Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

NOWE ZASADY KIEROWANIA NA LECZENIE UZDROWISKOWE I REHABILITACJĘ UZDROWISKOWĄ

NOWE ZASADY KIEROWANIA NA LECZENIE UZDROWISKOWE I REHABILITACJĘ UZDROWISKOWĄ

W ostatnim czasie w wyniku nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 7 lipca 2011 roku w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową uległa istotnym modyfikacjom zasadnicza procedura kierowania do sanatorium. Nowe przepisy weszły w życie 19 lipca 2019 r.

W kontekście omawianych zmian wskazać należy przed wszystkim:

  1. Możliwość skorzystania z powtórnego (kolejnego) skierowania na leczenie uzdrowiskowe (po zakończeniu kuracji w sanatorium uzdrowiskowym) dopiero po określonym czasie

Przed wystawieniem kolejnego skierowania lekarz kierujący będzie musiał uwzględnić okres, jaki upłynął od dnia zakończenia przez świadczeniobiorcę ostatniego leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, który nie może być krótszy niż 12 miesięcy od tej daty.

Co jednak ważne przepisy te nie mają jednak zastosowania do dzieci oraz do osób dorosłych, kierowanych na:

  • leczenie uzdrowiskowe poszpitalne;

oraz

  • leczenie uzdrowiskowe w warunkach ambulatoryjnych.

Utrzymano przy tym zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia sanatoryjnego i rehabilitacji sanatoryjnej – tzn. nie częściej niż raz na
18 miesięcy. Z powyższych ograniczeń nie są zwolnione osoby uprawnione do leczenia poza kolejnością.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że wprowadzenie takiego rozwiązania jest podyktowane systematycznie wzrastającą liczbą świadczeniobiorców, którzy często natychmiast po zakończeniu pobytu w uzdrowisku ponownie składają kolejne skierowania do sanatorium.

Z danych przedstawionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że co roku do oddziałów wojewódzkich Funduszu wpływa około 500 tysięcy skierowań, z czego około 150 tysięcy to skierowania, które wpłynęły
w okresie krótszym niż 12 miesięcy od dnia ostatniego zakończonego leczenia. Według Ministerstwa Zdrowia, zaproponowane zmiany będą miały znaczący wpływ na skrócenie kolejki oczekujących na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.

  1. Utrata ważności skierowania

Skierowanie przesyła się do oddziału wojewódzkiego NFZ w terminie 30 dni od dnia jego wystawienia przez lekarza, pod rygorem utraty ważności skierowania.

„Powyższe rozwiązanie ma na celu (…) ujednolicenie trybu obsługi skierowań m.in. względem skierowań na rehabilitację leczniczą, które także zachowują ważność przez okres 30 dni od dnia wystawienia” – uzasadnia Ministerstwo Zdrowia.

  1. Odstąpienia od weryfikacji skierowania

Kolejną z wprowadzonych zmian jest odstąpienie od wymaganej dotąd weryfikacji skierowań po okresie 18 miesięcy od jego wystawienia.

Powodem tej zmiany jest fakt, że w większości oddziałów wojewódzkich NFZ oczekiwanie na leczenie sanatoryjne osób dorosłych przekracza 18 miesięcy. Tym samym rodzi to obecnie konieczność dokonywania weryfikacji większości skierowań, co z kolei często wiąże się to
z wizytą u lekarza oraz skierowaniem na ponowne badania.

  1. Prześwietlenie RTG przed przyjazdem do Sanatorium

Wraz z omawianą nowelizacją zniknie obowiązek wykonywania badania RTG klatki piersiowej pacjenta przez wyjazdem do uzdrowiska. Według Ministerstwa Zdrowia, badanie te być wykonywane jedynie w przypadku stwierdzenia przez lekarza zaistnienia wskazań medycznych do jego wykonania.

  1. Wybór uzdrowiska

Dotąd lekarz rodzinny, wypisując skierowanie do sanatorium, proponował
w nim do jakiego sanatorium pacjent ma pojechać. Następnie wniosek weryfikował jednak specjalista NFZ, który mógł jeszcze zmienić miejsce leczenia.

Skutkowało to często, jak zauważa ministerstwo tym, że pacjent nie był ze zmiany zadowolony i rezygnował z przyznanego świadczenia. W efekcie tracił miejsce w kolejce do sanatorium, składał ponowne skierowanie, by pojechać w wybrane przez siebie miejsce – a tym samym kolejka oczekujących ulega wydłużeniu. Po zmianie przepisów wyboru uzdrowiska będzie dokonywał lekarz specjalista, zatrudniony w oddziale wojewódzkim NFZ.

  1. Nowy druk skierowania

Nowelizacja wprowadza również nowy wzór druku „Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe/ rehabilitację uzdrowiskową”.

Druk można pobrać m.in ze strony Wojewódzkich Oddziałów
Narodowego Funduszu Zdrowia: http://www.nfz-warszawa.pl/gfx/nfz-warszawa/userfiles/_public/dla_swiadczeniodawcy/zalaczniki/26062019_nowy_druk_skierowania_uzd.pdf

You must be logged in to post a comment Login