Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Przemysł drzewny i meblarski w Polsce może mieć problemy…

Ze Stanisławem Patzkim, Przewodniczącym Zakładowej Organizacji Związkowej działającej w IKEA INDUSTRY Sp z o.o. Oddział Goleniów rozmawia Sekretarz Krajowy ds. Prawnych Cezary Izdebski.

  • Panie Przewodniczący czy mógłby Pan powiedzieć parę słów o sobie
    i organizacji ZZ „Budowlani” działającej w IKEA INDUSTRY Sp z o.o. Oddział Goleniów ?

Stanisław Patzki: Nasz zakład funkcjonował najpierw pod nazwą Swedwood, obecnie zaś działa pod szyldem IKEA Industry. W Swedwood swoją prace zawodową rozpocząłem 27 maja 1996 r., gdzie trafiłem na wydział obróbki maszynowej jako operator maszyn pracując w systemie zmianowym. W kwietniu 2002 r. została zarejestrowana przez Tomasza Dąbrowskiego Zakładowa Organizacja Związkowa ZZ Budowlani i tak zaczęła się moja działalność Związkowa.

Przez pierwsze lata brałem udział w spotkaniach i zjazdach delegatów jak również pomagałem w organizacji spotkań i wyborów w zakładzie pracy.

W roku 2009 zarząd organizacji związkowej wytypował mnie do pracy w Komisji Socjalnej ZFŚS, której obecnie jestem przewodniczącym. W 2012 r. zostałem wybrany na przewodniczącego Organizacji Zakładowej. Miałem również przyjemność zasiadać w Radzie Krajowej naszego Związku.

Nasza organizacja jeszcze kilka lat temu liczyła blisko 180 członków, niestety duża rotacja pracowników w zakładzie przyczynia się do zmniejszania liczby członków – aktualnie ZOZ liczy ok 80 członków.

  • Jesteście organizacją, która działa w dużym zakładzie produkcyjnym. Jest Pan również członkiem komisji koordynacyjnej IKEA INDUSTRY
    Sp z o.o.  Jak wygląda codzienna działalność ZOZ w takim zakładzie ?

SP: Nasz zakład w latach 2002 – 2005 był intensywnie rozbudowywany powstały dwa dodatkowe wydziały – lakiernia i pakownia, powstały również nowe linie produkcyjne. To pozwoliło na znaczące zwiększenie możliwości produkcyjnych zakładu oraz przyczyniło się do wzrostu zatrudnienia. Aktualnie zakłady Ikea Industry są największym dostawcą mebli w Europie.

W swojej pracy Związkowej skupiam się na bieżącej pomocy naszym członkom, prowadzeniu negocjacji z pracodawcą jak również dbaniu o kwestie BHP jako Społeczny Inspektor Pracy.

  • Ostatnio sporo słyszymy o dużych zmianach związanych ze nową strategią UE w zakresie bioróżnorodności 2030. Jak te zmiany rzutować będą na przemysł drzewny w Polsce? Czy mógłby Pan w paru słowach przybliżyć czytelnikom aktualną sytuację w sektorze ?

SP: Na początek warto nadmienić, iż aktualnie obszary chronione Natura 2000 zajmują ok. 20 proc. powierzchni Polski, wdrożenie przedmiotowej dyrektywy będzie się wiązało z koniecznością objęcia ochroną dodatkowo ok 3 mln hektarów, głównie lasów, z których pozyskuje się drewno. Ograniczenia ta będą miały duży wpływ na polski przemysł drzewny i meblowy, doprowadzając do ograniczenia podaży surowca, wzrostu cen i osłabienia konkurencyjności przedsiębiorstw z branży.

  • Czy pozycja jaką wypracowały polskie zakłady produkcji mebli ulegnie przez to zmianie ? Jak wypadamy na tle innych krajów ?

    SP: Unijna Strategia, jak wskazują eksperci, przyczyni się do przeniesienia kapitału związanego z przetwórstwem drewna do krajów, gdzie ten surowiec będzie łatwej dostępny, ograniczenia prawne mniejsze, a siła robocza tańsza.  Skorzystają na tym sąsiadujące kraje trzecie, czyli m. in. Białoruś, Ukraina czy Rosja.

  • Jak ocenia Pan wpływ pandemii na IKEA Industry oraz branżę ?

SP: Chociaż pandemia wywarła duży wpływ na naszą branże i konieczne było podjęcie szeregu rożnych zmian organizacyjnych celem dostosowania pracy zakładu do nowej rzeczywistości to nie spowodowało ona jednak spadku sprzedaży naszych wyrobów.

  • Jak wygląda rola związków zawodowych w kontekście BHP ?

SP: Rola Związków Zawodowych w dziedzinie BHP jest kluczowa. Związki muszą współdziałać z pracodawcą w celu jak najlepszego wdrożenia i przestrzegania stosownych przepisów jak również sprawnego reagowania na wszelkie potencjalne zagrożenia.

W marcu 2007 r. zostałem wybrany Społecznym Inspektorem Pracy, którym jestem do dnia dzisiejszego, w ramach obowiązków SIP leży rzecz jasna dbanie
o bezpieczne warunki pracy w zakładzie oraz współpraca z Pracodawcą i Państwową Inspekcją Pracy.

  • Na koniec chciałbym spytać o opinię dot. perspektywy związków w Polsce i Europie w kontekście malejącego uzwiązkowienia.

SP: ZZ muszą dostrzegać zmieniające się realia rynku pracy czego sztandarowym przykładem może być cyfryzacja oraz rosnąca rola pracy zdalnej. Postulować należy zwiększenie dostępności do szkoleń umożliwiających dokonanie przekwalifikowania pracownika. Nie jest również tajemnicą, iż działacze związkowi się starzeją
i konieczne jest dotarcie do młodych, celem zapewnienia naturalnej zmiany warty.

  • Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę wytrwałości w związkowych działaniach.

SP: Również dziękuję

You must be logged in to post a comment Login