Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

O sytuacji w branży cementowej i działalności związkowej w Cemex

Z Przewodniczącym Organizacji Międzyzakładowej w Cemex Polska Sp. z o.o. Zakład Cementownia Chełm, Leszkiem Ligajem rozmawia Cezary Izdebski

Cezary Izdebski: Panie Przewodniczący, czy mógłby Pan powiedzieć parę słów o sobie ?

Leszek Ligaj: Bardzo krótko – nazywam się Leszek Ligaj i jestem Przewodniczącym Związku Zawodowego Budowlani w Cemex Polska Sp. z.o.o. z siedzibą w Chełmie. Działam w Związku Zawodowym od 1998 roku.

CI: Czy mógłby Pan przybliżyć naszym czytelnikom czym jest „Cemex” Polska Sp. z o.o. ?

LL: Cemex Polska należy do krajowej czołówki producentów cementu, betonu towarowego i kruszyw. Korzystając z doświadczeń, wiedzy i kapitału międzynarodowego koncernu, Cemex Polska stosuje międzynarodowe standardy produkcji i zarządzania, dostarczając na rynek polski materiały budowlane najwyższej jakości. Oferujemy szeroką gamę cementów produkowanych w naszych zakładach w Chełmie, Rudnikach oraz w przemiałowni Gdynia. W naszej ofercie posiadamy także produkty wytwarzane w cementowni Cemex w Rudersdorf k. Berlina. Oferujemy również beton towarowy oraz produkty specjalne w tym beton architektoniczny, posadzki betonowe, wylewki samopoziomujących oraz wiele innych.

Kruszywa Cemex to sprawdzona jakość i technologia zapewniająca powtarzalne parametry, potwierdzona branżowym znakiem jakości – Solidne Kruszywa. Kruszywa Cemex znajdują zastosowanie w wielu segmentach i gałęziach przemysłu. Oferujemy kruszywa żwirowe, jak również ze skał twardych. Wśród najpopularniejszych są: dolomit, wapień, granodioryt, melafir, żwir i piasek.

CI: Ostatnio sporo słyszymy o konieczności redukcji emisji CO2. Jak rzutować będzie ona na produkcję cementu w Polsce? Czy mógłby Pan w paru słowach przybliżyć czytelnikom aktualną sytuację w sektorze ?

LL: Przemysł cementowy na świecie odpowiada za około 5 % całkowitej emisji CO2. Ale trzeba pamiętać, że zdecydowana większość – 63 % emisji CO2 z cementowni to tzw. emisja procesowa. Węglan wapnia podczas produkcji klinkieru jest rozkładany na tlenek wapnia i dwutlenek węgla. Tej emisji nie da się wyeliminować. Jako branża czujemy się odpowiedzialni za nasz wpływ na klimat. Chcemy dbać o środowisko i obniżać nasz ślad węglowy.

Są cztery sposoby obniżenia emisji CO2Po pierwsze rozwój technologii produkcji klinkieru, żeby zmniejszyć zużycie energii podczas produkcji. Po drugie obniżenie portfolio cementowego zastępując klinkier różnymi dodatkami – popiołami, żużlami lub mąką wapienną. Dzięki czemu do atmosfery trafi mniej CO2. Po trzecie zwiększenie zużycia paliw alternatywnych. Obecnie w Polsce 70 % ciepła z paliw kopalnych zastępuje się ciepłem z paliw alternatywnych. Cementownia Chełm jest światowym liderem w tym obszarze. Po czwarte wprowadzenie produktów o korzystnym wpływie na ślad węglowy np. betony UHPC, które pozwalają na zmniejszenie zużycia materiałów budowlanych podczas realizacji inwestycji.

CI: Czy pozycja jaką wypracowały polskie cementownie ulegnie zmianie w związku z przejściem na gospodarkę niskoemisyjną ?

LL: Jesteśmy świadomi, że musimy dążyć do obniżenia emisji CO2 .To nie ulega wątpliwości. Doskonale wiemy jak rosną ceny energii elektrycznej i będą one miały wpływ na koszty produkcji. Przemysł cementowy systematycznie krok po kroku obniża emisję CO2,wykorzystując wszystkie możliwości. Oczekuje się, że w 2050 roku gospodarka będzie neutralna pod kątem emisji CO2 oraz wejdą technologie przełomowe, które obecnie nie są dostępne.

Poszczególne koncerny przygotowują się finansowo do testowania nowych technologii, które pozwolą na wyłapywanie CO2. Potem pozostanie problem jak ten CO2 zagospodarować.

CI: Jak ocenia Pan pozycję polskich cementowni na rynku i jakie dostrzega zagrożenia dla branży ?

Zagrożenie dla cementowni w Polsce i ich funkcjonowania może być lawinowo rosnący import cementu ze Wschodu, spoza granic UE. Cementownie pracujące w Polsce, czyli na terenie UE, obarczone są limitami i kosztami emisji CO2, nie są w stanie konkurować cenowo z cementem przywożonym z krajów sąsiednich, nie należących do UE takich jak Białoruś czy Ukraina. Jako branża działająca na terenie Unii Europejskiej potrzebujemy rozwiązań prawnych, które zapewnią nam stabilną działalności.

CI: Mógłby Pan przybliżyć rolę i zadania związków w kontekście BHP, zwłaszcza w kontekście funkcjonowania tak dużego zakładu produkcyjnego ?

LL: Nie wszyscy pracownicy zdają sobie sprawę że nad bezpieczeństwem w pracy czuwają również Związki Zawodowe. To one powołują Społecznego Inspektora pracy, który reprezentuje interesy i dba o bezpieczeństwo wszystkich pracowników. Poprawa warunków pracy leży w interesie wszystkich – zarówno pracowników jak i pracodawcy. Związki zawodowe mają swoich przedstawicieli w Komisji BHP, Radzie Pracowniczej, Komisji Socjalnej oraz w Kasie Zapomogowo-Pożyczkowej.

CI: Jesteście organizacją międzyzakładową, która działa przy dużej cementowni. Jak wygląda działalność organizacji w „Cemex” Polska Sp. z o.o.?

LL: Dobry przykładem naszej działalności jako organizacji zakładowej Związku Zawodowego „Budowlani” jest uchwalanie preliminarza Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Środki z funduszu są dysponowane na wsparcie w zakresie: wypoczynku dzieci, młodzieży oraz pracowników, działania programu 50+, zakupu bonów świątecznych, funkcjonowania platformy „My Benefit” oraz wypłacania zapomóg w sytuacjach losowych.

Wspólnie z pracodawcą wynegocjowaliśmy bardzo dobry pakiet medyczny w Luxmed. W ramach wsparcia zdrowia w Cemex Polska oferujemy Program Profilaktyki Onkologicznej – profesjonalne oraz szybkie wsparcie w badaniach oraz koordynacji diagnostyki.

Ponadto jako Związek organizujemy zakup paczek świątecznych i upominków np. na Dzień Kobiet. Szkolenia, które organizujemy przy dużym wsparciu Biura Zarządu Krajowego w Sanoku cieszą się bardzo dużą popularnością i każdorazowo liczna ekipa związkowców powiększa podczas nich swoją wiedzę z zakresu prawa i funkcjonowania związku. Warto również wspomnieć o udziale w Dniu Budowlanych, który jest corocznym zwieńczeniem pracy związkowej.

CI: Jak ocenia Pan wpływ pandemii na Cemex oraz sektor ?

LL: Pewnym jest, iż pandemia COVID-19 nie wpłynęła dobrze na branżę i bezpośrednie kontakty w organizacji. Poprawa sytuacji pandemicznej w kraju i na świecie jest jednak coraz bardziej dostrzegalna. Dlatego myślę że w niedługim czasie wszystko wróci do normy.

CI: Na koniec chciałbym spytać o opinię dot. perspektyw działania związków w Polsce i Europie w kontekście malejącego uzwiązkowienia.

LL: Zawsze mówimy na spotkaniach ze warto być członkiem Związku Zawodowego, gdy jest nas więcej – łatwiej jest negocjować swoje racje i prawa z pracodawcą. Z silnymi Związkami Zawodowymi pracodawca musi się liczyć.

Działalność dzisiejszych koncernów ma globalny zasięg, mogą przenosić się z kraju do kraju i Związki Zawodowe powinny naśladować ich praktykę, przyjąć szerszą perspektywę i bardziej umiędzynarodowić działalność.

Temat malejącego uzwiązkowienia obserwuje od kilku lat. Spadek ilości członków jest w głównej mierze związany z przejściem „starszyzny” na emeryturę oraz zmniejszeniem zatrudnienia w firmach. Warto pochylić się nad intensyfikacją wysiłków Związków Zawodowych nad dotarciem do młodych ludzi, zachęceniem ich do wstępowania do ZZ, przedstawiając jak ważną rolę odgrywają Związki.

CI: Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę wytrwałości w związkowych działaniach.

LL: Również dziękuję, ze związkowymi pozdrowieniami…

You must be logged in to post a comment Login