Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

O dialogu społecznym z pracodawcami województwa świętokrzyskiego

W Ameliówce koło Kielc odbyło się spotkanie „Dialog społeczny w dobie kryzysu energetycznego i inflacyjnego – obszary i zakres współpracy pracodawców ze związkami zawodowymi, organizacjami sektora przemysłu wyrobów budowlanych oraz instytucjami państwowymi”. Jednym z celów tego spotkania była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy środowiskiem strony pracowniczej a pracodawcami.

Przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” Zbigniew Janowski spotkał się z pracodawcami następujących przedsiębiorstw i spółdzielni mieszkaniowych z województwa świętokrzyskiego, w których działa nasz Związek: Kopalni Wapienia „Morawica” S.A., Doliny Nidy Sp. z o.o. w Leszczach, Dyckerhoff Polska Sp. z o.o. w Nowinach, Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowa INDUSTRIA S.A., Spółdzielni Mieszkaniowej „Domator” w Kielcach, Spółdzielni Mieszkaniowej w Pińczowie. W spotkaniu wzięli również udział: Adam Derza – Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach oraz Ewa Skiba Przewodnicząca Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa

Gospodarzem spotkania była Przewodnicząca Okręgu Świętokrzyskiego Anna Bujnowska wraz z działaczami Związku Zawodowego „Budowlani”: Januszem Głombińskim (Dolina Nidy Sp. z o.o. w Leszczach), Bożeną Czupryńską (Spółdzielnia Mieszkaniowa „Domator” w Kielcach) i Anną Radosz (Spółdzielnia Mieszkaniowa „Hutnik” w Ostrowcu Świętokrzyskim). Anna Bujnowska przywitała uczestników spotkania oraz przedstawiła zebranym działania podejmowane w 2022 r. przez Okręg Świętokrzyski. Mówiła o relacjach z pracodawcami, integracji środowiska budowlanego, współpracy z Państwową Inspekcją Pracy oraz organizacjami i zrzeszeniami zawodowymi. W swoim wystąpieniu odniosła się do pomocy świadczonej organizacjom związkowym, spotkań, szkoleń a także innych wydarzeń, które były organizowane przez Okręg lub, w których uczestniczyli działacze „Budowlanych” z województwa świętokrzyskiego.

„Ogromnie cieszę się z faktu, że nasze spotkania w Ameliówce powoli stają się tradycją. Możliwość spotkania z Państwem jest dla mnie nie tylko wielką przyjemnością ale też szansą na wymianę poglądów w bardzo kompetentnym gronie – powiedział Przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” Zbigniew Janowski witając się z uczestnikami spotkania.

„Związek Zawodowy „Budowlani” i ja osobiście mamy dobre doświadczenia w takiej współpracy. I w sektorze materiałów budowlanych, cementowym, wapienniczym. I w spółdzielczości mieszkaniowej. I w sprawach bezpieczeństwa pracy….Wielokrotnie udawało się nam znaleźć wspólną drogę i podjąć wspólne działanie.

Tak było i jest w sprawach istotnych dla przemysłu wyrobów budowlanych, w sprawach rosnących kosztów produkcji, CBAM, rozwiązań dotyczących emisji. Na razie efekty naszych wspólnych działań nie są satysfakcjonujące. Ale nie powinniśmy się zniechęcać. Tutaj bardzo ważna będzie konsekwencja. Przemysł cementowy, wapienniczy, generalnie wyrobów na razie trzyma się dobrze. Ale to nie jest tak, że słabnące inwestycje i rosnące trudności sektora budowlanego w końcu nie przełożą się na produkcję wyrobów. Mamy teraz nowy materiał do przemyśleń. Trwają konsultacje projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego unijne ramy certyfikacji usuwania dwutlenku węgla. I jak zwykle punkt widzenia naszej części Europy nie jest w nim z całą pewnością dominujący.

Budownictwo, ja zwykle, jako jedno z pierwszych łapie zadyszkę. Przede wszystkim zaczyna brakować środków na duże inwestycje infrastrukturalne, może poza drogami. Brakuje pieniędzy na inwestycje w samorządach – bo te sporo ostatnio straciły dochodów.

Budownictwo mieszkaniowe ma bardzo złe perspektywy i nie widać światełka w tunelu w najbliższym czasie. Z jednej strony mamy zapowiedzi nowych programów mieszkaniowych, z drugiej realia rynku, w których najważniejszym jest ‘brak zdolności kredytowej’ oraz brak środków na komunalne inwestycje mieszkaniowe w samorządach. Do tego rząd ma nowe pomysły na zmiany w warunkach technicznych zabudowy, które mogą wpłynąć na istotne ograniczeń budowy nowych inwestycji. (…)

Z analiz deweloperów wynika, że wprowadzenie przepisów w proponowanym kształcie spowodowałoby, że nie powstałoby 25 procent mieszkań, których budowy rozpoczęli w 2021 roku. Skala jest więc rażąca, jeśli weźmie się pod uwagę to, że rynek w tym momencie bardzo mocno hamuje. Spadła o blisko 40 % liczba pozwoleń na budowę. Może nie dotknie to tak bardzo spółdzielczości mieszkaniowej, bo spółdzielnie bardzo mało budują nowych obiektów, ale już znacząca podwyżka podatków od nieruchomości wprowadzana przez samorządy może być bolesna.

Jeśli na to nałożymy wciąż odczuwalne skutki pandemii, wojnę w Ukrainie z ciągle nieprzewidywalnymi skutkami, politykę klimatyczną Unii, która rzadko bierze pod uwagę nasze argumenty, nierówny start krajowych planów odbudowy – ciągle bez Polski – to szykuje nam się kolejny ciekawy rok. Obawiamy się długofalowych skutków wysokiej inflacji, obawiamy się odpływu polskich specjalistów na bardziej atrakcyjne rynki pracy w Europie, obawiamy się okołowyborczego i powyborczego bałaganu, który na pewno nie sprzyja sprawom gospodarki. (…)

To co możemy robić na naszym poziomie, to kontynuacja działań, które wspólnie podejmujemy, konsultacje, nieustanny dialog – i dla znalezienia wspólnej drogi, ale też dla wzmocnienia siły oddziaływania. I to robimy – tu w świętokrzyskim – i mam nadzieję, że także w innych regionach kraju. To cenne i utrzymania i pogłębienia tego dialogu, wzajemnego zrozumienia w tym nowym ciekawym roku przede wszystkim Państwu życzę. Po kilkudziesięciu latach działalności w tych sektorach wciąż zaskakuje mnie to, jak wiele dobrych rzeczy można osiągnąć w bezpośrednim dialogu, w rozmowie, wymianie informacji i argumentów. Znika ¾ problemów, nagle znikają konflikty i nieporozumienia”

W imieniu uczestników świętokrzyskiego spotkania głos zabrał Józef Dąbek (Prezes Zarządu Kopalni Wapienia Morawica S.A.), który podziękował za zaproszenie i pogratulował organizacji spotkania. Zdaniem Prezesa spotkania takie jak to są niezwykle potrzebne ponieważ integrują środowisko pracownicze, pracodawców oraz instytucje i organizacje z regionu.

W trakcie spotkania Przewodniczący Związku wyróżnił Medalami 130-lecia Ruchu Zawodowego Budowlanych w Polsce:

1. Świętokrzyską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa. W imieniu Izby Medal pzryjęła Przewodnicząca Izby Ewa Skiba;

2. Państwową Inspekcję Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach. W imieniu Inspektoratu Medal przyjął Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach Adam Derza;

3. Spółdzielnię Mieszkaniową w Pińczowie. W imieniu Spółdzielni Medal przyjął Zastępca Prezesa Marcin Dutkiewicz;

4. Dolinę Nidy Sp. z o.o. Zakład w Leszczach. W imieniu Spółki Medal przyjął Dyrektor Janusz Kwapisz.

You must be logged in to post a comment Login