Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Parlament Europejski ustanawia nowe ramy ochrony pracowników przed azbestem! Nadszedł czas, aby Komisja Europejska zrobiła to samo

Parlament Europejski (PE) zatwierdził sprawozdanie legislacyjne w sprawie ochrony pracowników przed azbestem. Dokument zawiera środki, takie jak zakaz hermetyzacji azbestu i uznanie wszystkich chorób związanych z azbestem. Zawiera załącznik dotyczący niezbędnych szkoleń dla pracowników i ustanawia nowe ramy, które obniżą limit narażenia zawodowego do 1000 włókien/m3 oraz opisuje techniczne aspekty pomiaru włókien azbestu w miejscu pracy.

Europejska Federacja Pracowników Budownictwa i Drzewiarstwa (EFBWW) i Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) wzywają teraz państwa członkowskie i Komisję Europejską (KE) do dostosowania propozycji Komisji do bardziej ambitnego i holistycznego podejścia PE oraz do przyjęcia nowego OEL na poziomie 1000 włókien/m3, mierzonego za pomocą mikroskopów elektronicznych (EM) i bez (lub maksymalnie 4-letniego) okresu przejściowego.

Jednocześnie EFBWW wzywa europejskiego ustawodawcę do ponownego rozważenia wartości granicznej 10 000 włókien dla ewentualnego okresu przejściowego i zaproponowania niższej wartości jako punktu wyjścia. W przeciwnym razie fala renowacji w Europie spowoduje, że miliony pracowników będą narażone na nieuzasadniony poziom ekspozycji. Wdrażając najbardziej zaawansowane technologie i praktyki zapobiegawcze, państwa członkowskie powinny jak najszybciej zagwarantować poziom ochrony wynoszący maksymalnie 1000 włókien m³. EFBWW liczy na to, że w możliwym okresie przejściowym państwa członkowskie zrezygnują z mikroskopu optycznego jako systemu pomiarowego i zastosują EM, lepszą metodę pomiarową.

Ponadto, w związku z potrzebną falą renowacji, EFBWW i EKZZ oczekują, że Komisja Europejska niezwłocznie rozpocznie działania zapowiedziane w komunikacie w sprawie azbestu. Dotyczy to przede wszystkim praktycznego zapobiegania, ale także kontroli i rejestracji azbestu, zarządzania odpadami zawierającymi azbest, kampanii SLIC na temat azbestu, a także szkolenia pracowników.

Sekretarz generalny EFBWW, Tom Deleu: „Pochwalamy ambitną i ciężką pracę wykonaną przez PE, a teraz wzywamy państwa członkowskie i KE do zagwarantowania poziomu ochrony w wysokości 1000 włókien/m³. Jeśli chodzi o monitorowanie wdrażania dyrektywy, jest to szczególnie istotne w branży budowlanej, gdzie podwykonawstwo jest normą, a większość firm to MŚP. Dlatego jest to również kwestia równego traktowania i równej ochrony wszystkich pracowników”.

Zastępca sekretarza generalnego EKZZ, Claes-Mikael Ståhl: „Narażenie na azbest jest główną przyczyną raka zawodowego w Europie, powodując śmierć ponad 90 000 osób rocznie, dlatego nie ma miejsca na półśrodki. Posłowie do PE dokonali jedynego odpowiedzialnego wyboru, podążając za nauką i głosując za przyjęciem limitu narażenia na 1000 włókien w m3, zalecanego przez Międzynarodową Komisję Zdrowia Zawodowego. Wzywam państwa członkowskie i Komisję Europejską, aby przedłożyły ochronę życia ludzi nad ochronę zysków firm i poparły bezpieczniejszy limit ekspozycji, który jest 10 razy niższy niż ten zawarty w ich propozycjach. Decydenci UE ponoszą szczególną odpowiedzialność za zapewnienie możliwie najbezpieczniejszych warunków dla pracowników w czasie, gdy unijna polityka „fali renowacji” znacznie zwiększy ryzyko narażenia na działanie azbestu”.

Podczas głosowania w komisji EMPL PE Parlament ponownie wprowadził większość swoich pierwotnych żądań i propozycji dotyczących rewizji dyrektywy w sprawie ochrony pracowników przed azbestem. Brakuje jedynie pierwotnego Załącznika 1, czyli postulatu stworzenia europejskich ram dla krajowych planów usuwania azbestu. Raport jest jednak nadal bardzo wysokiej jakości, a silne poparcie w głosowaniu (40 za, 0 przeciw i 7 wstrzymujących się) jest dużym sukcesem. Już wkrótce rozpoczną się negocjacje trójstronne z Radą i Komisją. W świetle raportu Parlamentu, Rada prawdopodobnie zmieni swoje pierwotne stanowisko, które było bardzo zgodne z propozycją Komisji Europejskiej.

Bardzo ważne jest, abyśmy nadal wpływali na poziom krajowy: najpierw na rządy, ale także na federacje pracodawców, osoby zajmujące się profilaktyką i ogólnie na społeczeństwo.

Ponadto Komisja Europejska podjęła dalsze działania w oparciu o swój komunikat.

a. Jest to przede wszystkim inicjatywa prawna mająca na celu stworzenie europejskich ram dla badań przesiewowych i rejestracji azbestu. Wkrótce spodziewamy się projektu od DG Grow.

b. Po drugie, tymczasowa grupa robocza w Komitecie Doradczym ds. BHP w Luksemburgu (rządy, pracodawcy i pracownicy), która doradza Komisji Europejskiej w kwestiach związanych z BHP. Grupa ta przedstawi propozycję włączenia kolejnych chorób związanych z azbestem do europejskiego wykazu chorób zawodowych.

c. Wkrótce możemy również spodziewać się inicjatywy Komisji Europejskiej mającej na celu opracowanie (sektorowych) wytycznych dotyczących pracy z azbestem.

d. Równie szybko Komisja rozpocznie rewizję protokołu postępowania z odpadami zawierającymi azbest.

(EFBWW/red)

You must be logged in to post a comment Login