Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Obradował Zespół Trójstronny do spraw Budownictwa i Gospodarki Komunalnej

 

W siedzibie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu Trójstronnego do Spraw Budownictwa i Gospodarki Komunalnej. Posiedzeniu współprzewodniczyli: Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Współprzewodniczący Zespołu ze strony rządowej, Zbigniew Janowski, Współprzewodniczący Zespołu ze strony pracobiorców, Waldemar Mazan, Współprzewodniczący Zespołu ze strony pracodawców. W posiedzeniu uczestniczyli: przedstawiciele strony rządowej, organizacji pracodawców i pracobiorców. Szczegółowa lista uczestników posiedzenia stanowi załącznik do protokołu.

W ramach porządku obrad posiedzenia omówiono i przyjęto propozycje zmian w Regulaminie Zespołu. przyjęto Protokół z przebiegu posiedzenia Zespołu Trójstronnego do Spraw Budownictwa i Gospodarki Komunalnej w dniu 5 października 2017 r., wysłuchano informacji o strukturze Sektorowej Ramy Kwalifikacji w Budownictwie, stanie zaawansowania działań na rzecz jej wpisania do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i możliwościach wykorzystania SRK-Bud przez pracodawców, instytucje szkolące i środowisko budowlane. Odbyła się dyskusja w sprawie propozycji rozszerzenia zakresu działania Zespołu Trójstronnego o problemy związane z przemysłem drzewnym. Omówiono sytuację pracowników samozatrudnionych jako kierowcy i operatorzy maszyn.

Odbyła się także prezentacja możliwości nadbudowy istniejących budynków. Zgłoszono propozycje tematów następnych posiedzeń Zespołu.

Ireneusz Woźniak, przedstawiciel Instytutu Technologii Eksploatacji – Państwowego Instytutu Badawczego, zaprezentował opracowany wspólnie z przedstawicielami Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości oraz Związku Zawodowego Budowlani, projekt Sektorowej Ramy Kwalifikacji w Budownictwie. Jakub Kus omówił funkcjonowanie Sektorowej Rady do spraw Kompetencji, po czym Waldemar Mazan zaprezentował wyniki wstępnych badań sondażowych aktualnego stanu budownictwa w Polsce.Minister Artur Soboń potwierdził deklarację współpracy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z Sektorową Radą ds. Kompetencji.

Zbigniew Majchrzak, reprezentujący Krajowy Sekretariat Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ „Solidarność”, zwrócił uwagę, iż zawody związane z produkcją materiałów budowlanych oraz operatorzy sprzętów budowlanych powinni w przyszłości zostać uwzględnieni w Sektorowej Ramie Kwalifikacji w Budownictwie. Rafał Bałdys z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa podniósł kwestię dynamicznie zmieniających się okoliczności na rynku pracy i potrzeby zatrudniania w budownictwie obcokrajowców. Waldemar Mazan zwrócił uwagę na problem niskich wynagrodzeń pracowników oraz na przepisy prawa zamówień publicznych, skutkujące odpływem kadry. Wyraził również pogląd, iż rozporządzenie w sprawie zatrudniania cudzoziemców odnosi się jedynie do spraw bieżących i nie przyczyni się do zmian w zatrudnieniu. Rafał Bałdys wskazał, że relacje inwestora z wykonawcą na rynku komercyjnym i publicznym nie powinny się różnić, a sama zmiana przepisów prawa zamówień publicznych nie doprowadzi do uzdrowienia rynku budowlanego. Zasugerował aby w procesie inwestycyjnym wykorzystywać wypracowane międzynarodowe standardy.

Zbigniew Majchrzak przedstawił stanowiska podmiotów związanych z przemysłem drzewnym, dotyczące włączenia tych zagadnień do obrad Zespołu i poprosił o przychylne potraktowanie tej propozycji. Zbigniew Janowski zaproponował, aby na kolejne spotkanie Zespołu zaprosić przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych działających w przemyśle drzewnym i wówczas rozstrzygnąć tę kwestię. Minister Artur Soboń stwierdził, iż wniosek dotyczący zaproszenia wskazanych przedstawicieli i tematyka o której mowa powinna zostać dokładnie omówiona na najbliższym posiedzeniu, z udziałem przedstawiciela Ministra Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministra Środowiska.

Zbigniew Majchrzak przedstawił krótko listę problemów związanych z kwestią samozatrudnienia w budownictwie i zaapelował o działania ograniczające samozatrudnienie w sektorze. Zbigniew Janowski zgłosił wniosek, aby omówić tematy dotyczące samozatrudnienia oraz zatrudniania obcokrajowców na następnym posiedzeniu Zespołu Trójstronnego wspólnie z zespołem powołanym przez Głównego Inspektora Pracy Piotr Szczegot nie zgodził się ze stanowiskiem Krajowego Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ „Solidarność” i wyraził pogląd, iż katalog zawodów w których dozwolone jest samozatrudnienie powinien zostać poszerzony. Odniósł się przy tym do sytuacji lekarzy i pielęgniarek, wśród których zjawisko samozatrudnienia jest powszechne. Zbigniew Janowski wyjaśnił, iż strona związkowa postuluje o likwidację samozatrudnienia, w sytuacji gdy praca takiej osoby wykonywana jest w stosunku zależności. Zbigniew Majchrzak zaakcentował potrzebę uregulowania czasu pracy osób samozatrudnionych.

Krzysztof Baranowski, Prezes KBiN, omawiając temat nadbudowy budynków na terenach uzbrojonych i poprosił o wsparcie projektu dotyczącego identyfikacji i znoszenia barier w tym zakresie. Sformułował także prośbę o patronat Ministerstwa oraz zaapelował do uczestników posiedzenia o udział w dalszych pracach w tym zakresie. Waldemar Mazan stwierdził, iż propozycja zgłoszona przez Krzysztofa Baranowskiego zostanie przedyskutowana w gronie prezydium, niemniej zadeklarował swoje wsparcie dla prac mających na celu utworzenie klastra zajmującego się promocją i wdrażaniem nowych rozwiązań. Andrzej Roch Dobrucki z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa stwierdził, iż inicjatywa jest warta poparcia, mimo trudności związanych z prawem własności, miejscami parkingowymi oraz aspektów związanych z ekologią i zabezpieczeniem drewna.

W odpowiedzi na wniosek o zgłoszenie propozycji tematów kolejnych posiedzeń Krzysztof j Orzeszek zaproponował rozważenie w przyszłości powołania Sektorowej Rady do spraw Kompetencji Nieruchomości i Przestrzeni Zurbanizowanej i wystąpienie do Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby Instytut Badań Edukacyjnych podjął prace w celu powołania takiego zespołu. Waldemar Mazan odniósł się do propozycji przedmówcy, twierdząc że zagadnienia związane z gospodarowaniem przestrzenią wymagają podjęcia działań i dodał, iż należałoby jednocześnie wystąpić do Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, aby utworzyć Sektorową Radę do spraw Kompetencji. Zaznaczył również, iż warto na jednym z przyszłych posiedzeń omówić ten temat z przedstawicielami obu resortów i poprzeć inicjatywę, aby w 2019 r. powstała wnioskowana Rada. Jakub Kus przypomniał, że tworzenie Rady Kompetencji leży w obszarze działań PARP-u zaś sama inicjatywa utworzenia Rady w obszarze nieruchomości jest zasadna. Zbigniew Majchrzak wyraził swoje poparcie do projektu powstania Rady.

Uzgodniono, że problematyka sytuacji na rynku pracy w budownictwie, samozatrudnienia i zatrudnienia cudzoziemców będzie tematem kolejnego posiedzenia Zespołu.

Na zakończenie posiedzenia Pan Tomasz Gałązka, Naczelnik Wydziału Efektywności Energetycznej w Departamencie Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, przekazał informację, iż w dniu 8 czerwca 2018 r. Minister Inwestycji i Rozwoju złożył wniosek do Ministra Edukacji Narodowej o włączenie Sektorowej Ramy Kwalifikacji w Budownictwie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

You must be logged in to post a comment Login