Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

O skutecznym działaniu w Związku Zawodowym, dużych i mniejszych problemach, pracy zawodowej i planach firmy… 

z Janem Kurpiewskim, Przewodniczącym Z.Z „Budowlani” w „ Sklejka – Pisz” Paged Sp. z o. o. rozmawia Małgorzata Sokołowska

MS: Jaka była Kolegi droga do Związku Zawodowego i do funkcji przewodniczącego organizacji „Budowlanych” w firmie?

JK: Związek Zawodowy „ Budowlani” „Sklejka- Pisz” założyliśmy wraz z kilkoma kolegami z pracy 1 lipca 2002r. Od początku działalności związku w przedsiębiorstwie zasiadałem w zarządzie i pełniłem funkcję „skarbnika związku”, a od 1 lipca 2014 r pełnię funkcję przewodniczącego Związku Zawodowego „Budowlani” w „ Sklejka – Pisz” Paged Sp. z o. o. w Piszu. Wcześniej także działałem społecznie. Przez wiele lat byłem prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakładzie „ Sklejka- Pisz” Paged. Jestem także przewodniczącym Komisji Socjalnej zajmującej się Funduszem Socjalnym.

MS: Jak organizacja zakładowa radzi sobie z organizacją pracy w pandemii COVID-19? Co w czasie epidemii jest największym problemem dla waszej działalności?

JK: W czasie pandemii COVID – 19 organizacja współpracuje z Zarządem Spółki w rozwiązywaniu wszelkich problemów związanych z epidemią wirusa. Między innymi, wprowadziliśmy tarczę antykryzysową w okresie 1 maja 2020 r do 31 lipca 2020 r, obniżyliśmy wymiar czasu pracy o 20 % dla wszystkich grup zawodowych zatrudnionych w zakładzie, wprowadzone zostało zdalne wykonywanie pracy. Zachowane są wszelkie środki ostrożności między innymi: noszenie masek ochronnych, okularów, zastosowanie środków do dezynfekcji rąk itp. Oczywiście pandemia utrudnia kontakt z członkami związku i to jest problem…

MS: Czy związek zawodowy ma dziś realny wpływ na warunki pracy w takim przedsiębiorstwie jak Wasze? Na wyższe płace, lepsze warunki socjalne, bezpieczeństwo pracy?

JK: Wspólnie z Zarządem Spółki staramy się rozwiązywać wszelkie problemy na bieżąco w zakresie poprawienia warunków socjalnych i bezpieczeństwa pracy. W ostatnim czasie jako Związki Zawodowe działające w zakładzie prowadziliśmy negocjacje podwyżek płac dla wszystkich pracowników o wzrost inflacji za 2021r. Rezultatem rozmów było porozumienie związków z zarządem spółki. Podwyżki płac weszły w życie od dnia 1 lutego 2022r. Ogólnie jestem zadowolony ze współpracy z zarządem spółki i prezesem panem Jarosławem Michniukiem w tym zakresie.

MS: Co jest dzisiaj największym problemem w działalności związku w firmie?

JK: Ogólnie największym problemem w działalności związku jest pozyskiwanie nowych członków. Oczywiście w miarę możliwości zachęcamy pracowników do członkostwa Związku przez organizowanie spotkań, imprez integracyjnych, pokazywanie wpływu związku na podział środków funduszu socjalnego. Pokazujemy, że mamy wpływ na politykę w zakresie wynagrodzeń i jesteśmy skuteczni w negocjacjach. Pomagamy też w rozwiązywaniu ciężkich sytuacji rodzinnych, oraz w pracy.

MS: Czym zajmuje się Wasza firma?

JK: W naszej firmie przede wszystkim produkowane są różnego rodzaju płyty sklejki miedzy innymi: liściaste, iglaste, foliowane, laminowane, wodoodporne, trudno palne itp. Wykonujemy półprodukty, a także wyroby gotowe, które wysyłamy do zakładów meblarskich. Nasz zakład eksportuje sklejkę na cały świat i jest znany z produkcji lignofolu i elkonu mającego zastosowanie w przemyśle elektrycznym i nie tylko.

MS: Unia Europejska przyjmuje strategię w sprawie bioróżnorodności. Jej efektem może być zmniejszenie dostępności surowca, jakim jest drewno i wzrost jego cen. Czy to może mieć wpływ na działalność waszej Firmy?

JK: Oczywiście duży wpływ na naszą produkcję ma pozyskanie surowca drzewnego i wzrost cen na rynku. Dlatego firma podejmuje odpowiednie kroki w tej kwestii i poszukuje różnych rozwiązań by odzyskiwać i oszczędzać drewno. To nowy program do zrealizowania w najbliższych latach.

MS: Wszystkie związki zawodowe w Polsce twierdzą, że ich warunki działalności są trudne, między innymi dlatego, że prawo o związkach zawodowych jest niedostosowane do realiów rynku pracy. Co, zdaniem Kolegi, powinno się zmienić aby pracownicy mieli realne korzyści ze zrzeszania się w związkach?

JK: Przede wszystkim powinniśmy mieć większy wpływ na poprawienie płac, na szkolenia. Lepsza też powinna być możliwość świadczenia pomocy prawnej przez związki, przede wszystkim w formie pomocy w danym momencie. Powinniśmy większą uwagę zwracać na docenianie aktywnych działaczy społecznych, nadawanie wyróżnień w formie różnych nagród czy dyplomów.

MS: Mówi się (i widzi), że młodzi pracownicy nie chcą być w związkach zawodowych. To prawda? Co zrobić aby widzieli sens zrzeszania się?

JK: Trzeba mobilizować i przekonywać młodych ludzi, że siła jest w jedności i ilości członków związku – tak by związek był reprezentatywnym w zakładzie pracy, by mógł godnie reprezentować pracowników w rozmowach czy negocjacjach z zarządem spółki. To zapewnia większy posłuch i szacunek.

MS: Może jeszcze kilka słów o sobie…

JK: Mieszkam i pracuję w miejscowości Pisz, posiadam wykształcenie średnie, pracuję w zakładzie „ Sklejka – Pisz „ Paged na stanowisku Starszy mechanik. Mam długi staż pracy – 37 lat. Jestem szczęśliwym mężem, ojcem i dziadkiem.

Moje hobby to wędkarstwo, ogrodnictwo i sport. Byłem reprezentantem w zakładzie pracy w drużynie piłkarskiej i siatkowej, oraz przez wiele lat prowadziłem Ochotniczą Straż Pożarną w zakładzie pracy. Interesuję się też psychologią.

MS: Dziękuję za rozmowę

You must be logged in to post a comment Login