Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Seminarium regionalne Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie w Krośnie

W dniu 18 marca 2022 r. w Krośnie odbyło się kolejne w Seminarium regionalne nt. identyfikacji i prognozowania potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w budownictwie organizowane przez Sektorową Radę ds. Kompetencji w Budownictwie we współpracy z Karpacką Państwową Uczelnią w Krośnie oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Krośnie.

Celem seminarium była wymiana doświadczeń w zakresie identyfikowania i prognozowania potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych na rynku pracy w budownictwie w krótkiej i długiej perspektywie czasowej w oparciu o dane pozyskiwane z różnych źródeł, w tym dyskusja nt. szans i wyzwań w tym obszarze oraz możliwości kształtowania równowagi pomiędzy popytem a podażą kompetencji w ramach prowadzenia tzw. evidence based policy w budownictwie.

Seminarium adresowane było do przedstawicieli sektora budownictwa, w tym w szczególności przedsiębiorców działający w sektorze, przedstawicieli organizacji budownictwa powiatu krośnieńskiego i województwa podkarpackiego oraz środowiska akademickiego i szkół budowlanych. W spotkaniu wzięła udział liczna, ponad 60 osobowa, grupa pracodawców budownictwa, przedstawicieli uczelni – pracowników i studentów budownictwa, samorządu inżynierów budownictwa, szkół branżowych z Krosna, władz i instytucji lokalnych. Obecni byli także reprezentanci Okręgu Podkarpackiego ZZ „Budowlani” z przewodniczącym Andrzejem Płonką. Merytoryczny program seminarium przygotowały Grupy robocze Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie, Departament Analiz i Strategii PARP oraz regionalni partnerzy. Za organizacje seminarium odpowiadali; Cezary Izdebski z ZZ „Budowlani”, dr Tomasz Pytlowany i mgr Robert Rajs z KPU w Krośnie oraz pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy.

Seminarium otworzyli, witając uczestników:

  • Animator działań Rady ds. Kompetencji w Budownictwie, Przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” Zbigniew Janowski

  • Jego Magnificencja Rektor Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie Prof. dr hab. Zbigniew Barabasz

  • Wiceprezydent miasta Krosno Dr. Tomasz Soliński

W seminarium wzięła udział Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie Regina Chrzanowska.

Po otwarciu seminarium nastąpiło wręczenie certyfikatów IT Microsoft Academy dla najlepszych studentów wydziału Budownictwa KPU, którzy w ramach zajęć dydaktycznych opracowywali projekty programów związanych z branżą budowlaną.

Następnie w ramach Bloku I dotyczącego Roli i zadań Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie w monitorowaniu potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych sektora oraz identyfikowaniu rozwiązań odpowiadających na te potrzeby – głos zabrał Zbigniew Janowski, Animator działań Rady, opisując projekt, cele, zadania, rezultaty prac Rady.

W dalszej kolejności omówione zostały rekomendacje Rady w zakresie przeciwdziałania barierom rozwoju kształcenia zawodowego dla budownictwa w Polsce w kontekście potrzeb zgłaszanych przez pracodawców i środowiska edukacyjne sektora. Prezentację wniosków z prac grupy roboczej ds. barier edukacyjnych i zaangażowania pracodawców w proces kształcenia kadr dla budownictwa przedstawiła dr Zofia Kozyra z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej

Blok I konkludowała prezentacja dot. kwalifikacji szczególnie potrzebnych w budownictwie w perspektywie najbliższych lat w kontekście potrzeb zgłaszanych przez pracodawców z sektora. Wnioski z prac grup roboczych ds. monitorowania sektora wygłosił dr Ireneusz Woźniak z Centrum Badań Edukacji Zawodowej i Zarządzania Innowacjami, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji Radom

Po krótkiej dyskusji i przerwie rozpoczął się Blok II omawiający Krajowe i międzynarodowe inicjatywy na rzecz rozpoznania potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w sektorze oraz wyjścia tym potrzebom naprzeciw.

Pierwszym prelegentem była Agnieszka Szymczak reprezentująca Instytut Badań Edukacyjnych i Związek Zawodowy „Budowlani”, która omówiła tematykę szkoleń w budownictwie, Ankiety dot. „Badanie potrzeb szkoleniowych przedsiębiorstw
z branży budowlanej” oraz rekomendacji Rady dot. szkoleń branżowych, które powinny być dofinansowane z EFS.

Następne wystąpienie dotyczyło Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego (tzw. BBKL) dla branży budowlanej. Prezentację celów badania oraz najważniejszych wyników jego I. edycji przedstawiła Joanna Orłowska z Departamentu Analiz i Strategii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Ostatnie wystąpienie w ramach Bloku II dotyczyło Projektu „Construction Blueprint. Skills Blueprint dla Przemysłu Budowlanego”. Jakub Kus Wiceprzewodniczący Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie, Związek Zawodowy „Budowlani” przestawił cele, przewidywane rezultaty i aktualny etap realizacji tego międzynarodowego projektu.

Ostatni, III Blok Seminarium – zogniskowany był na regionalnych i lokalnych inicjatywach w zakresie odpowiadania na potrzeby pracodawców dotyczące kapitału ludzkiego i kształtowania równowagi pomiędzy popytem a podażą kompetencji w sektorze budownictwa.

Pierwsza prezentacja w ramach Bloku III przygotowana przez Centrum Aktywizacji Zawodowej Urzędu Pracy w Krośnie, stanowiła przedstawienie zadań realizowanych w powiecie krośnieńskim w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego i jego roli w dofinansowywaniu kształcenia pracowników i pracodawców. KFS i pracę PUP prezentowała Teresa Zając – Niziołek Kierownik Działu Usług Rynku Pracy Urzędu Pracy w Krośnie

Druga z prezentacji zorientowana była na omówienie zarysu działalności, dobrych praktyk oraz dążenia do rozwoju kwalifikacji pracowników w firmie Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie sp. z o.o. Prezentacji dokonał Andrzej Smoleń, kierownik budowy w RBDiM w Krośnie.

Po zakończeniu bloków tematycznych seminarium odbyła się dyskusja z udziałem uczestników seminarium. Wzięli w niej udział pracodawcy budownictwa (min. Feliks Kukla – firma „Felix”, Tadeusz Drozd – firma „Drozd”), Dyrektor i pracownicy PUP w Krośnie, Animator i Wiceprzewodniczący Rady, paneliści, pracownicy i studenci KPU w Krośnie oraz Janusz Leczek z Zespołu Szkół Architektoniczno – Budowlanych w Krośnie. Dyskutowano min. o prestiżu zawodu budowlanego – w tym inżyniera budownictwa, atrakcyjności pracy w budownictwie, możliwościach włączenia pracodawców w proces kształcenia i praktyk zawodowych, potrzebach i ograniczeniach szkół branżowych w budownictwie. Na uwagę zasługuje duże zaangażowanie uczestników w debatę w trakcie seminarium i autentyczne zainteresowanie problemami kształcenia i szkolenia w budownictwie na poziomie regionalnym.

Seminarium zakończyli Animator działań Rady Zbigniew Janowski i Kierownik Zakładu Budownictwa Instytutu Politechnicznego KPU dr Tomasz Pytlowany.

You must be logged in to post a comment Login