Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Sektorowa Rada ds. Kompetencji w Budownictwie – co nowego?

 

Od marca 2017 roku partnerstwo w składzie: Związek Zawodowy „Budowlani” (lider), Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Instytut Techniki Budowlanej oraz Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości realizuje projekt Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie.

Rada powołana w 2017 r. liczy 27 członków reprezentujących firmy, organizacje pracodawców budownictwa, związki zawodowe, samorząd zawodowy, izby, instytucje badawcze i naukowe, uczelnie techniczne i szkoły zawodowe, rady rynku pracy i inne ważne dla sektora podmioty. W składzie Rady są także przedstawiciele ministra właściwego ds. budownictwa – rozwoju, pracy i technologii. W Większość bieżącej działalności Rady realizowana jest w Grupach roboczych: ds. barier edukacyjnych i zaangażowania pracodawców w proces kształcenia kadr dla budownictwa, ds. monitorowania sektora, ds. standaryzacji i certyfikacji oraz ds. ram kwalifikacji. W działalność grup zaangażowanych jest stale ponad 100 ekspertów. Epidemia COVID-19 nie wstrzymała prac Rady; regularnie odbywają się spotkania plenarne i posiedzenia grup roboczych, choć niewątpliwie praca zdalna jest pewnym wyzwaniem, a czasem utrudnieniem. Pod koniec czerwca br. odbyło się X posiedzenie Rady, na którym podsumowano efekty prac od grudnia 2020 roku a także omówiono rezultaty pierwszej edycji Branżowego Badania Kapitału Ludzkiego w Budownictwie (BBKL). Opiniowanie kolejnych wersji raportu końcowego I edycji Branżowego Badania Kapitału Ludzkiego w budownictwie było jednym z kluczowych zadań Rady. Już wkrótce planowane jest zainicjowanie kolejnego cyklu badania. Odbywają się konsultacje z PARP i wykonawcą przed kolejną edycją.

W ciągu I półrocza tego roku odbyły się wielokrotnie spotkania wszystkich Grup roboczych Rady. Grupy realizują zadania projektu, ale również wiele innych badań, raportów i działań wynikających ze zmieniającej się sytuacji w sektorze. Do rady wpływają liczne wnioski dotyczące problematyki kompetencji, projektów nowych kwalifikacji rynkowych, działań mających na celu doskonalenie prawa. Grupy nawiązują także nowe kontakty, poszerzając tym samym zakres oddziaływania Rady.

Obecnie Rada prowadzi przygotowania pierwszego wydawnictwa, prezentującego swoje najważniejsze dokonania w ciągu minionych lat, przygotowania do realizacji kolejnego filmu Rady i seminariów mających na celu identyfikację potrzeb kompetencyjnych pracodawców.

Seminaria te będą odbywały się w czterech regionach i mają służyć poszerzeniu „obszaru badawczego”, nawiązaniu nowych kontaktów i prezentacji rezultatów pierwszego BBKL w budownictwie. Rozszerzenie zasięgu oddziaływania Rady na szczebel województw jest jednym z jej najpilniejszych i najważniejszych zadań. Rada planuje 5 takich seminariów w tym roku, realizowanych od września i ma wciąż nadzieję, że uda się je zrealizować bezpośrednio, z „fizyczną” obecnością uczestników reprezentujących przede wszystkim firmy budowlane.

Podjęto także działania na rzecz uzupełnienia składu Rady. W ostatnich miesiącach do Rady zgłasza się wiele nowych podmiotów instytucjonalnych.

Podmioty zainteresowane pracami Rady najpierw zapraszane są do aktywności w Grupach roboczych.

Przedstawiciele Rady regularnie uczestniczą w posiedzeniach Rady Programowej ds. Kompetencji, organu nadzorującego i wspomagającego prace 17 istniejących Rad Sektorowych.

Rada buduje także sieć współpracy z innymi instytucjami i podmiotami. To kluczowe dla jej efektywnej działalności, bo większość problemów związanych z potrzebami w zakresie kwalifikacji i kompetencji w budownictwie ma charakter multidyscyplinarny a nawet ponadsektorowy. Bardzo cenne dla tej działalności jest min. zawarcie porozumienia o współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie, zajmującym się problematyka budownictwa.

Bardzo ważna jest bieżąca współpraca z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, w tym z Departamentem Architektury, Budownictwa i Geodezji oraz Departamentem Gospodarki Niskoemisyjnej, z którym konsultowane będą projekty nowych kwalifikacji rynkowych przygotowywanych przez Radę. Przygotowano projekt pierwszej z kwalifikacji rynkowych o roboczej nazwie Trener/instruktor budownictwa.

Ważne dla Rady jest także ustalenie zasad współpracy z Zespołem Trójstronnym ds. Budownictwa i Gospodarki Komunalnej. Zespół powołał niedawno cztery Grupy robocze, w tym grupę zajmującą się potencjałem kadrowym budownictwa i problemami związanymi z niedoborem kwalifikowanych kadr. W założeniu ta Grupa będzie współpracować z Radą. Planuje się, by przynajmniej raz w roku prace Rady ds. Kompetencji w Budownictwie były prezentowane na forum Zespołu Trójstronnego.

Rada przygotowuje rekomendacje kwalifikacji do Konkursu PARP „Kompetencje dla sektorów”. Złożona została w tym roku trzecia, obszerna rekomendacja Rady do kolejnej edycji konkursu. Ale też dokonano istotnych uzupełnień rekomendacji 1 i 2. – zarówno na prośbę PARP i operatora konkursu, jak i z własnej inicjatywy. Rekomendacje obszarów kwalifikacji stanowią podstawę do dofinansowania działań pracodawców na rzecz podnoszenia kwalifikacji pracowników. Pozytywne jest to, że konkursem interesuje się coraz więcej organizacji i innych podmiotów, które zgłaszają się z wnioskami o poszerzenie rekomendacji. W grupie nowych rekomendacji znalazły się min. kompetencje dotyczące instalacji pożarniczych w budynkach, kompetencje kamieniarskie, montaż rusztowań i wiele innych, także związanych z nowymi specjalizacjami w budownictwie.

Rada została zgłoszona jako polskie Obserwatorium Kwalifikacji i Umiejętności w budownictwie w projekcie Bluprint Budownictwo mającym na celu utworzenie europejskiego sojuszu na rzecz umiejętności w budownictwie. W projekt zaangażowanych jest 24 partnerów z 12 krajów UE.

Działania Rady realizowane są w synergii z działaniami partnerów realizujących projekt Rady. Nad prawidłową realizacją projektu Rady czuwa Grupa Sterująca projektu nadzorowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Na tym etapie realizacji projektu Rada i partnerzy projektu pracują już z PARP nad rozwiązaniami mającymi zapewnić ciągłość działalności Sektorowej Rady po zakończeniu wsparcia jej działań w bieżącej perspektywie finansowej.

(red)

You must be logged in to post a comment Login