Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Międzynarodowa Konferencja projektu ECMIN w Lublinie

W dniach 28-29 czerwca br. w Lublinie odbyła się międzynarodowa konferencja kończąca IV etap projektu ECMIN – bazy danych o warunkach pracy dla pracowników budownictwa w krajach UE, dostępnej we wszystkich językach Unii. Konferencję zorganizowały Europejska Federacja Pracowników Budownictwa i Związek Zawodowy „Budowlani”. Wśród 40 uczestników znaleźli się przedstawiciele związków z wielu krajów UE (Szwecji, Hiszpanii, Niderlandów, Belgii, Francji, Rumunii, Włoch, Bułgarii i Polski – ZZ „Budowlani” i SBiPD NSZZ „Solidarność”) oraz Ukrainy a także zaproszeni goście, biorący udział w debatach panelowych na temat wyzwań dotyczących migracji w budownictwie oraz wpływu wojny w Ukrainie na gospodarkę i rynek pracy. Wśród gości Konferencji byli min.: Artem Walach, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Lublina ds. inwestycji, Elwira Lorenz, Departament Gospodarki i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Bartłomiej Baran, Zastępca Dyrektora Departamentu Architektury Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Rozwoju i Technologii – właściwego ds. budownictwa; Dariusz Górski, Dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy, Małgorzata Wojda, Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie i Stanisław Adamiak, Konsul honorowy Ukrainy w Chełmie.

Konferencję otworzyli Johan Lindholm, przewodniczący Europejskiej Federacji Pracowników Budownictwa i Drzewiarstwa oraz przewodniczący ZZ „Budowlani” Zbigniew Janowski.

Johan Lindholm podkreślił wagę problemu migracji i delegowania pracowników w sektorze budownictwa dla EFBWW w kontekście częstego naruszania ich interesów i licznych nieprawidłowości stwierdzanych od lat w procesie delegowania w ramach UE. Zwrócił uwagę na znaczenie dostępności informacji o rynnach pracy dla pracowników migracyjnych i w tym kontekście na cele i znaczenie projektu ECMIN, jako głównego narzędzia koordynacji prac Federacji w tym obszarze.

Zbigniew Janowski we wprowadzeniu podkreślił, że: (…) Nasz Związek jest od lat zaangażowany w wiele projektów poświęconych migracjom w budownictwie i prawom pracowników delegowanych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że EFBWW postanowiło zorganizować te konferencję w Polsce, właśnie tutaj w Lublinie. Jest kilka powodów takiej decyzji. Polska należy do krajów delegujących największą liczbę pracowników w budownictwie ale także do krajów przyjmujących największą liczbę pracowników delegowanych z krajów trzecich w budownictwie. (…) Od 24 lutego znajdujemy się jednocześnie w innej rzeczywistości w obszarze polityki, gospodarki i rynku pracy. Trwa wojna po agresji Rosji na Ukrainę. Znajdujemy się w Lublinie, siedzibie województwa, które graniczy bezpośrednio z Ukrainą. Ma to wielki i wielowymiarowy wpływ na sytuację tego regionu. Ale także na to, że jest to właściwe miejsce na spotkanie z naszymi ukraińskimi kolegami. Bardzo serdecznie dziękuję im za udział w naszej konferencji, choć zapewne nie jest to dla nich łatwe.(…)

W części otwierającej konferencję wystąpili również: Konsul Generalny Ukrainy Artem Walach, Wiceprezydent Lublina Artur Szymczyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Architektury Budownictwa i Geodezji MRiT Bartłomiej Baran oraz Okręgowy Inspektor Pracy w Lublinie Małgorzata Wojda.

Jordi Curell, Dyrektor Wydziału ds Mobilności Pracy, Dyrekcji Generalnej KE ds. Zatrudnienia przekazał uczestnikom Konferencji życzenia owocnych obrad za pomocą połączenia video. Podkreślił także wysoką ocenę realizacji projektu ECMIN przez Komisję Europejską.

Istotnym punktem programu Konferencji był Panel solidarności z Ukrainą, w którym wzięli udział przedstawiciele EFBWW (Tom Deleu), BWI (Ana Andeeva) i Profbud (Lesya Husak) oraz Konsul Honorowy Ukrainy w Chełmie Stanisław Adamiak. W ramach panelu mającego charakter solidarnościowy odbyła się również dyskusja na temat wpływu wojny na gospodarkę i migrację w sektorze budowlanym. Z uczestnikami Konferencji połączył się także Wasyl Andrejew – prezes ukraińskiego Związku Zawodowego PROFBUD, który z przyczyn niezależnych nie mógł bezpośrednio wziąć udziału w spotkaniu.

W ramach części Konferencji oceniającej stan realizacji projektu ECMIN, prowadzonej przez Paulę Cravina de Sousa podsumowano dotychczasowe działania dotyczące bazy danych i strony internetowej projektu, dystrybucję kart ECMIN i omówiono potrzebę wdrożenia dodatkowych wersji językowych. Odbyła się krótka prezentacja planów i celów komunikacyjnych. Zaprezentowano filmy wideo poświęcone tematyce delegowania. EFBWW zamierza rozwijać projekt ECMIN i zwróciło się do Komisji Europejskiej o jego dalsze finansowanie.

W panelu poświęconym delegowaniu i migracjom w UE a także wyzwaniom i rozwiązaniom związanym z migracjami pracowników z krajów trzecich udział wzięli: Anna Andreeva reprezentująca Międzynarodową Organizacje Budowlanych i Drzewiarzy BWI , Ramona Veleanu, Wiceprzewodnicząca FGS Familia (Rumunia), Maria Angeles Romero, reprezentująca związek i biuro CC.OO del Habitat (Hiszpania) oraz Dariusz Górski, Dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy, który przedstawił obszerną, interesującą prezentację stanu delegowania pracowników do Polski i z Polski oraz działań PIP dotyczących nadzoru nad warunkami pracy pracowników delegowanych.

W dyskusji wypowiadali się przedstawiciele europejskich związków zawodowych.

Przebieg pierwszego dnia konferencji podsumowali Zbigniew Janowski i Ton Deleu, sekretarz generalny EFBWW.

W godzinach wieczornych uczestnicy Konferencji mieli okazję do zwiedzenia starówki Lublina z nietypowymi przewodnikami. Obydwaj przewodnicy (Anglik i Holender) mieszkają w Lublinie od lat i sa pasjonatami jego historii i zabytków. Dzień zakończyła uroczysta kolacja na lubelskiej starówce.

W drugim dniu spotkania uczestnicy odwiedzili budowę Dworca Metropolitarnego w Lublinie. To „sztandarowa” inwestycja miejska, realizowana przez BUDIMEX S.A. i jego licznych podwykonawców. Po spotkaniu z kierownictwem budowy i odwiedzeniu placu budowy zorganizowano także bezpośrednie spotkanie z pracownikami migracyjnymi z Ukrainy. Rozmowa dotyczyła warunków pracy na polskich budowach, problemów, z którymi mierzą się pracownicy migrujący i obecnej sytuacji po agresji Rosji na Ukraine.

Uczestnicy konferencji wysoko ocenili jej poziom merytoryczny i bardzo dobrą organizację, także dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu Przewodniczącego Okręgu Lubelskiego ZZ „Budowlani” Leszka Dziuby i Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie, w tym szczególnie Inspektora Pracy Wojciecha Dziedzica.

Wyrazy uznania należą się także kierownictwu i pracownikom Hotelu MERCURE Lublin za bardzo profesjonalną obsługę Konferencji i pomoc wykraczającą poza zwyczajowy zakres usług.

You must be logged in to post a comment Login