rola zakładowej organizacji związkowej w miejscu pracy ?

Sebastian Majewski: Odpowiadając wprost na to pytanie wyjaśniam, że rolą zakładowej organizacji związkowej było i jest nadal reprezentowanie interesów załogi, a te są zmienne w zależności od wielkości, branży, a także zakładowego regulaminu.

W miejscu pracy, które zatrudnia kilku lub kilkunastu pracowników istnienie samodzielnej organizacji związkowej nie jest zawsze możliwe czy też uzasadnione, ale wszyscy pracownicy mogą zrzeszać się w związkach międzyzakładowych. W dużych zakładach pracy, niezależnie od formy ich własności, zrzeszanie się w organizację związkowe jest zasadne. Zarząd związku może wtedy dość skutecznie reprezentować zatrudnionych przed właścicielem w zakresie wykonywania pracy zgodnie z prawem, a także dążyć do poprawy warunków socjalno-bytowych.

W uzasadnionych ekonomicznie warunkach Związki powinny się również wypowiadać w zakresie rozwoju zakładu oraz branży.

– Związki Zawodowe w całej Europie od lat odnotowują spadek liczby członków, jakie działania powinny podjąć Związki by temu przeciwdziałać?

Sebastian Majewski: Moim zdaniem, ten spadek liczebności członków związków jest następstwem przemian społeczno-gospodarczych i odejściem od wielkich zakładów pracy na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw.

Utrzymanie bieżącego stanu uzwiązkowienia wraz z pewnym jego wzrostem jest możliwe głównie w drodze indywidualnych zapisów w małych miejscach pracy. W tym zakresie potrzebny jest wzrost aktywności central związkowych oraz oddziałów regionalnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.

Rozmawiał: Cezary Izdebski

You must be logged in to post a comment Login