Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

MŁODZI ZWIĄZKOWCY W DNIU GODNEJ PRACY

7 października br. obchodzony jest Światowy Dzień Godnej Pracy. Tego dnia młodzi związkowcy z Komisji Młodych Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zorganizowali happening pod Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie obrazując w formie humorystycznej, jak wygląda sytuacja młodych pracowników. Przebrani za więźniów trzymali transparenty: „Polska Potrzebuje Wyższych Płac”, „50% Polek i Polaków zarabia mniej niż 2513 zł”, „Z pracownika nie ma niewolnika”, czy „Uczciwa praca = godziwa płaca”. W happeningu uczestniczyli sekretarze krajowi ZZ Budowlani: Tomasz Nagórka i Cezary Izdebski.

Najważniejsze fragmenty z petycji, którą otrzymała Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa:

„…Jak co roku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych 7 października obchodzi Światowy Dzień Godnej Pracy. W ten dzień, jak w roku poprzednim, to moment, w którym Komisja Młodych OPZZ dopomina się o poprawę losu młodych pracowników. 

W związku z powyższym, jako młodzi związkowcy z największej centrali związkowej w Polsce, postanowiliśmy skierować na ręce Pani Minister petycję odnoszącą się do niskich wynagrodzeń młodych pracowników, bowiem w dalszym ciągu większość młodych pracowników, szczególnie w prywatnych firmach obok oficjalnej pensji z odprowadzoną składką do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje dodatkowe, nierejestrowane nigdzie pieniądze. Co trzecia z tych osób jest zatrudniona według najniższych stawek albo na umowy „śmieciowe”. Oszustwo i fikcja panują na rynku pracy. Nikt z młodych pracowników nie marzy już o dostatnim życiu, większość z młodych chciałaby po prostu żyć godnie i bez lęku, o to co będzie jutro (…)

postulujemy: 

1. Wprowadzenie płacy minimalnej na poziomie co najmniej 68 % przeciętnego wynagrodzenia, zgodnie z wytycznymi Komitetu Niezależnych Ekspertów Rady Europy. Pracownicy mają prawo do sprawiedliwego wynagrodzenia, które zapewni im i ich rodzinom godziwy poziom życia. 

2. Radykalne ograniczenie umów śmieciowych, szczególnie umów zlecenia i o dzieło. 

3. Odmrożenie płac w budżetówce. Ten stan trwa faktycznie od 2000 roku – 9 lat. 

4. Promowanie umów etatowych w zamówieniach publicznych. 

5. Wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy poprzez znaczne zwiększenie budżetu PIP, zwiększenie liczby inspektorów pracy i zakresu ich kompetencji: przyznanie inspektorom pracy prawa do wydawania decyzji administracyjnych skutecznie przekształcających umowy cywilnoprawne w umowy o pracę w sytuacjach, gdy praca świadczona jest w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy. Obecnie PIP w jednej firmie przeprowadza kontrolę średnio raz na 20 lat 

6. Likwidację bezpłatnych praktyk i staży, poprzez uznanie zasady obowiązku wynagradzania każdego rodzaju pracy. 

7. Oskładkowanie wszystkich rodzajów zatrudnienia, diet, premii, umów o dzieło. 

8. Równość kobiet i mężczyzn. Domagamy się podjęcia działań na rzecz równych płac kobiet i mężczyzn.

You must be logged in to post a comment Login