Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

W Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej stabilnie… Wywiad z Antonim Salamończykiem

Z Antonim Salamończykiem przewodniczącym Organizacji Zakładowej ZZ „Budowlani” w Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej rozmawia Małgorzata Sokołowska

MS – Jaki jest Pana staż pracy w Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej?

AS – W Dziale Technicznym Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej zostałem zatrudniony w sierpniu 2004r na stanowisku Mistrza Robót Sanitarnych. Obecnie pracuję na stanowisku inspektora nadzoru robót sanitarnych. Praca, którą wykonuje daje mi dużo satysfakcji, robię to co lubię zgodnie ze swoim wykształceniem. Uczestniczę w rozwiazywaniu trudnych problemów, z którymi borykają się mieszkańcy zasobów OSM Otwock. Lubię pomagać ludziom, wielu z nich znam osobiście, identyfikuję po adresie zamieszkania, znam ich problemy i bolączki, mimo, że w Spółdzielni pracuję stosunkowo krótko biorąc pod uwagę jej okres działalności.

Otwocka Spółdzielnia Mieszkaniowa powstała w 1958 roku i mimo wielu zawirowań w tej ponad 60-letniej historii swego istnienia, nieprzerwanie działa i sukcesywnie się rozwija. Zasoby Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej są miejscem zamieszkania dla coraz większej liczby mieszkańców. Budynki mieszkalne Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej położone są na terenie trzech  miast: Otwocka, Karczewa i Józefowa.

MS – Od kiedy należy Pan do Związku Zawodowego „Budowlani” i co Pana do tego skłoniło?

AS – Członkiem Związku Zawodowego ,,Budowlani‘’ jestem od 2018 roku. Przyczynili się do tego współpracownicy z OSM-u, to z nimi omawialiśmy sprawy pracownicze, które są mi tak samo bliskie jak problemy mieszkańców.

Na przewodniczącego zostałem wybrany w 2019 roku. Dziękuję moim koleżankom i kolegom za zaufanie jakim mnie obdarzyli, postaram się ich nie zawieść.

MS – Jak układa się współpraca związków z Zarządem spółdzielni?

AS – Organizacja zakładowa prowadzi rozmowy i negocjacje z Zarządem Spółdzielni w sprawach dotyczących bieżących spraw pracowniczych w tym m.in.: wynagrodzeń, „Regulaminu Pracy”, Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych itp. W Spółdzielni obowiązuje Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Dobrze oceniamy tę współpracę.

MS – Okres pandemii trwa już drugi rok, jak wpłynął na stosunki między pracownikami i ogólnie na działalność związkową?

AS – Pandemia koronawirusa wstrząsnęła gospodarką przez co zagroziła w oczywisty sposób stabilności zatrudnienia i rynkowi pracy. W ciągu ostatnich dwóch lat COVID-19 i związana z pandemią kwarantanna sprawiły, że wiele przedsiębiorstw znalazło się na granicy bankructwa lub upadło, a jeszcze inne nie mogły utrzymać pracowników. W takiej sytuacji realne stały się zwolnienia zarówno indywidualne jak również niestety grupowe lub przestoje. Mając do czynienia z takimi sytuacjami zadania organizacji związkowych nabrały nieco innego znaczenia.

Możemy się tylko cieszyć, że my związkowcy działający przy OSM Otwock nie mamy do czynienia z tak trudnymi i drastycznymi względem zatrudnionych posunięciami ze strony pracodawcy. Pracownicy utrzymują zatrudnienie, wynagrodzenie wypłacane jest systematycznie a pracodawca zapewnia bezpieczne warunki do pracy z ograniczeniem przyjęć interesantów, wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Jako związkowcy pracujemy w zmienionej rzeczywistości, działalność związkowa ograniczona została do spraw koniecznych i niezbędnych, zostały zawieszone wyjazdy integracyjne, szkolenia odbywają się jedynie w trybie online.

MS – Otwocka Spółdzielnia Mieszkaniowa posiada kluby osiedlowe. Proszę przybliżyć ich działalność…

AS – Spółdzielnia prowadzi szeroką działalność społeczną, oświatową i kulturalną dla członków w trzech Klubach osiedlowych: Klub Perła, Klub Grota, Klub Batory. Organizowane są zajęcia zarówno dla dzieci jak i dla seniorów. Seniorów zapraszamy na gimnastykę, zajęcia plastyczne, organizowane są wieczorki taneczne oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. Oferowane są wyjazdy do kina , teatru , operetki oraz liczne wyjazdy krajoznawcze. Dla dzieci organizowane są zajęcia pozalekcyjne, nauka języków obcych, turnieje osiedlowe i międzyosiedlowe tenisa stołowego, piłkarzyków, ćwiczenia młodzieżowej grupy break-dance, a czasie ferii letnich i zimowych organizowane są półkolonie oraz obozy wyjazdowe.

MS – Młodzi ludzie nie chcą w dzisiejszych czasach należeć do organizacji związkowych co Pan o tym sądzi?

AS – U nas jest trochę inaczej. W Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej większość członków organizacji związkowej stanowią ludzie młodzi. Idee przyświecające działaniom ZZ Budowlani były motywatorem do tego aby stać się członkiem związku.

MS – Organizacja Budowlanych w której Pan jest przewodniczącym współpracuje z Okręgiem Mazowieckim ZZ „Budowlani” jak układa się ta współpraca …..

AS – Współpraca układa się bardzo dobrze Przewodnicząca Jolanta Frątczak udziela wszechstronnej pomocy w bieżącej działalności organizacji zakładowej związku. Uważamy, że tak właśnie powinno to wyglądać w jednolitym związku.

MS – Co Pan robi w wolnym czasie? Tak zupełnie prywatnie…?

AS – Najważniejsza jest rodzina. Jestem szczęśliwym ojcem trzech już dorosłych córek i mężem od 35 lat.

Wolny czas lubię spędzać z rodziną najchętniej jeżdżę w Bieszczady, w wolnych chwilach lubię jeździć rowerem.

MS – Dziękuję za rozmowę.

You must be logged in to post a comment Login