Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Rada Krajowa planuje 2022 r.

9 grudnia w formie zdalnej, za pośrednictwem komunikatora ZOOM, odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Związku Zawodowego „Budowlani”. Na zaproszenie Przewodniczącego Związku Zbigniewa Janowskiego wzięli w nim udział przedstawiciele 14 okręgów „Budowlanych”. Głównym celem zwołania posiedzenia Rady było przyjęcie preliminarza budżetowego na 2022 r.

Posiedzenie otworzył i poprowadził Przewodniczący Związku. Członkowie Rady Krajowej przyjęli preliminarze budżetowe organizacji podstawowych, Okręgów oraz Zarządu Krajowego, do którego wolą większości, dopisano wydatki związane z Główną Komisją Rewizyjną.

Rada Krajowa odrzuciła wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej dotyczący wypłaty diet miesięcznych dla Przewodniczącej GKR, Zastępcy Przewodniczącej GKR i Wiceprzewodniczących GKR. Odrzuciła również wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej dotyczący wypłaty diety społecznej za każdy dzień pracy Zespołu Kontrolnego GKR oraz za każde posiedzenie Komisji.

Integralną częścią preliminarza budżetowego każdego Okręgu jak również Zarządu Krajowego jest plan pracy. Biuro Zarządu Krajowego oprócz standardowych działań organizacyjnych podejmowanych na rzecz struktur podstawowych, okręgowych i krajowych, administrowania majątkiem Związku, prowadzenia księgowości i obsługi prawnej będzie m.in. wspierało Zarząd Krajowy i Radę Krajową w zakresie m.in. organizacji Nadzwyczajnego Kongresu z okazji 130-lecia Ruchu Zawodowego „Budowlani” w Polsce.

W ramach działalności krajowej Związek będzie m.in. brał udział w konsultacjach zmian w polskim prawodawstwie i zespołach zewnętrznych powołanych w tym celu (w tym zespołów RDS).

Związek będzie kontynuował prowadzenie (jako lider Partnerstwa) wieloletniego projektu: Sektorowa Rada Kompetencji w Budownictwie. Do zadań Związku należy min. organizacja prac Rady, organizacja posiedzeń Sektorowej Rady Kompetencji w Budownictwie, posiedzeń Grupy Roboczej ds. Ram Kwalifikacji, wsparcie badania Bilansu Kapitału Ludzkiego w sektorze budownictwa oraz organizacja regionalnych seminariów tematycznych.

Jednym z kluczowych zadań jest utrzymywanie stałego kontaktu z Państwową Inspekcją Pracy, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, partnerami społecznymi, Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych. Związek będzie kontynuował pracę w gremiach dialogu społecznego: Radzie Ochrony Pracy przy Sejmie RP, której Wiceprzewodniczącym jest Przewodniczący „Budowlanych” Zbigniew Janowski, Trójstronnym Zespole ds. Budownictwa i Gospodarki Komunalnej oraz Radach przy Głównym Inspektorze Pracy i okręgowych inspektorach pracy ds. bezpieczeństwa pracy w budownictwie.

W ramach działalności międzynarodowej Związek będzie brał udział posiedzeniach władz statutowych EFBWW i BWI, w gremiach europejskich dialogu społecznego i innych spotkaniach międzynarodowych (EFBWW i BWI), uczestniczył w konferencjach oraz szkoleniach oraz organizacji międzynarodowych spotkań europejskiego dialogu społecznego w trybie zdalnym (i stacjonarnym), w tym, min:

– w posiedzeniach Komitetu Wykonawczego EFBWW oraz Grupy Sterującej EFBWW,

– w posiedzeniach Stałych Komitetów Budownictwa i Przemysłu Drzewnego EFBWW,

– w realizacji projektów prowadzonych przez EFBWW – Formaldehydy w przemyśle drzewnym, Rusztowania etc. oraz wieloletnich (Dialog Społeczny EU – budownictwo i przemysł drzewny/meblarski, FIEC/EFBWW/UEA, CeiBois);

– w posiedzeniach Komitetu Europejskiego BWI.

Ponadto, Związek będzie brał udział w projektach międzynarodowych; Blueprint Budownictwo, YES, EMEcs oraz 2 nowych, w zależności od potwierdzenia ich realizacji.

Podczas posiedzenia przyjęto przedstawione przez Wiesławę Szalast – Przewodniczącą Zespołu roboczego, Zasady rozliczania delegacji przez działaczy związkowych pełniących funkcje w organach poszczególnych struktur ZZ „Budowlani”. Wcześniej dokument ten był rekomendowany Radzie Krajowej przez Zarząd Krajowy.

Rada Krajowa wyraziła pozytywną opinię w zakresie powołania przez Przewodniczącego Związku następujących Sekretarzy Krajowych na obecną kadencję:

  1. Cezary Izdebski – Sekretarz Krajowy ds. prawnych

  2. Mirosław Ossowski – Sekretarz Krajowy ds. warunków pracy.

Funkcja Sekretarza Krajowego, jako funkcja związkowa, pełniona jest nieodpłatnie.

Rada przyjęła wzór wykonania planu wpływów i wydatków organizacji podstawowej za 2021 r. Organizacje podstawowe będą miały czas do 31 stycznia przyszłego roku na przekazanie do biur okręgów wypełnionych wykonań. Członkowie Rady upoważnili Zarząd Krajowy do podjęcia działań o charakterze organizacyjnym, które będą związane z przygotowaniem obrad Nadzwyczajnego Kongresu w 2022 r. z okazji 130-lecia Ruchu Zawodowego „Budowlanych” w Polsce. Decyzję o zwołaniu Nadzwyczajnego Kongresu w 2022 r. Rada Krajowa podejmie po uzyskaniu od Zarządu Krajowego projektu organizacji jego obrad. Rada Krajowa przyjęła również uchwałę w sprawie wypłaty diet społecznych, w wysokości 50 zł za jedno posiedzenie, za udział w posiedzeniach Rady Krajowej, Zarządu Krajowego i Głównej Komisji Rewizyjnej.

Wiceprzewodniczący Związku Tomasz Nagórka i Jakub Kus oraz Sekretarz Krajowy ds. prawnych omówili bieżącą działalność Biura Zarządu Krajowego za okres od poprzedniego posiedzenia Rady Krajowej (15 września) do grudniowego posiedzenia.

Kończąc posiedzenie Przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” Zbigniew Janowski złożył wszystkim Członkom Rady Krajowej życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

You must be logged in to post a comment Login