Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Stanowisko ws. działań antykryzysowych w sektorze budownictwa i produkcji wyrobów budowlanych

Zarząd Krajowy Związku Zawodowego „Budowlani” przyjął Stanowisko ws. działań antykryzysowych w sektorze budownictwa i produkcji wyrobów budowlanych.

Jak czytamy w stanowisku:

„Po trwającym kilka lat okresie dobrej koniunktury inwestycyjnej w budownictwie i przemyśle wyrobów budowlanych szeroko rozumiany sektor budownictwa wkracza w trudny okres dekoniunktury. Wpływ na to ma wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do zewnętrznych zaliczyć należy przede wszystkim osłabienie koniunktury w Europie, kryzys energetyczny bezpośrednio związany z wojną w Ukrainie wywołaną przez Rosję, przerwanie łańcuchów dostaw i zakłócenie powiązań kooperacyjnych oraz dezorganizację gospodarek europejskich w wyniku pandemii COVID-19. Bardzo wiele z tych zjawisk ma bezpośredni wpływ na sytuacje w Polsce i polskim budownictwie z racji wysokiego poziomu powiązań krajowego sektora budowlanego i przemysłu wyrobów budowlanych z europejskimi firmami i odbiorcami.

Osłabienie koniunktury budowlanej w Polsce wiąże się z osłabieniem wzrostu gospodarczego i spadkiem poziomu inwestycji, z bardzo wysoką inflacją i skokowym wzrostem cen nośników energii, wzrostem cen usług budowlanych i wyrobów, wysokimi stopami procentowymi i utrudnieniami w dostępie do źródeł kredytowania.

Prognozy wyników budownictwa w 2022 r. i najprawdopodobniej w latach kolejnych są złe. Zagrożenia pojawiają się w obszarze finansowania dużych budowlanych inwestycji publicznych, ale także inwestycji samorządowych – z uwagi na braki środków na finansowanie tych inwestycji. Skutkiem może być wysoki wzrost upadłości firm budowlanych, szczególnie małych i mikro i znaczące ograniczenie zatrudnienia w sektorze oraz pogorszenie i tak niezadowalających warunków zatrudnienia osób, które utrzymają swoje miejsca pracy.

Dekoniunktura będzie miała także wpływ na jeden z największych w Europie polski rynek produkcji wyrobów budowlanych, którego głównym problemem jest radykalny wzrost cen energii, kurczący się krajowy rynek odbiorców i konsekwencje europejskiej polityki w zakresie emisji nie uwzględniające sytuacji tego sektora w Polsce.

Na wiele z tych czynników nie mamy w środowisku budowlanym wpływu. Wiele negatywnych zjawisk wiąże się jednak z wieloletnimi systemowymi zaniedbaniami, szczególnie w zakresie regulacji i praktyk w zakresie zamówień, warunków zatrudnienia, braku powiązania systemu kwalifikacji i umiejętności z potrzebami sektora i wysokością wynagrodzeń oraz brakiem systemowej polityki mieszkaniowej.

Przed sektorem budowlanym trudny okres. Jesteśmy przekonani, że niezależnie od sytuacji rynkowej budownictwa należy go wykorzystać na wprowadzenie zmian, które ograniczą straty sektora budowlanego i pozwolą zbudować zdrowe relacje w systemie funkcjonowania całej branży”.

Pełna treść Stanowiska poniżej:

You must be logged in to post a comment Login