Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Podziemne skarby polskiej ziemi

Chciałabym się z Państwem podzielić wrażeniami i osobistymi odczuciami z inauguracji wystawy na którą zostałam zaproszona przez Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny Pana Roberta Jaworskiego.

Minerały i surowce skalne od dawna są dla ludzi cenne i wykorzystywane nie tylko przez przemysł czy rolnictwo ale również w jubilerstwie. Wszystko zależy od ilości posiadanych zasobów danego minerału czy surowca skalnego oraz ich możliwości zbytu. Jednak, aby mieć wyobrażenie o różnorodności istniejących i występujących w naszym kraju minerałów warto wybrać się do Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Niedawno odbyło się tam uroczyste otwarcie nowej wystawy pod nazwą „Minerały i skały ozdobne Polski”. Zbiory tej wystawy pochodzą z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance powstała w 2008 roku i znajduje się w Gminie Chęciny w dawnym budynku kopalni „Bolesław” u stóp rezerwatu przyrody „Góra Miedzianka”. Od ponad roku Gmina Chęciny znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ogromne bogactwo geologiczne i kulturowe tych stron od lat przyciąga tu geologów, studentów i naukowców nie tylko z Polski.

Ciemne ściany pomieszczeń muzealnych i panujący półmrok sprawiają, że czujemy się jakbyśmy byli w podziemnym szybie kopalni. Przesuwając się miedzy zebranymi w gablotach eksponatami mamy wrażenie jakbyśmy odkrywali nowe podziemne skarby. Zielonymi barwami przyciąga nasz wzrok chryzopraz i nefryt. Fioletem kusi ametyst, barwą żółtą cytryn a morion tajemniczą czernią. Z kolejnych gablot spogląda na nas bezbarwny kryształ górski, dalej agat, karneol, opal, krzemień i jaspis. Wśród prezentowanych na wystawie minerałów można podziwiać piękne okazy azurytu i malachitu pochodzących z Góry Miedzianki.

Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Oddział Świętokrzyski dr Sylwester Salwa przekazał zwiedzającym bardzo cenną informację o naszym wapieniu bolechowickim, który występuje we wszystkich zabytkach, które są w Polsce, Ukrainie, Białorusi, Litwie i Łotwie. Jesteśmy dumni z tego w jak wyjątkowym miejscu tak naprawdę mieszkamy i jakie kryje ono skarby.

W pozostałych salach muzeum możemy obejrzeć dawny sprzęt górniczy i pomocniczy używany niegdyś w kopalniach oraz umundurowanie górników i hutników. Obok gablot z eksponatami zawieszone są plansze, stare fotografie i makiety przedstawiające dawne zagospodarowanie tego terenu.

Wśród zaproszonych gości byli również Konrad Mieszczankowski oraz Dominik Budny, przedstawiciele firmy Nordkalk Sp. z o.o. Zakładu w Miedziance, gdzie pracuję i pełnię funkcję Przewodniczącej Organizacji Zakładowej ZZ Budowlani. Swoją obecnością zaszczycili nas emeryci, pracownicy dawnego KZPW w Miedziance oraz uczniowie pobliskich szkół.

Wyżej omawiana wystawa będzie przez rok dostępna dla odwiedzających Muzealna Izbę Górnictwa Kruszcowego w Miedziance a później powróci do macierzystego Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Zachęcam do wizyty w muzeum.

Jolanta Koczywąs

Sołtys Sołectwa Podpolichno

Gmina Chęciny

Fot. Jolanta Koczywąs

You must be logged in to post a comment Login