Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

MŁODZI NA RYNKU PRACY

14 listopada w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. Andrzeja Bączkowskiego miała miejsce debata „Młodzi na rynku pracy – zmiany, perspektywy, oczekiwania”

Debata poświęcona została osobom młodym, dla których wejście na rynek pracy jest trudnym doświadczeniem oraz tym, którzy są zatrudnieni, bezrobotni i prowadzą własną działalność gospodarczą.

Sytuacja ludzi młodych na rynku pracy, ich perspektywy zawodowe w powiązaniu z kwalifikacjami, wykształceniem i formami zatrudnienia, nadal wymagają rzetelnego omówienia i próby uzyskania odpowiedzi na wiele, nurtujących pytań.

Podczas debaty jej uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytania: Jakie oczekiwania mają młodzi ludzie od rynku pracy? Czy długotrwałe bezrobocie komplikuje życie młodym? Jak praca młodych rodziców wpływa na ich życie rodzinne?

W debacie uczestniczyli przedstawicieli partnerów społecznych (organizacji związkowych oraz organizacji pracodawców), świata nauki, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. OPZZ reprezentowali w roli prelegentów Tomasz Nagórka, Sekretarz Krajowy Związku Zawodowego „Budowlani” oraz Katarzyna Duda, Specjalista ds. polityki społecznej OPZZ.

Debatę otworzyła Iwona Zakrzewska – Dyrektor Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Pierwsze prelekcje wygłosili dr hab. Gabriela Grotkowska – Uniwersytet Warszawski (prezentacja dotyczyła m.in. wyników badań na temat stopy zwrotu z edukacji) oraz dr Jan Czarzasty – Szkoła Główna Handlowa („PREWORK – „Młodzi pracownicy prekaryjni w Polsce i Niemczech: socjologiczne studium porównawcze warunków pracy i życia, świadomości społecznej i aktywności obywatelskiej”). Po nich krótkie wystąpienia wygłosili przedstawiciele partnerów społecznych (OPZZ, NSZZ „Solidarność”, FZZ oraz Konfederacji Lewiatan).

Sekretarz Krajowy Tomasz Nagórka zwrócił uwagę na podejście osób młodych (w wieku do 25 lat) tzw. „Generacji Z” do pracy. Generacja Z to osoby urodzone po 2000 r., które nie znają świata bez technologii, mają wielkie plany na przyszłość, wiedzę czerpią z internetu, nastawione są na szybkie wyszukiwanie informacji, chętne do dzielenia się wiedzą w internecie oraz otwarte i bezpośrednie. „Jak wynika z badań przeprowadzonych przez jeden ze znanych portali z ofertami pracy najważniejsze dla osób młodych rozpoczynających karierę zawodową jest:

  • 70% atrakcyjne wynagrodzenie
  • 67% dobra atmosfera w pracy
  • 51% docenianie efektów pracy
  • 51% bliskość i dogodny dojazd

Osoby młode przekonały się, że ukończenie studiów wyższych nie gwarantuje sukcesu zawodowego” – powiedział Tomasz Nagórka. Katarzyna Duda zwróciła uwagę na działania jakie podejmuje OPZZ na rzecz młodych pracowników (m.in. akcja „Stop bezpłatnym stażom”).

Podczas dyskusji podkreślano, jak ważne jest podwyższanie kwalifikacji zawodowych (niekoniecznie poprzez studia), reagowanie na zmiany na rynku pracy i uświadamianie młodych pracowników w zakresie swoich praw.

 

Agencja hostess Alternativa https://alternativamodels.pl

You must be logged in to post a comment Login