Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Rosnące koszty energii cieplnej i elektrycznej w mieszkalnictwie

Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych Rzeczypospolitej Polskiej, Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe, ZZ „Budowlani” i „Osiedle Młodych” mówią jednym głosem w sprawie podwyżek cen energii

W siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział: Zbigniew Janowski – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego i Przewodniczący Zarządu Krajowego ZZ „Budowalni”, Tadeusz Stachowski – członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego, Wiesław Necelman – Przewodniczący Zarządu Zakładowej Organizacji Związkowej ZZ „Budowlani” w SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu oraz Ireneusz Schiller – Prezes Zarządu SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu. Tematem przewodnim rozmów były drastyczne podwyżki cen energii cieplnej, które dotknęły w tym roku spółdzielnie mieszkaniowe, a zwłaszcza ich mieszkańców i członków.

Jako stowarzyszenie, którego celem statutowym są między innymi działania na rzecz polepszenia sytuacji mieszkaniowej obywateli oraz racjonalnej polityki czynszowej, zwracamy się do Pana Premiera z uprzejmą prośbą o ponowne przeanalizowanie wprowadzonych regulacji prawnych, których celem było obniżenie opłat za ciepło systemowe i ich korektę w sposób uniemożliwiający dokonywanie tak wysokich zmian stawek opłat w tak krótkim okresie czasu. Problem ten dotyczy wielu milionów obywateli zamieszkujących budynki wielorodzinne i wymaga wprowadzenia racjonalnych i szybkich  rozwiązań legislacyjnych. – to jeden z fragmentów pisma Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego złożonego do Prezesa Rady Ministrów w styczniu br.

Prezes PTM i jednocześnie Przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” Zbigniew Janowski podkreślił, że ZZ „Budowlani” podziela obawy środowiska spółdzielczego i włącza się w działania na rzecz ograniczenia wpływu wysokiego wzrostu cen energii cieplnej i elektrycznej na wysokość kosztów eksploatacyjnych ponoszonych przez mieszkańców. Konieczne jest udoskonalenie systemowych mechanizmów ochronnych obejmujących lokatorów i spółdzielnie mieszkaniowe.

Temat wzrostu opłat za dostawę energii cieplnej podjął także Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych Rzeczypospolitej Polskiej. SM „Osiedle Młodych” jest zrzeszona w ZRSMRP, którego statutowym zadaniem jest m.in. reprezentowanie spółdzielni mieszkaniowych w kontaktach z organami władzy i administracji państwowej oraz przygotowywanie i przedstawianie wniosków i postulatów dotyczące spraw związanych z działalnością i funkcjonowaniem spółdzielni. ZRSMRP w styczniu br. złożył petycję do Komisji Europejskiej dotyczącą potrzeby zmiany Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej poprzez zwolnienie z VAT cen energii cieplnej oraz energii elektrycznej wytwarzanej na potrzeby spółdzielni mieszkaniowych oraz ich członków, z uwagi na obserwowany wzrost cen energii na rynkach światowych, który jest wynikiem oddziaływania szeregu nakładających się na siebie czynników, głównie inwazji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz mniejszego ożywienia gospodarczego po pandemii COVID-19.

– Zarząd SM „Osiedle Młodych” w pełni przychyla się do stanowisk Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego oraz Związku Rewizyjnego, ponieważ na skutek kolejnego wzrostu cen energii cieplnej, który został wprowadzony przez Spółkę Veolia Energia Poznań pod koniec ubiegłego roku, zmuszeni byliśmy podnieść opłaty mieszkańcom od lutego br. Należy podkreślić, że są to podwyżki, które wprowadził dostawca ciepła, a nie Spółdzielnia. Nie mamy na nie niestety żadnego wpływu. Jako Spółdzielnia wdrożyliśmy rozwiązania mające na celu ograniczenie kosztów zużycia energii cieplnej oraz elektrycznej. Zmniejszyliśmy temperaturę ciepła w częściach wspólnych nieruchomości – na korytarzach i w piwnicach. Ograniczyliśmy również zużycie ciepła w naszych biurach i domach kultury. Wszystko to wpisuje się w zasadę i hasło: „stopień mniej znaczy więcej”. Prosimy także mieszkańców, aby w ramach możliwości, ograniczali zużycie energii. Obniżenie ciepła choć o jeden stopień nie wpływa negatywnie na komfort cieplny, ale ma odzwierciedlenie w rachunkach. Jednak nasze wspólne starania to nie wszystko, potrzebne jest wsparcie organów państwowych, by chronić interesy mieszkańców i członków spółdzielni mieszkaniowych. – mówił Ireneusz Schiller, Prezes Zarządu SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu.

Na mocy przepisów tarczy antyinflacyjnej stawki podatku VAT na ciepło zostały obniżone z 23% do 8 % w styczniu 2022 r., a następnie do 5% od lutego 2022 r. Obniżenie stawki podatku VAT kompensowało poprzednie dwie podwyżki cen ciepła, dzięki czemu zaliczki na pokrycie kosztów centralnego ogrzewania i podgrzewu wody pobierane przez SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu od użytkowników lokali mieszkalnych, w większości przypadków zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie. W 2023 r. stawki podatku VAT zostały jednak przez rząd przywrócone do poziomu obowiązującego przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej, czyli do 23%. W związku z tym wzrost opłat za centralne ogrzewanie i podgrzewanie wody wprowadzony od lutego br. uwzględnił zarówno zmiany taryf opłat oraz podwyższone stawki VAT za ciepło i wyniósł około 70%.

W związku z powyższym potrzebna jest pomoc w postaci rozwiązań legislacyjnych wprowadzonych przez organy państwowe, które ograniczyłyby tak wysokie i częste podwyżki cen energii cieplnej. Do takiego stanowiska przychylają się przedstawiciele ZRSMRP, PTM-u, ZZ „Budowlani” i SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu.

(OM/red)

You must be logged in to post a comment Login