Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Spotkania w organizacjach Okręgu Kujawsko – pomorskiego ZZ „Budowlani”

Przedstawiciele Zarządu Okręgu Kujawsko – pomorskiego ZZ „Budowlani” – przewodniczący Okręgu Ryszard Krasiński, wiceprzewodniczący Zbigniew Figurski, członek Zarządu Wacław Brzeziński, kierownik biura Okręgu Barbara Bembnista oraz sekretarz krajowy Związku Jakub Kus spotkali się z zarządami zakładowymi Związku w trzech spółdzielniach mieszkaniowych – w Toruniu i Bydgoszczy.

W Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Skarpie” w Toruniu

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Na Skarpie” działająca od 35 lat jest jedną z większych toruńskich spółdzielni mieszkaniowych. W 132 budynkach mieszka ok. 30 tysięcy lokatorów. Koncentruje się na administrowaniu istniejącym zasobem mieszkaniowym i nie prowadzi nowych inwestycji. Spółdzielnia prowadzi także działalność kulturalną (klub „ZODIAK) i angażuje się w wykorzystanie toruńskiego budżetu partycypacyjnego. „Na Skarpie” jest dobrze zarządzana i ma dobra sytuacje finansową.

Organizacja ZZ „Budowlani” w Spółdzielni działa od wielu lat i obecnie zrzesza 22 członków. W spotkaniu z przedstawicielami Okręgu i Zarządu Krajowego udział wzięli Wiesław Walentowicz, z-ca przewodniczącego organizacji i Rafał Markiewicz, członek Zarządu. Dyskutowano o bieżącej działalności organizacji zakładowej. Organizacja współpracuje z pracodawcą i negocjuje warunki pracy. Wynagrodzenia w Spółdzielni są waloryzowane w układzie miesięcznym – wzrost płac jest bezpośrednio związany ze wskaźnikami średniej krajowej. Organizacja „Budowlanych” bierze udział w zarządzaniu Funduszem Świadczeń Socjalnych. Wśród pracowników przeprowadzana jest ankieta i na jej podstawie środki przeznaczane są na świadczenia socjalne ( wczasy „pod gruszą”, pożyczki remontowe, paczki świąteczne. Organizacja jest nieduża – jak w wielu dobrze działających strukturach związkowych problemem jest to, że pracownicy korzystają z działań organizacji związkowej, ale nie widzą potrzeby własnego członkostwa. W spółdzielni nie działa społeczny inspektor pracy.

Sekretarz Związku Jakub Kus omówił w trakcie spotkania bieżące działania i inicjatywy Zarządu Krajowego ZZ „Budowlani”.

W Spółdzielni Mieszkaniowej „Zjednoczeni” w Bydgoszczy

Przedstawiciele Zarządu Okręgu Kujawsko – pomorskiego ZZ „Budowlani” –Ryszard Krasiński, Zbigniew Figurski, Wacław Brzeziński, Barbara Bembnista oraz sekretarz krajowy Związku Jakub Kus spotkali się z Prezesem Zarządu Spółdzielni „Zjednoczeni” Jarosławem Skopek i przewodniczącym organizacji zakładowej „Budowlanych” Bogumiłem Jankowskim. Związek współpracuje z Zarządem Spółdzielni, problemy pracownicze są rozwiązywane na bieżąco. Problemem organizacji jest jej niska liczebność, utrzymująca się mimo bardzo „przyjaznego” stosunku Prezesa do działalności związkowej. Spółdzielnia istnieje od 60 lat i ma w swym zasobie ponad 100 budynków, w których mieszka około 10 tysięcy lokatorów. W trakcie spotkania dyskutowano o sytuacji spółdzielczości mieszkaniowej, zmianach w prawie spółdzielczym i barierach inwestycyjnych (spółdzielnia od 1997 roku nie buduje nowych mieszkań). Przedstawiciele Okręgu i Zarządu Krajowego oraz Prezes Spółdzielni podkreślali konieczność współpracy wszystkich środowisk związanych ze spółdzielczością mieszkaniową na rzecz obrony i promocji tej formy działalności mieszkaniowej. W dyskusji podkreślano, że wciąż istnieje wiele barier w jej rozwoju (a po zmianach ustawy o spółdzielczości ilość tych barier nawet wzrosła) utrudniających lub uniemożliwiających zaangażowanie się w nowa działalność inwestycyjną (w tym inwestycje Mieszkanie+).

Podczas spotkania Prezes Jarosław Skopek w dowód uznania dla jego dotychczasowej współpracy z ZZ „Budowlani” odznaczony został Odznaką Związku Zawodowego „Budowlani”

W Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Spotkanie w Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej miało szczególny charakter. Organizacja zakładowa „Budowlanych w BSM jest macierzystą organizacją przewodniczącego Okręgu Kujawsko-pomorskiego Ryszarda Krasińskiego. Gospodarzem spotkania był Prezes Zarządu BSM Tadeusz Stańczak. Przewodniczącym organizacji jest Ryszard Krasiński, Zastępcą Roman Chmielewski, sekretarzem Bożena Siębior, skarbnikiem Mirosław Kowalczyk. Zarząd Spółdzielni (w naturalny sposób) blisko współpracuje z Zarządem Okręgu Kujawsko-pomorskiego. Podczas spotkania Prezes Tadeusz Stańczak przedstawił działalność Spółdzielni i odniósł się do bieżących – praktycznych i systemowych problemów spółdzielczości mieszkaniowej. Kluczowy jest w tym obszarze brak czytelnej i stabilnej polityki i gospodarki mieszkaniowej. BSM jest duża spółdzielnią, gospodaruje na 703 tys mkw powierzchni mieszkaniowej, ma 300 lokali użytkowych i ponad 500 garaży. Podejmuje nowe inwestycje. System zarządzania Spółdzielnią ma charakter „inkluzywny” – członkowie Spółdzielni działają w Radach Osiedli i Radach Nieruchomości mających charakter doradczy w około 100 budynkach. Mimo zlecania usług na zewnątrz Spółdzielnia utrzymuje zatrudnienie (w tym „profilaktyczny” zespół konserwatorów i sprzątaczki zatrudnione na umowy o pracę). Dobra gospodarka przynosi w efekcie nadwyżkę bilansową. W trakcie dyskusji poruszono temat tworzenia wspólnot mieszkaniowych. W BSM próby tworzenia wspólnot poniosły porażkę w zderzeniu z finansowymi realiami „własnej” działalności a ich inicjatorzy wrócili do Spółdzielni.

W BSM obowiązuje układ zbiorowy pracy, który także w opinii Prezesa Zarządu jest korzystniejszy od innych rozwiązań regulujących stosunki pracy.

Dużą cześć rozmów poświęcono bogatej działalności kulturalnej i integracyjnej BSM. Jakub Kus zwrócił uwagę na potrzebę promocji tej działalności na forum krajowym i przedstawił inicjatywy i działania Związku w sferze spółdzielczości mieszkaniowej.

You must be logged in to post a comment Login