Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Posiedzenie Zarządu Krajowego i Branży Budownictwo i Przemysł Drzewny

 

W siedzibie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych 7 lutego br. odbyło się posiedzenie Zarządu Krajowego Związku Zawodowego „Budowlani” połączone z posiedzeniem Branży OPZZ „Budownictwo i Przemysł Drzewny”. Oprócz spraw wewnętrznych naszego Związku podniesione zostały kwestie istotne dla pracowników i całego ruchu zawodowego.

W pierwszej części posiedzenia, która została poświęcona w całości sprawom Związku Zawodowego „Budowlani” omówiona została kwestia bieżącej działalności Przewodniczącego Związku i Biura Zarządu Krajowego, przebiegu kampanii sprawozdawczo-wyborczej w organizacjach podstawowych oraz terminów zwołania Okręgowych Zjazdów Delegatów.

Przeprowadzona została dyskusja na temat tego czy istnieje konieczność zmiany Statutu Związku Zawodowego „Budowlani”. Zarząd Krajowy zarekomendował Przewodniczącemu Związku powołanie Zespołu Statutowego. Celem Zespołu Statutowego będzie opracowanie jednolitego projektu nowego Statutu bądź projektu zmian jego treści.

Zarząd Krajowy przyjął Stanowisko w sprawie wynagrodzeń i czasu pracy w budownictwie „Czas, jakość i wartość pracy w polskim budownictwie”. W stanowisku tym Związek Zawodowy „Budowlani”, mając na uwadze liczne sygnały dotyczące przekraczania dopuszczalnego w prawie pracy maksymalnego dziennego czasu pracy w budownictwie, wzywa Państwową Inspekcję Pracy do przeprowadzenia pogłębionych kontroli rzeczywistego czasu pracy osób zatrudnionych na budowach.

Druga część posiedzenia odbyła się przy udziale kierownictwa Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych: Wiceprzewodniczących OPZZ – Barbary Popielarz i Andrzeja Radzikowskiego oraz Dyrektora Wydziału polityki społecznej – Bogdana Grzybowskiego.

Wiceprzewodnicząca OPZZ Barbara Popielarz omówiła bieżącą działalność Konfederacji, w szczególności kwestie dotyczące organizacji obchodów 35-lecia OPZZ, Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, Święta Pracy oraz Kongresu Młodych OPZZ.

Szkolenie na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), przeprowadził Dyrektor Wydziału polityki społecznej OPZZ Bogdan Grzybowski. PPK mają być dodatkową formą zabezpieczenia na emeryturę, finansowaną głównie przez pracodawców i pracowników oraz przez państwo. Program ma być skierowany do ponad 11 milionów pracowników. Zdaniem pomysłodawców PPK jest to dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania, który ma podnieść bezpieczeństwo finansowe Polaków. Po zakończonym szkoleniu Bogdan Grzybowski odpowiadał na liczne pytania i wątpliwości członków Branży „Budownictwo i Przemysł Drzewny” w zakresie funkcjonowania PPK.

Wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski zaprezentował ocenę partnerów społecznych w zakresie funkcjonowania ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.

Prezentację na temat prawa do ustawowego przekształcenia użytkowania wieczystego we własność przedstawił Cezary Izdebski – Sekretarz Krajowy ZZ „Budowlani” ds. prawnych.

Na zakończenie Członkowie Rady Branży OPZZ „Budownictwo i Przemysł Drzewny” przeprowadzili wybory Wiceprzewodniczącego Branży. Został nim Tomasz Nagórka, członek Prezydium OPZZ.

Członkowie Zarządu Krajowego ZZ „Budowlani” i Rady Branży mieli okazję zapoznać się z wystawą „127 lat ruchu zawodowego budowlanych, drzewiarzy i leśników. 35 lat w OPZZ” przygotowaną przez Biuro Zarządu Krajowego i udostępnioną zwiedzającym w hallu siedziby OPZZ. Bogaty materiał fotograficzny prezentuje zarówno historię ruchu zawodowego budowlanych od początków XX wieku, jak i bieżącą działalność ZZ „Budowlani” w wielu wymiarach aktywności. Wystawa będzie dostępna co najmniej do końca marca 2019.

You must be logged in to post a comment Login